Trump erőseket mond a vámokról, de ez inkább tárgyalási trükk?
Olyan időszakot élünk, amikor egyetlen nap sem múlhat el a tőzsdén anélkül, hogy a befektetők kezét Donald Trump amerikai elnök intézkedései, megszólalásai mozgatnák. Szerdán is az új vámtarifákkal kapcsolatos megszólalások voltak terítéken: az amerikai elnök a gyógyszeriparra és a félvezetőkre (chipekre) kivetendő vámokról beszélt kedden, amelyek 25 százalékos vagy magasabb mértékkel indulnának és az év során tovább emelkedhetnének. Emellett az autóiparra kivetett vámokról is beszélt. Az ilyen megszólalásokat azonban egyre inkább Donald Trump tárgyalástechnikai megoldásaiként kezeli a piac – a fenyegetések hatására tárgyalások indulnak majd a szereplők között, amelyeken valamiféle megegyezések születnek, így a vámok kivetése későbbre tolódik a várakozások szerint, mértékük pedig alacsonyabb lesz az előzetesen beharangozottnál.
Sok persze az ad-hocnak látszó elnöki megszólalás és intézkedés, ami a szokásosnál magasabb kockázatot jelent a kiszámíthatóságot kedvelő piacok számára, de összességében egyelőre inkább pozitív a hangulat szerdán. Az Erste Befektetési Zrt. reggeli hírlevele kiemeli: a Bank of America legfrissebb globális alapkezelői felmérése azt jelzi, hogy a befektetők kockázatvállalási kedve felerősödött. A bank stratégája, Michael Hartnett úgy foglalta össze a jelenlegi helyzetet, hogy a befektetők a részvényeket veszik, minden mást eladnak. Szerinte a bikapiaci hangulatot a robusztus gazdasági növekedéssel és az alacsonyabb amerikai kamatokkal kapcsolatos várakozások erősítik.
Az európai fegyvergyártók kaszálhatnak, ha Trump magára hagyja a kontinenst
Az amerikai tőzsdeindexek kis emelkedéssel zártak kedden, az S&P500 újra történelmi csúcsra emelkedett, Európában a vegyes nyitás után két órával a vezető indexek közül a frankfurti DAX 0,3 százalékos pluszban járt. A francia CAC40 és a londoni FTSE indexek stagnálás és 0,2 százalékos csökkenés között jártak ugyanekkor.
A német tőzsdeindex emelkedésében egyébként egy fegyvergyártó jár az élen: a nyitás utáni órákban a Rheinmetall AG papírjai közel 2 százalékos pluszban vezették a rangsort. A befektetők is követik az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos fejleményeket, az amerikai-orosz tárgyalások alapján egyelőre nehéz lenne megmondani, mikor lehet valamiféle fegyverszünet (pláne békekötés), egymásnak is ellentmondó információk látnak napvilágot alapverő kérdéseket és álláspontokat is illetően. Ami viszont nagyon valószínűnek látszik, hogy a jövőben az Egyesült Államokra nem számíthat védelmi kérdésekben Európa (legalábbis biztosan nem olyan mértékben, mint a NATO jelenlegi felállásában), ami kedvez az európai fegyvergyártó cégeknek, akik így növekvő megrendelésekre számíthatnak. Az európai védelmi szektorhoz tartozó társaságok, így a Rheinmetall részvényei is jól teljesítenek a tőzsdéken mostanában.
A 4iG újra a SpaceX-szel tárgyal
A budapesti tőzsdeindex, a BUX is emelkedik szerdán, két órával a kereskedés kezdete után 0,15 százalékos pluszban járt az index. Pedig a legfontosabb részvények közül csak egy mutatott érdemi emelkedést: az OTP papírjaival 1,3 százalékos pluszban kereskedtek késő délelőtt a keddi záróértékhez képest. A többi bluechip közül a Magyar Telekom stagnált, a Mol fél százalékos, a Richter pedig 1 százalékos csökkenésben járt ugyanekkor. A BUX emelkedéséhez a budapesti börzén a 4iG járul hozzá leginkább: a társaság kedden is bejelentett egy űripari együttműködést, szerdán pedig a társaság elnöke az Elon Muskhoz tartozó SpaceX-szel folytatott újabb washingtoni tárgyalásokról posztolt.
A 4iG részvényei szerda délben több mint 6 százalékos emelkedésben jártak. A legfrissebb részvényárfolyamokat a Privátbankár Árfolyamkeresőben találja >>
Fotó: Depositphotos
Nem tudta 400 forint alá beszélni az eurót Orbán Viktor
Kedden Orbán Viktor miniszterelnök a Facebookon gazdasági ügyekről posztolt, és azt is megemlítette: ha ez így megy tovább, csak idő kérdése és az euró árfolyama be fog nézni a 400 forint alá is.
Ami az aktuális helyzetet: egyelőre meg sem próbálkozott áttörni a 400-as álomhatárt az euró árfolyama. A februári erősödő trendnek komoly vízválasztója lehet ez a lélektaninak is tekinthető határ: szerdán ugyan láttunk 401 forint alatti eurójegyzést is, a nap közepén azonban még 402 fölé is benézett az árfolyam.
A dollár még határozottabban drágult nap közben, 385 forintnál is többet kellett adni egy zöldhasúért, ami közel egyhetes mélypontot jelent a jegyzésben. A dollár aktuális erősödése mögött a szakértők a geopolitikai bizonytalanságokat, elsősorban az orosz-ukrán háborút övező amerikai-orosz tárgyalások körüli kérdőjeleket látják.
Friss devizaárfolyamokat a Privátbankár Árfolyamkeresőben talál >>
A fontosabb / nagyobb piaci kapitalizációjú kriptodevizák szerdán drágulnak: a bitcoin dollárban kifejezett jegyzése 0,6 százalékkal került feljebb, az ethereumé 2 százalékkal, az XRP pedig 0,3 százalékkal ér többet szerdán.
Drágul az olaj és az arany
Ami az árupiacokat illeti: az olaj ára egész héten emelkedik, nincs ez másként szerdán sem – újabb egy százalékkal került feljebb az amerikai WTI olajfajta ára, ami már meghaladja a 72 dollárt. Az Európában irányadó Brent kőolajfajta jegyzése hordónként 76 dollárnál jár.
Töretlen az arany emelkedő trendje is, egy unciáért már 2945 dollárt kértek szerdán – 2025 első napjaiban még csak 2600 dollárnál járt a jegyzés, azóta gyakorlatilag töretlen a drágulás.