Tegnap pocsék hangulatban voltak a tőzsdék, az európai indexek három-négy, az amerikai mutatók két-három százalékos mínuszban zártak. Ezt elsősorban az amerikai vírushelyzet súlyosbodásával magyarázták, bár a gazdasági hírek, prognózisok egy része is rossz volt. A vállalatvezetők hangulatindexei között azonban akadt pozitív is.
A vírushírek odaát ma sem lettek jobbak, de legalább Európában stabil a helyzet. Valószínűleg ennek tudható be, hogy kontinensünkön ma kissé emelkednek a tőzsdék, míg az amerikai határidős indexek további kis mértékű süllyedést jeleznek előre. A német DAX index 0,7, a francia párja 0,3 százalékos pluszban van, a brit kutató alig változik. A varsói és a budapesti indexek szolidan süllyednek, a WIG 20 0,3 százalékkal, a BUX pedig 0,2 százalékkal.
Ma is három forinttal drágább
Ez utóbbi főleg az OTP-nek köszönhető, amely közel egy százalékkal esik. A Mol és a Richter egyaránt 0,4 százalékkal emelkedik kevéssel 11 után. A forint az MNB keddi váratlan kamatcsökkentése óta határozottan gyengülő pályára állt át. Azóta az euró 346 forint környékéről 354 forint környékére emelkedett. Ma is közel három forinttal feljebb van, 254,2 forinton, ami jelentősnek számító, 0,8 százalékos drágulás.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Az USA-ban ma új munkanélküliségi adatot tesznek közzé, amire nagyon oda szoktak figyelni a piacok.
1. Ötmilliárdos Telekom-aukció van ma
A Magyar Telekom-részvényeket ma felfüggesztették tíz órától a tőzsdén, mivel a cég részvény-visszavásárlási aukciót tart, vezetőinek premizálása céljából vásárol. A megvásárolható papírok összértéke 5,2 milliárd forint, a kereskedés pedig délután négykor valószínűleg újraindulhat. Az aukciót már korábban bejelentették, de az ott kialakuló ár és kereslet befolyásolhatja az árfolyamot. A részvény utoljára 391 forinton, 0,8 százalékos mínuszban forgott.
2. Majdnem megdőlt a vírusrekord
Nagyobb visszaesésre számít idén a Nemzetközi Valutaalap az Equilor Befektetési Zrt. szerint. A brókercég úgy véli, a járvány nem csitul, ezért volt rossz tegnap is a tőzsdék hangulata.
A második legtöbb fertőzöttet diagnosztizálták tegnap. Majdnem megdőlt a múlt hét pénteken beállított 182 ezres „rekord”, tegnap több mint 172 ezer új beteget regisztráltak. Brazíliában ismét 40 ezer feletti betegről számoltak be, de az Egyesült Államokban is majdnem elérte. Texas, Florida és Kalifornia államban meredeken emelkedik a napi új esetszám. Indiában sem sikerül elejét venni a terjedésnek, hamarosan elérheti a 20 ezret a naponta újonnan diagnosztizált fertőzöttek száma. Nyugat-Európában nem látható emelkedés, így több országban tovább enyhíthetik a korlátozó intézkedéseket. Nem csillapodik viszont a járvány Oroszországban és Ukrajnában – írta a társaság.
3. Trump veszíteni fog?
Az USA vírushelyzete romlik, Donald Trump újraválasztási esélyei pedig zsugorodnak a KBC Equitas reggeli összefoglalója szerint.
A hét napos mozgóátlag is új csúcsra emelkedett, már 30 ezer felett jár, ami az egyre növekvő pozitív tesztaránynak és a nagyobb mértékű tesztelésnek köszönhető. Közben az intenzív osztályok is kezdenek újra megtelni. Houston tegnapelőtt még 11 napot becsült, amennyi idő alatt megtelhetnek a kórházaik, tegnap azonban azt mondták, hogy ez már ma megtörténhet. Közben egyre több kritika éri az amerikai vezetést a vírus kezelésével kapcsolatban. A fogadóirodák és közvélemény-kutatások eredményeiben is egyre nagyobb távolság kezd látszani a favorit Biden és Trump között. Európában jobb a helyzet, itt egyelőre nincsenek jelei a második hullámnak a WHO szerint – írta a brókercég.
Olvassa el ezt is: A koronavírus lesz az, ami végképp eltörli Trump újraválasztási esélyeit?
4. Végtelen mennyiségű vakcina
Borúsan látja a helyzetet az Erste Befektetési Zrt. is “Az a bizonyos szürkehályog” című reggeli összefoglalójában.
Az IMF jelentősen, 3 százalékról, 4,9 százalékra módosította a világgazdaság visszaesésére vonatkozó idei évi előrejelzését. Ezen belül az EU és az USA is jelentős, rendre 10,2 és 8 százalékos visszaesést produkálhat. A jelenlegi járványhelyzet az USA-ban lehet, hogy nagyobb számért, azaz nagyobb visszaesésért kiált. Három tagállamban (New, York, New Jersey és Connecticut) újra bevezetik a 14 napos karantén kötelezettséget Alabama, Arkansas, Arizona, Florida, Észak- és Dél-Karolina és Texas-szal szemben. Európában nemrég éppen a horvátok jártak el hasonlóan. Mindez azt mutatja, hogy a járvány marad. Továbbra is várjuk a vakcinát, miközben nincs hosszútávú immunitás. Ez pedig azt jelenti, hogy „végtelen mennyiségű” vakcinára lesz szükség, amiből a világ államai be fognak tárazni – írta a tárasság.
5. Nyolc éves csúcson járt az arany
Miután 1796,1 dollárnál késő este új nyolc éves csúcson járt az arany, ma kissé gyengült, de így is 1772 dollár. (Az áprilisi maximum 1788,8 dollár volt.) Az ezüst viszont megint nem volt képes tartósan nyolc dollár felett maradni. Csökkent a menedékeszköznek számító amerikai és német államkötvények hozama is. Az olaj ára enyhén süllyed.