Az európai tőzsdeindexek vegyesen alakulnak ma, Párizsban és Frankfurtban fél százalék körüli az esés, Londonban, Amszterdamban vagy Brüsszelben viszont pár ezrelékkel emelkednek az indexek. Tegnap az amerikai tőzsdék végül szerény emelkedéssel fejezték be a napot, a határidős indexeik pedig ma alig mozognak. Nyugalomról azonban nincs szó, a feszültség érezhető.
Budapesten a BUX index 1,1 százalékkal emelkedik, vagyis több mint a felét ledolgozta a tegnapi csúnya zuhanásnak. Az OTP másfél százalékkal 9015 forintra, a Mol 1,2 százalékkal 1570-re ment fel. A Richter 0,2, a Magyar Telekom 0,6 százalékkal emelkedett.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A forint a tegnapi után ma kissé tovább erősödik, 362,80 az euró, 20 fillérrel a tegnap esti szint alatt. Az arany stagnál, az ezüst zuhanása megállt, az olaj közel egy százalékkal emelkedik.
Plafon az euró/forintra?
A forint az MNB lépése nyomán erősödik. Tegnap ugyanis két országban volt kamatemelés, a világban uralkodó trenddel ellentétesen Törökország és Magyarország jegybankja lépett. (Tegnapi cikkünk.) Megemelte az egyhetes betéti kamatot az MNB – írja az Equilor Befektetési Zrt.
A tegnapi betéti tenderen 0,6 százalékról 0,75 százalékról emelte a kamatot, és minden ajánlatot befogadott. A lépést a felfelé mutató inflációs kockázatokkal magyarázták. Az egyhetes betéti tenderek kamatszintjéről és a befogadott mennyiségről minden héten döntenek, így ha a nemzetközi befektetői hangulat javul, elképzelhető, hogy visszatérnek a 0,6 százalékos szinthez. Jól látszik, hogy a keddi közleményben hangsúlyozott árstabilitási célok valóban prioritást élveznek. Az euró-forint árfolyamában 365-370 között lehet az a pont, ahol valamilyen formában beavatkozik a jegybank – írták.
Ezzel magyarázza forinterősödést a KBC Equitas is.
Ez a lépés szintén enyhe szigorításnak tekinthető, amelyre a forint is mérsékelt erősödéssel reagált. A 366 körüli szintről 363-ig sikerült erősödnie az euróval szemben a forintnak – írták.
Az a fránya vírus
Magyarországról egyébként túl jó hírek nem érkeznek, komoly csődhullám elé néz a hazai vendéglátószektor, kilenc újabb áldozata van a koronavírusnak Magyarországon és 927 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki a fertőzést. Az ITM szakértői szerint október elejére várható a vírus okozta halálozás megugrása. Ma újra megvizsgálja a magyar adósosztályzatot a Moody's.
Franciaországban és az Egyesült Királyságban is napi rekordot döntött az új fertőzési esetszám, és az Egyesült Államokban is emelkedő a trend, ahol a 7 napos mozgóátlag ismét 40 ezer fölé került. Több helyen terveznek újabb járványellenes korlátozásokat, azonban például a brit törvényhozás megosztott a szigorítás szükségességével kapcsolatban – írta a KBC Equitas.
A Bloomberg.com szerint ez a hét annak felismerésével telik, hogy a Covid-19 járvány és az ehhez kapcsolódó korlátozások nem egyhamar fognak eltűnni. (Erről itt is írtunk.) A madridi kórházak ismét megtelnek súlyos betegekkel. Ausztriában pedig már a következő téli szezonra vonatkozó korlátozásokat fogalmazzák.
Új reménysugár az USA-ban
Újraéledt a remény az USA-ban, hogy mégiscsak készül valamiféle fiskális segélycsomag a gazdaság számára – írta az Erste Befektetési Zrt.
A demokraták újra nekifutnak egy 2400 milliárd dolláros csomag kidolgozásának. A pénzügyminiszter szerint tárgyalásokat kezdenek a demokratákkal egy újabb pénzügyi segélycsomagról. Mostanra megszűnt a munkanélküliek heti 300 dolláros extra segélyezése, ezért a kérdés igencsak égető, ha a gazdaság állapotát fenn szeretnék tartani, s nem szeretnének egy újabb mélyrepülést.
Csúnyán néz ki a brit autóipar is
A német autóiparból érkező sok negatív hír után most borúsak a számok a brit autópiacon is.
A kormányzati ösztönző intézkedések ellenére Nagy-Britanniában az autógyártás jelentősen visszaesett augusztusban. Amint a gyártók szervezete, a Motorgyártók Társasága (SMMT) bejelentette, a gyártott autók száma 51 039 járműre esett vissza, ami 44,6 százalékos zuhanást jelent egy év alatt. Ennek oka a gyenge belföldi és külföldi kereslet. Ám a termelés az előző év azonos hónapjában különösen erős volt. A gyártás 2020 első nyolc hónapjában összesen 40,2 százalékkal csökkent – írta az N-Tv.de.
Buffett meglepő régimódi befektetése
Warren Buffett látszólag meglepő módon befektetett hagyományos televíziós társaságba. Az üzlet értéke a 2,65 milliárd dollárt is elérheti, írta a Financial Times. Pedig ezek a tévéhálózatok jelenleg nem éppen divatosak, a streaming-szolgáltatások, mint a Netflix és a Hulu, megváltoztatták a médiafogyasztás módját, és a verseny fokozódik.
Ennek ellenére a Buffett-féle Berkshire Hathaway 600 millió dollárt fektet az EW Scripps médiacsoport elsőbbségi részvényeibe, ohgy az megszerezhesse az ION Media bűnügyi drámáiról ismert médiacéget. Ám a befektetés a régimódi, Buffett-féle feltételekkel történik. Az ohiói székhelyű társaság ugyanis busás, évente nyolc százalékos osztalékot fizet Berkshire-nek. Buffettnek lehetősége van további 23,1 millió részvény megvásárlására a Scripps-ben, részvényenként 13 dolláros áron.
A cikk szerint mindez emlékeztet Buffett tavalyi, az Occidental Petroleum céggel kötött megállapodására, amikor a Berkshire egy hasonló speciális konstrukcióban az energiacsoport főnökének, Vicki Hollubnak 10 milliárd dolláros hitelt nyújtott a rivális Anadarko Petroleum megvásárlásához.
Javult az Ifo-index
Az Ifo Intézet német exportőrök körében végzett felmérése szerint a várakozások 2018 ősze óta nem látott magas szinten vannak. Augusztushoz képest szeptemberben 4,9 ponttal javult az index értéke, ez annak köszönhető, hogy emelkedik az ipari termelés több fontos fogadó országban. Nem neveznek meg országokat, de valószínűleg főleg Kínáról lehet szó.