Csak 51 millió iPhone talált gazdára a negyedik negyedévben a várt 54,1 millióval szemben. Ráadásul hiába számít negyedéves rekordnak az előző három hónapos periódus, csupán 6,7 százalékos volt az éves növekedés üteme, ami megegyezik az eddigi abszolút negatív rekorddal. Az iPhone a harmadik helyre szorult a szegmensek között növekedést tekintve, amire csak elvétve volt példa az iPhone története során.
A KBC Equitas előrejelzése szerint félő, hogy a növekedés a szegmensben tovább lassul, hiszen a negyedik negyedév az új modellek miatt erősebb kellet volna, hogy legyen. Az első negyedévben feltehetően nem érkeznek majd újabb termékek, és az 5S, valamint 5C is egyre "idősebbé” válik.
Egyre biztosabbnak tűnik, hogy az iPhone 5C nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Bár a menedzsment szinte biztosan nem teszi majd közzé az 5S és 5C telefonokra vonatkozó megbontatást a jövőben sem, az átlagos eladási ár nagy emelkedéséből arra következtethetünk, hogy az iPhone 5S dominált az előző negyedévben. Alátámasztja ezt Tim Cook is, aki főleg azt emelte ki, hogy az 5C nem volt sikeres Észak-Amerikában.
Nagyon fogy az iPad és a Mac
Jól sikerültek viszont az iPad, 14 százalékkal tudtak bővülni éves alapon. Az új iPadek tehát sikerrel hozták a várakozásokat, és ismét stabil, tehát 10 százalék feletti növekedésben a szegmens az eladott darabszámot tekintve. Az átlagos árak nem csökkentek tovább, ami arra utal, hogy beállt az olcsóbb mini és a drágább, nagyméretű modellek aránya az értékesítésben.
Több mint 18 százalékkal emelkedtek az eladások a Mac esetében, amire évek óta nem volt példa. Az új termékfrissítéseknek hála a Mac így a legerősebb szegmensnek számított az előző negyedévben a növekedés tekintetében. Bár az árbevételen belül alig 10 százalékot tesz ki a szegmens, az árrések feltehetően jobbak, mint az iPhone és iPad-ek esetében, továbbá a növekedés az elmúlt negyedévekben egyre erősebb, ami a szenvedő PC-piac mellett igen kedvező.
Az iPod eladások továbbra is menthetetlenül zsugorodnak, de ennek hatása a bevételre és a nyereségre marginális.
Elmarad a növekedés?
Alig sikerült meghaladni a konszenzust árbevétel soron, ami elsősorban a vártnál lényegesen gyengébb iPhone-eladásokkal magyarázható. Tekintve, hogy ez az árbevétel döntő hányadát teszi ki, ezért kulcskérdés lesz, mennyire csökken majd az iPhone 5S iránti kereslet a következő negyedévekben.
A menedzsment meglehetősen pesszimista az elemzőkhöz képest a jelenlegi negyedévre, csak 42-44 milliárd dolláros árbevétellel számolnak. Ha valóban így alakul az árbevétel, akkor ismét zéró lesz a növekedés a cégnél, hasonlóan a 2013-as üzleti év második negyedévéhez, vagy ami még rosszabb, 2003 után először lehet visszaesés. A befektetők az iPhone értékesítések után főleg ezt a pontot jelölték meg a negyedéves jelentés kritikus pontjaként.
Kínában viszont bízhat az Apple, közel 30 százalékkal sikerült növekedni az előző negyedévben az országban, ráadásul a jelenlegi negyedévben már az iPhone-ok értékesítése is megkezdődik a 740 millió ügyféllel rendelkező China Mobile-on keresztül. Az elemzők ráadásul meglehetősen megosztottak ennek sikerét illetően, így itt talán lehet némi esélye arra az Apple-nek, hogy pozitív meglepetést okozzon majd a következő gyorsjelentésnél.
A hatékonyság javult
Másfél év után sikerült viszont növelnie a nyereségét az Apple-nek, a 14,5 dolláros EPS ugyanis 5 százalékos növekedést jelent éves alapon. Korábban a nagy árfolyamesés mögött egyébként éppen a nyereség, illetve az erre vonatkozó várakozások zsugorodása állt az egyik fő okként. A várakozások felett alakult a bruttó árrés (bruttó margin) is, ami egy éve nem volt ennyire magas. Kockázatot jelent viszont, hogy a vártnál jobb margin könnyen lehet csak pillanatnyi fellángolás.
Jön a részvény visszavásárlás?
Már 142 milliárd dolláros nettó készpénzállománnyal rendelkezik a társaság, miután újabb 12 milliárd dolláros szabad cash flow-t ért el. Ezzel tovább nőhet egy esetleges részvény visszavásárlási program bejelentésének esélye, valamint Carl Icahn is nagyobb magabiztossággal támadhatja a menedzsmentet a részvényesek felé történő készpénz visszajuttatásának okán.
Az osztalék a bejelentések szerint 3,05 dollár lesz részvényenként, ami hasonló mértékű, mint az elmúlt negyedévekben. Az összességében igen negatív hírekre azonban az árfolyam nagyot zuhant piaczárás után, ma pedig 7 százalékos mínusz közelében nyithat a részvény Amerikában.