Euró-szobor Brüsszelben, az Európai Parlament épülete mellett.r |
Az Európai Unió pénzügyminiszterei erős támogatásukról biztosították szombaton az Európai Bizottság javaslatát a tőkepiaci unió 2019-re történő létrehozására - számol be az MTI.
Nagyon le van maradva az USA-tól az EU
Miközben az Egyesült Államokban a vállalatok főleg részvény- vagy kötvénykibocsátással vonnak be friss pénzt a fejlődéshez, az Európai Unióban a kis- és középvállalkozók alapvetően hazai bankoktól vesznek fel hitelt. Európában a vállalati hitelezés háromnegyede bankhitel, és a finanszírozásnak csak negyede származik a tőkepiacról részvény- és kötvényeladás formájában. Az Egyesült Államokban körülbelül fordított az arány.
Márpedig ez az európai vállalatok számára komoly növekedési akadályt jelenthet - Magyarországon is pontosan tudjuk, mit okoz, ha például a szigorúbb tőkemegfelelési mutatók vagy épp magasabb állami terhek életbe lépése miatt a bankok visszavágják hitelezési tevékeségüket.
Jó befektetést keresel? Tudunk pár céget
A terv szerint EU-szerte egységesíteni kellene a tőkepiaci szabályokat, növelni kellene a vállalati hitelezés értékpapírosítását és olcsóbbá kellene tenni a kisebb vállalatok tőzsdei megjelenését - az egységesítés keretében összekötnék a forrásra váró uniós vállalkozásokat a befektetési lehetőséget kereső megtakarítókkal.
A kérdés különösen érdekes Magyarországon, ahol egyrészt komolyan megrendítette a vállalati kötvényekbe vetett hitet a közelmúlt néhány eseménye (Quaestor-kötvények, BTel-kötvények, E-Star-kötvények stb.), másrészt a 150 éves hazai tőzsde rengeteg kiaknázatlan lehetőséget hordoz magában, valóban jó terepe lehetne a vállalatok forrásbevonásának, ha egy kedvező, egységes uniós szabályozás újra a börzére irányítaná a cégek és a befektetők figyelmét.
Őszre okosabbak leszünk - de addig még jöhet egy új adóteher
Az MTI összefoglalója szerint három hónap konzultáció után a pénzügyminiszterek júniusban döntik el a prioritásokat, hogy az Európai Bizottság őszre elő tudja készíteni a tőkepiaci unió megteremtésére vonatkozó akciótervet.
A brüsszeli Bruegel Intézet, egy befolyásos uniós agytröszt a pénzügyminiszterek rigai tanácskozására készített elemzésében azt javasolta, hogy először korlátozott számú reformra kellene összpontosítani, hogy megőrizzék a lendületet az egységes tőkepiac megteremtésében. Az intézet arra figyelmeztetett, hogy a 11 euróövezeti ország által tervezett, a részvények, kötvények és származékos termékek kereskedésének megadóztatását célzó intézkedések fékezhetik a beruházásokat, ami káros gazdasági következményekkel járna.