Pár napja alig mozdul a forint árfolyama, noha két felminősítés is zajlott közben. Feltehetően korábban lezárult a spekulatív pozíciók nagy része: a tavaly még a török líra és az argentin peso mintájára a forint gyengülésére számítók a felminősítések előtt lezárhatták pozícióikat.
Euró/forint, 5 év |
Az árfolyam az euróhoz képest 317-318 stabil lett, így most jóval erősebb a hazai fizetőeszköz, mint a tavaly nyári összeomlást követően az év második felében volt, és már nincs messze a 315-ös szinttől, ami korábban 4 éven át erős határt jelentett: az árfolyam mindig csak rövid ideig tartózkodott ennél gyengébb szinten. Ha jönne még egy erősödési hullám, akkor vissza is térhetne az árfolyam a korábbi sávba, ezzel teljesen letörölve a tavalyi gyengülés hatásait.
A tőzsdén még Plotinusként szereplő AKKO Invest bejelentette, hogy fő tulajdonosa 22 ezer darab részvényt vett meg 16 500 forintos áron a cég sajátrészvény-állományából, ezzel a cég korábban jóval 90 százalék fölötti sajátrészvény-állománya 80,84 százalékra csökkent.
Plotinus (AKKO), 5 nap |
Ez egyrészt magyarázhatja az elmúlt napok heves árfolyammozgását (az ár 16 800 forintig zuhant, majd tegnap 18 800-ig emelkedett), másrészt a fő tulajdonos részesedésének növelése arra utal, hogy valóban komolyabb tervei vannak a céggel. A papír ma újabb 4 százalékkal emelkedik 19 600 forintig.
Kitartóan gyengélkedik a Waberer’s: a papír 1800 forinton forog, közel eddigi legalacsonyabb értékéhez, a másfél évvel ezelőtti kibocsátási ár alig több mint harmadán. Az Est Media 4 százalékkal csökken 91 forintig, az üres cégen csak átmenetileg segített, hogy az utóbbi időkben tapasztalt nagy forgalmára tekintettel nemzetközi indexbe került.
Waberer's |
A nagyok közül a Richter egy százalékkal csökken 5580 forintig, a Mol fél százalékkal 3275 forintig, az OTP minimális mértékben gyengül 11 800 forintig.