Európában kitartottak a mínuszok a nap végéig a tőzsdéken, a német index 0,3, a francia 0,8, a brit 1,3 százalékkal ment le. Az USA-ban azonban pozitívba fordult a hangulat. Annak ellenére, hogy a heti munkanélküli kérelmek száma meglepően rosszul sikerült. A várt csökkenés helyett kissé emelkedett az új kérelmek száma.
Amint már sokszor, a rossz hír most is jó hírnek számít, azt sugallja a befektetőknek, hogy újabb gazdaságélénkítő stimulusra kényszerülnek majd a gazdaságpolitika vezetői. Valószínűleg csak így lehet majd elkerülni a további tömeges elbocsátásokat és kényszer-szabadságolásokat. Az S&P 500 index 0,7, a 100 legnagyobb technológiai céget tömörítő Nasdaq 100 pedig 1,3 százalékkal emelkedik.
Csúnyán néz ki a BUX
A lengyel index is esett 1,2 százalékkal, de Európában talán a legnagyobb esést a hazai BUX index szenvedte el. Ennek esése 1,9 százalék volt, amiben oroszlánrésze volt a Mol 4,1 százalékos esésének. A részvény így 1552 forinton zárt. (Amint délben írtuk, az egyik nagy brókercég, az Erste 1760 forintra csökkentette az olajrészvény célárát.) Az OTP 2,2, a Telekom 0,8 százalékkal esett. Az OTP ezzel átvitte a 9000 forintos szintet is és 8880 forinton fejezte be a napot.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A forint azonban erősödni tudott, 363,90 Ft az euró, 1,2 forinttal van a tegnap esti árfolyam alatt. Ebben az MNB-nek komoly szerepe lehetett. Ma az eddiginél magasabb kamattal fogadott el betétek a bankoktól, vagyis kis mértékű kamatemelést hajtott végre a háttérben a Portfolio.hu szerint. Ezen kívül csütörtökön ismertették az MNB szakemberei a legfrissebb inflációs jelentésüket. Ebből kiderült, hogy az előzetes várakozásaik miért nem érvényesültek, és a legutóbbi prognózisukhoz képest miért módosították azokat jelentősen lefelé.
Emeltek a törökök is
A török jegybank meglepetésszerűen és nagy mértékben megemelte a kamatokat, az irányadó ráta 8,25-ről 10,25-re ugrott. Ennek nyomán 0,9 százalékkal erősödik a török líra az euróval szemben. A líra mostanában egyre újabb és újabb negatív rekordokat döntött, sokan már temették, török pénzügyi válság kialakulásától tartottak.
Az arany mínuszból szerény pluszba ment át ma, az ezüst napközbeni nagy esése is mérséklődött 1,3 százalékra . Az olaj bizonytalan, nulla körül ingadozik. Az árupiacok talán legnagyobb nyertese az amerikai földgáz, öt százalékkal 2,2360 dollárra ment fel.
Vérengzés a közlekedésben
Az USA-ban ismét a technológiai nagyágyúk viszik a prímet, mint az Apple, az Amazon vagy a Netflix . A koronavírus-esetek számának növekedése főleg Európában okoz fejfájást, ez abból is látszik, hogy a légiiparban voltak nagy részvényeladások, a Lufthansa vagy az Airbus papírjainál.
Tart a vérengzés az autóipari beszállítók között is, a Mahle német gyár két újabb üzemegységet zár be. Az egyikben 290, a másikban 85 alkalmazottat foglalkoztatnak. Egy harmadik üzem megszűnését még korábban bejelentették. Emelkedtek viszont a Volkswagen részvényei, miután a cég az Id.3 után az Id.4 modellt is bemutatta. Amint arról délelőtt beszámoltunk, a német sajtó egyenesen a német elektromos autógyártók támadó üzemmódjáról beszél.
Óriásit ugrott két zöldenergia-vállalkozás árfolyama, a Sunworks és a Polar Power abból profitálnak, hogy Kalifornia államban meg akarják szüntetni a hagyományos járművek forgalomba hozatalát. Csak elektromos járműveket akarnak engedélyezni 2035 után.
Lájtos keménység
“Lockdown lite”, azaz könnyített, lájtos lezárások – így nevezi a Bloomberg.com az Európában követett jelenlegi járványügyi stratégiát.
Európában vége a (relatív) vírusszabadság nyarának. Spanyolországban, Franciaországban, az Egyesült Királyságban és más országokban szaporodnak az esetek, és szigorúbb korlátozások léptek életbe. De a kontinens ezúttal egy új stratégiát próbál ki: a Lockdown Lite-ot. Kerülik az átfogó otthon maradást, ami az első hullámára adott válasz volt. Ehelyett ott korlátoznak, ahol a vírus a legaktívabb, például bizonyos környékeken vagy az éjszakai klubokban és bárokban. Közben a gazdaság nagy részét nyitva hagyják az üzleti élet számára.
Meddig eshetnek a nemesfémek?
A dollár negatív hatással volt a részvények mellett a nemesfémekre is – írta a KBC Equitas.
A rövid távú kép meglehetősen csúnyán fest, de a hosszabb távú fundamentális makrotörténet azonban még valószínűleg nem ért véget. A fordulathoz a nemesfémek és a bányák együttes jó teljesítménye lehet szükséges, emellett a dollár újabb gyengülése is segíthetne. A kockázatok között a reálhozam további emelkedése lehet a fő negatív tényező a dollárerősödés mellett -írták.