A szombati munkanap ellenére is már nagyon a hétvégére hangolnak a tőzsdén, a Budapesti Értéktőzsde fő indexe, a BUX gyakorlatilag változatlanul, 28 123,21 ponton indította a kereskedést. A forint nem nagyon mozdul el a 304,50-306,50-es szintről, nagyjából kedd óta stagnál ebben a szűk sávban.
A legfrissebb árfolyamért kattints ide! >>> |
A fő részvényindexek összességében gyenge erősödést produkáltak reggel, az OTP árfolyama egy százalék feletti pluszban is járt, a Magyar Telekom és a Mol pedig fél százalék körüli erősödést mutatott a pénteki nyitást követően, a Richter viszont gyakorlatilag stagnált a csütörtöki záróárhoz képest. A Mol-t megrángatták a befektetők, miután a társaság ismertette a 2030-ig szóló stratégiáját, erről korábban itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n.
Jó a hangulat Európában, Amerika pakkra vár
Az olajárak emelkedésével párhuzamosan a főbb nyugat-európai részvényindexek is felfelé kapaszkodtak a pénteki nyitásban, a csütörtöki mínusz után a londoni tőzsde fél százalék körüli pluszban is járt, Frankfurt, Párizs és Milánó pedig az egy százalékos emelkedést is megjárta. Az uniós statisztikai hivatal egyébként ma délelőtt hozza nyilvánosságra az euróövezet külkereskedelmi mutatóját, Olaszországban pedig a szeptemberi inflációs adat tartja lázban a piacot.
Szédeleg a forint. A legfrissebb árfolyamért kattints ide! >>> |
Mindkét olajtípus ára kissé felfelé mozdult, az északi-tengeri Brent ára 0,23 százalékkal 52,15 dollárra, míg az amerikai WTI-é 0,65 százalékkal 50,77 dollárra kapaszkodott péntek reggel nyolckor. Az arany gyakorlatilag a csütörtöki árfolyamon stagnált. Délután érkezik adat a szeptemberi kiskereskedelmi forgalomról és a termelői árakról, valamint a fogyasztói hangulatról is képet kaphatunk. A fő attrakció azonban Janet Yellen előadása lesz a Fed konferenciáján, ez este hatkor kezdődik.
Gyászol Ázsia
Ázsiában vegyes képet mutattak a vezető tőzsdeindexek, Sanghaj és Sencsen fél százalék körüli gyengülésben zárt, Hongoknban viszont fél százalék feletti emelkedésben zárt a fő index. Az árfolyamokat elsősorban a kínai termelői árak növekedése és a thai király halála mozgatja. Kínában öt éve nem nőttek az árak, ráadásul az infláció is a vártnál nagyobb mértékben nőtt, ami jó hír a hatalmas vállalati adósságállománnyal küzdő kormánynak.
Kapott egy pofont a thai bath. Forrás: stooq.com |
A thai király halálával nem szűntek meg a bizonytalanságok, a The Guardian cikke szerint utódja, Maha Vajiralongkorn herceg csak a hivatalos gyászidőszak után lép majd a trónra, ami továbbra is fenntartja a gazdasági bizonytalanságokat. A király gyengélkedése alatt gyengült a fő thai tőzsdeindex, a SET, az uralkodó halálát követően azonban 4 százalék felett rakétázott az árfolyam. A thai baht jelentős gyengülést produkált, amiből csak lassan tud visszaerősödni.