Az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalások kilátásaiban ismét pozitívumot véltek felfedezni, és a német GDP is jobb lett valamivel a vártnál. Ezzel magyarázzák elsősorban az európai részvényárak mai emelkedését. A német DAX egy hónapos csúcson van, 0,7 százalékkal emelkedik. A francia mutató egy százalékkal, a brit 0,6 százalékkal megy fel. Az amerikai határidős indexek is emelkednek. Ázsiában vegyes volt a hangulat, Kínában szerény süllyedést, Japánban és Koreában egy százalék fölötti emelkedést láthattunk.
Itthon a BUX index 0,3 százalékos pluszban volt tíz órakor. Ennyivel ment fel egyébként a varsói mutató is, miközben Prágában másfél százalékos a nyereség. Az OTP, a Richter és a Mol egyaránt pár ezrelékes pluszban járt. A Magyar Telekom 1,1, százalékkal emelkedett, az Opus kissé süllyedt.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A forint tovább gyengült, 353,0 az euró, 1,3 forinttal feljebb van, mint tegnap este. A dollár kissé lejjebb ment, az arany és az olaj kismértékben drágul.
Mi mozgathatja meg a forintot?
Ma az MNB tart kamatdöntő ülést, az Equilor Befektetési Zrt. nem vár érdemi bejelentést.
A múlt hét második felében kitörtek a forintpárok a korábbi sávokból, az euró-forint esetében 352-353 között, míg a dollár-forint esetében 300-nál húzódik a következő fontos ellenállás. A ma délután esedékes MNB kamatdöntő ülésen nem várunk érdemi lépést, de a közlemény hangvétele generálhat mozgásokat a forint piacán. Érdemes figyelni, hogy a döntéshozók hogyan kommunikálják az erősödő inflációs nyomást, ez elmozdíthatja a forint árfolyamát is – írta a brókercég reggel.
Mit reagál az MNB a vegyes makroadatokra? – teszi fel a kérdést az Erste Befektetési Zrt. reggeli kommentárja is.
Ezúttal valóban változatlanul, 0,6 százalékon tarthatja az alapkamatot az előző kettő 15 bázispontos vágás után. Igazán a magyar idő szerint délután 3 órakor érkező közleményt lesz érdemes figyelni. Ebből kiderülhet, miként vélekedik a jegybank a legutóbbi meglepően magas inflációs és meglepően gyenge GDP-adatról. Amennyiben a vártnál magasabb inflációnak kevésbé tulajdonít jelentőséget, és inkább a gazdasági növekedés támogatását hangsúlyozza, az további nyomást helyezhet a forintra, ami az utóbbi hetekben érdemben alulteljesít a régiós devizákkal szemben.
A hazai gazdasággal kapcsolatban olvassa el ezeket a cikkeket is:
- Már 7-9 százalékos hiánnyal számol a magyar kormány
- 7-8 százalékkal nőhet a hazai GDP?
- Újra pesszimistábbak lettünk a gazdaság jövőjét illetően augusztusban
A vírus képes kétszer is fertőzni?
Az európai hangulatot továbbra is nyomasztja, hogy több országban, mint Németország, Franciaország, Olaszország a koronavírus-esetek száma májusi szinteken van. Azon vitatkoznak, hogy elhamarkodott volt-e a határok újranyitása kontinensünkön, mivel az esetek harminc-negyven százalékát külföldről visszatérő utazók vagy külföldről beutazók körében jegyezték fel. A negatív vírushíreket azonban tegnap ellensúlyozta az, hogy jó hírek érkeztek az oltóanyaggal és a betegség kezelésével kapcsolatban. (Lásd tudósításunkat: Kisült, hogy Zuckerberg mozgatta a háttérből a szálakat.)
További rossz hír volt tegnap, hogy Hongkongban kimutattak egy olyan esetet, ahol valaki bizonyítottan átesett a vírusfertőzésen áprilisban, majd most újra megtámadta. Ez tartják az első olyan esetnek, amikor bebizonyosodott, hogy pár hónapon belül kétszer is lehet kapni a vírust. A hírek szerint a két fertőzés között a vírus megváltozott, mutálódott. Ma ráadásul hasonló esetekről számoltak be Hollandiából és Belgiumból is, itt is vírusvariánsokról van szó.
Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezetőről a német orvosok is valószínűsítik, hogy mérgezés áldozata lett.
Átrendezik az indexeket
A 124 éves Dow Jones Industrial Average (ipari átlag) indexet átrendezik, ez a legnagyobb változás mintegy hét éve. Kikerül az Exxon Mobil, a Pfizer és a Raytheon Technologies, bekerül a Salesforce, az Amgen és a Honeywell International. Érdekes, hogy az Exxon valamikor a világ legértékesebb vállalata volt. Távozása az indexből hűen tükrözi, hogy mennyire visszaszorult a nyersanyagipar jelentősége az amerikai gazdaságban – írta a Bloomberg.com.
A német DAX indexből idő előtt távozik a botrányoktól sújtott, elértéktelenedett, csődös Wirecard. Helyébe az élelmiszer házhozszállítással foglalkozó Delivery Hero kerül.
Merre tovább, arany, ezüst?
Az utóbbi időben a nemesfémek megtorpantak, visszaestek, az arany a 2000 dollár feletti új történelmi csúcsokról (határidőre 2089,2) visszasüllyedt 1940 környékére. Az ezüst is megtorpant a 30 dolláros határ közelében, 29,95-ön fordult, most 26,60. De lehet, hogy a nemesfém-ralinak még nincs vége – írja több cikk. Különböző statisztikákat jó jelnek lehet venni.
Az egyik, hogy a fizikai aranyat és ezüstöt vásároló ETF-ek az idén 50 milliárd értékű fémet vásároltak. Az ETFek jelenthetik a nemesfém-rali motorját az idén. Márpedig az ETF-ek nem annyira spekulatívak, mint a derivatív termékek, és vásárlóik hajlamosak hosszabb távon gondolkodni. Az ETF-ekben már több arany van összesen, mint bármely jegybankban – kivéve az amerikai Fed-et.
A Bloomberg.com cikke (és Mark Twain író) szerint egyébként aranyláz idején a legjobban a csákány– és lapátüzletágban lehetett keresni. Most pedig a legjobban az ETF-ek üzemeltetői járnak. Alaposan megugrottak ugyanis a díjbevételeik.
Beszálltak a guruk
A másik érdekes statisztika arról szól, mely intézményi befektetők szálltak be mostanában a nemesfém-bizniszbe.
A GoldSilver.com listáján olyan nevek vannak, mint a Berkhshire Hathaway (Warrren Buffet és Charlie Munger), amely az előző negyedévben 565 millió dollárért vásárolt Barrick Gold részvényeket. A Bridgewater Associates hedge fundja (Ray Dalio) több mint 400 millió dollárt tett aranyba. A BlackRock, a világ legnagyobb vagyonkezelő cége pedig 5,4 millió darabot vett az SLV ezüst-ETF befektetési jegyeiből. (Ennek darabja most 25 dollár közelében van, tehát a csomag, ha megvan, 135 millió dollárt érhet.)