Londonban 1,64 százalékkal gyengült az FTSE-100 index, a frankfurti DAX 1,77 százalékkal csökkent hatheti mélypontra, a CAC-40 Párizsban pedig 2,01 százalékkal alacsonyabban fejezte be a csütörtöki kereskedést, ami ötheti mélypontot jelentett. Az Egyesült Államokban is súlyos mínuszok voltak napközben, ám zárásra a veszteség egy részét ledolgozták az irányadó indexek. Az S&P 500 0,86 százalékos, a Dow Jones 0,75 százalékos, a Nasdaq Composite 0,72 százalékos mínuszban fejezte be a kereskedést. Ázsiában reggel egy százalék körüli mínuszokat láthattunk.
Európa korrigál
A nagy ijedtséget követően ugyanakkor péntek délelőtt már jóval optimistább volt Európa-szerte a hangulat. A német és az angol tőzsde irányadó indexe 0,7 százalékos pluszban állt 11 órakor, míg a francia tőzsde 1,5 százalékos nyereséget ért el.
A befektetők bíznak abban, hogy a növekvő koronavírusos esetszám ellenére a gazdasági visszapattanás nem fog megtorpanni, és a kontinensen tapasztalható magas átoltottság mellett a kór delta variánsa nem okoz jelentős károkat. Ennek kapcsán természetesen a befektetők kiemelten kezelik a vakcinákról érkező híreket, így azt a csütörtöki információt, mely szerint a legnépszerűbb oltás első adagja az említett mutációval szemben csak mérsékelt védelmet nyújt - ez némi aggodalmat okozott. Az is kiderült, hogy a Pfizer a harmadik vakcinadózis sürgősségi jóváhagyatásán dolgozik, miután kutatások azt mutatják, hogy jelentősebb immunvédelem lenne elérhető általa. A hatóságok jelenleg inkább óvatos állásponton helyezkednek el, véleményük szerint a két dózisú oltás is igen jó védelmet biztosít a koronavírus ellen.
A magyar piacon a BUX index is felfele tartott, a késődélelőtti időszakban 0,6 százalékos erősödést ért el a mutató. A blue chipek közül az OTP mutatott kiemelkedő formát, hiszen 1,8 százalékkal ugrott meg a kurzusa. Kisebb, 0,4 százalékos mértékben tudott erősödni a Mol papírja. Kis mértében csökkent a Magyar Telekom és a Richter kurzusa.
A kisebb kapitalizációjú társaságok közül nagyot ugrott a Masterplast, hiszen az építőipari termékek gyártója 3,5 százalékos növekedést ért el. 2 százalékos pluszban állt az AutoWallis, amely péntek reggel jelentette be, hogy zöld kötvény kibocsátását tervezi.
Továbbra is laza maradhat az EKB monetáris politikája
A csütörtök délutáni ülését követően ismertette Európai Központi Bank (EKB) kormányzótanácsa, hogy jóváhagyta új monetáris politikai stratégiáját, amelyben sok visszatérő elem mellett egy fontos újdonság is volt. A jegybankárok továbbra is a 2 százalékos inflációs célt tartják kívánatosnak, ám az eddigitől eltérően nem átlagos, hanem szimmetrikus célként jelölték meg azt. Elemzők szerint a szimmetrikus inflációs cél azt jelenti, hogy az EKB eltűri a magasabb inflációt a korábbi alacsonyabb szint kompenzálására. A piacok így rövid távon a laza monetáris politika támogatásának értékelhetik az új stratégiát, mivel a 2 százalékos szimmetrikus inflációs cél elegendő mozgásteret ad az EKB-nak ahhoz, hogy hosszabb ideig fenntartsa jelenlegi politikáját.
A kínai tech-harc sokakat érinthet
Ha már infláció akkor érdemes megjegyezni, hogy a „világ gyárában”, Kínában továbbra is jelentősen nőnek a termelői árak. A péntek reggel publikált adatok szerint a termelői árak éves bázison 8,8 százalékkal nőttek júniusban. Az áremelkedés mértéke némileg csökkent a májusi, 13 havi csúcsnak számító 9 százalékról, és összhangban áll az elemzői előrejelzésekkel. Tung Li-csüen, a statisztikai hivatal szakértője az adatokat kommentálva azt emelte ki, hogy az alapanyagok esetén az ellátás biztosítását és az árak stabilizálását célzó gazdaságpolitikai intézkedések elkezdték érzékeltetni hatásukat, javítva a piaci kínálatot és keresletet, valamint lassítva az ipari termékek árának növekedését.
Ha már Kína, akkor érdemes megjegyezni, hogy a kommunista párt által a helyi technológiai cégek ellen indított támadás egyre erősebben érinti a Didit. Az autómegosztó alkalmazás árfolyama folyamatosan csökken, hiszen kedden 20, majd szerdán 4, csütörtökön pedig 6 százalékot zuhant az árfolyama. Ráadásul a folyamatok a tech-cégeken túlmutatnak, és például a Tesla befektetői is óvatosabbak lettek. Egyes elemzők ugyanis attól tartanak, hogy Kínában a külföldi vállalatok számára is megtilthatják, hogy az önvezetés fejlesztéséhez szükséges adatokat tároljanak az autók szenzorai és külső kamerái révén.