Szép emelkedéssel kezdték a hetet tegnap a fontosabb részvénypiacok, a Nasdaq technológiai tőzsde indexe új történelmi csúcsra érkezett. Ma viszont enyhe mínuszban vannak az európai indexek, és az amerikai határidős mutatók is hasonló képet mutatnak. A német és a londoni index fél százalékos esése mellett a párizsi mutató kis mértékben emelkedni tud. A dél-európai tőzsdék is felfelé tartanak, a varsói mutató is 0,3 százalékkal ment feljebb.
A Budapesti Értéktőzsde indexe, a BUX ma is kissé alulteljesít, egy ezrelékes süllyedést mutat. A Richter a tegnapi jó gyorsjelentése ellenére másfél százalékkal került lejjebb, a Mol 0,2 százalékkal süllyed, az OTP egy százalékkal emelkedik. A Magyar Telekom másfél százalékkal drágul. A közepes társaságok közül az Opus enyhe pluszban, a CIG Pannonia 2,6 százalékos mínuszban van.
Javult a Mol helyzete?
A dollár kissé gyengül, a forint alig változik, 20 fillérrel lett drágább az euró, 344,60. Az arany ma is felfelé tart, 1982,5 dollár, közel van a napokban beállított történelmi rekordhoz. Az olaj egy százalék körüli mínuszban, de igazából már régóta egy eléggé szűk sávban ingadozik.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Elmozdult mélypontjáról a Mol finomítói marzsa az Equilor Befektetési Zrt. szerint.
Júliusban hordónként 0,9 dollár volt a hazai olajvállalat átlagos finomítói profitmarzsa. A rekordalacsony júniusi -1,3 dollárhoz képest így már mérsékelten javuló környezetről számolhatott be a vállalat. Június végén 4,5 dollár volt hordónként az idei év átlagos finomítói marzsa. A petrolkémiai marzs 314 euróra emelkedett a júniusi 312 euróról, az első hat hónap átlaga 407 euró volt.
Konzervatív Richter-becslés és új engedély
A szokásos óvatos hangnemet ütötte meg a Richter menedzsmentje a 2020-as kilátásokat illetően a tegnapi tájékoztatón. A gyógyszergyártás euróban számított 3 százalékos növekedési várakozását visszavették 2 százalékra, a csoportszintű árbevételnél pedig nem várnak idén növekedést. Az operatív eredményhányadra vonatkozó becslést enyhén, 15-16 százalékra megemelték, ezáltal pedig implicit módon mégiscsak enyhén felfelé módosították az eredményvárakozást, ami a negyedéves rekorderedmény fényében indokolt volt, sőt konzervatívnak tűnik. A Richter és svéd partnere, a Palette Life Sciences AB megkapták a forgalomba hozatali engedélyt az Egyesült Királyságban a LIDBREE-re. A hír kedvező – írta az Erste Befektetési Zrt.
Gyorsjelentések, hideg, meleg
Az európai részvénypiacokat kedvezőtlen gyorsjelentések húzzák lefelé a Reuters szerint. Ilyen az alkoholtermékekkel foglalkozó Diageo, amely az eladások csökkenéséről számolt be, főleg a whiskey, a vodka és a gin értékesítése esett vissza az összes piacon, kivéve Észak-Amerikában. A részvény mintegy hat százalékkal van lejjebb.
A Bayer német gyógyszergyár 9,5 milliárd euró nettó veszteséget szenvedett el a második negyedévben, miután elveszített egy sor pert az Amerikai Egyesült Államokban egy növényvédő szerrel kapcsolatban. Ez eddig 10,9 milliárd dollárjába került.
A British Petrol viszont hat százalékkal ugrott meg, annak ellenére, hogy a második negyedévben majdnem 17 milliárd dolláros veszteség érte. Ezenkívül az osztalékfizetés mértékét is a felére vette vissza. Viszont bemutatott tervet, a következő tíz évben negyven százalékkal csökkenti a kőolaj- és földgázkutatásokat. Növeli viszont a környezetbarát, alacsony szén-dioxid kibocsátású tevékenységekre költött pénzeket. Az irányváltást a befektetők jól fogadták.
Szállított az EasyJet, Trump beavatkozik
Az EasyJet is kilenc százalékkal ugrott meg a tőzsdén, mivel sokkal kevesebbet költött a tervezettnél. Igaz, nem is nagyon repültek a negyedévben a gépei. Júliusban viszont már több mint kétmillió utast szállított és a kihasználtság 84 százalékra nőtt – írta a Marketwatch.com.
Nem bánja, sőt jóvá is hagyja, ha a Microsoft amerikai szoftvergyártó óriásvállalat felvásárolja a TikTok kínai videómegosztót - jelentette ki reggeli cikkünk szerint Donald Trump újságíróknak a Fehér Házban. Egyben újra meg is fenyegette az eladót, hozzátéve, hogy ha szeptember 15-ig nem jön létre megállapodás, akkor betiltja az Egyesült Államok területén az appot. Donald Trump egyébként elnöki rendelettel zárná az amerikai munkaerőpiacot a külföldiek előtt.
(Reggeli összefoglalónk: Hogy áll most a koronavírus-járvány világszinten?)
Lakást épít a brit elnök
Állami beruházásokkal teremtene munkahelyeket Boris Johnson – írta az Equilor Befektetési Zrt. A brit kormány 1,3 milliárd fontot fektet építési projektekbe, és további kétmilliárd font támogatást fog nyújtani energiahatékonysági fejlesztésekre azzal a céllal, hogy új munkahelyeket teremtsen, valamint fellendítse a brit gazdaságot. Az ország az elmúlt 300 év legsúlyosabb recesszióját éli meg. A projektben a kormány várakozásai szerint 45 ezer új otthon készülhet el.