Az emelkedő trend éppen nyolc éves, és az elmúlt nagyjából három hónapban feltűnő volt, hogy Trump megválasztása után az amerikai tőzsdeindexek felkapaszkodtak örökös csúcsukra, és ott megálltak. Ez nem jellemző viselkedés, az ilyen hosszú trendek sokadik csúcsdöntésekor rendszerint kitör az őrület, hisz sokan úgy gondolják, hogy az emelkedés örökké tart (ha már nyolc évig tartott), lemaradnak, ezért rohannak vásárolni.
Aki pedig logikusan korrekciót, visszaesést vár, az short pozíciókat nyit, de mivel a várt esés nem jön, kénytelen zárni pozícióját, további vételi erőt generálva. Így aztán ki is alakul egy őrület, és ez most végre bekövetkezett, ugyanúgy ahogy a korábbi tetőzések idején, 2000-ben és 2007-ben is.
Az S&P 500 index már február közepe óta igen nagy túlvettséget mutat, de tegnap egy óriási ugrással 2400 pontig emelkedett, a túlvettséget jelző RSI indikátor pedig 81 felé emelkedett, ami a világ legnagyobb piacát átfogó indexnél valósággal kuriózum.
S&P 500 |
Hasonlóan viselkedett a napok óta figyelt Apple: óriási ugrás, 90-es RSI, ami egyedi papírnál, különösen a világ legnagyobb vállalata esetében ugyancsak ritka jelenség. Az egész folyamatot még érdekesebbé teszi, hogy a világ legnagyobb cégének papírjait a világ negyedik legnagyobb cége, a Warren Buffett által irányított Berkshire Hathaway vásárolja.
Apple |
Közben Warren Buffett azt állítja, hogy a piacon nincs még buborék, lehet, hogy részben erre indult be a tegnapi vásárlási őrület. Hogy valóban így gondolja-e, vagy csak keresletet teremt, azt nem tudhatjuk, lehet, hogy sok részvényből már kiszállt, vagy ezt tervezi, miközben vásárolja az Apple-t. Hogy nevezhetjük-e már lufinak a folyamatot, az megítélés kérdése, mindenesetre a mostani reakció már buborékokra szokott jellemző lenni.
A világ többi része csak nézi az amerikai őrületet, Ázsiában és Európában nyoma sincs hasonló jelenségnek, ami érdekesség, mert az utóbbi évtizedekben az ilyen folyamatok a világ legtöbb piacát magukkal szokták ragadni.
A tegnapi nagy felpattanás után ma a BÉT is megpihent. Az OTP még emelkedik, ára 8900 forint, a befektetők már a holnap megjelenő tavalyi éves eredményre fókuszálnak. A Richter fél százalékkal esik, 6600 forintig.