A hétfői csodálatos emelkedés után ma megpihentek a tőzsdeindexek, az európai Stoxx 600 index 0,1 százalékos süllyedéssel zárt. De a kép nem egységes, Németországban 0,4 százalékos esés, Franciaországban 0,3 százalékos emelkedés volt. A dél-európai tőzsdék felfelé tartottak, a svájci és a svéd mutatók viszont 0,7 százalékkal süllyedtek.
Az amerikai vezető indexek is eltérő irányba mennek, a Dow Jones ipari átlag 0,4 százalékkal emelkedik, a Nasdaq technológiai tőzsdeindex 0,2 százalék százalékkal esik, az S&P 500 pedig inkább stagnál.
Két forinttal drágább az euró
Itthon a BUX index 0,6 százalékkal esett, az OTP 0,6, a Mol 0,9 és a Richter 1,0 százalékos süllyedése mellett. A Magyar Telekomnak sikerült 0,7 százalékkal emelkedni, bár ez a részvény az utóbbi napokban volt alulteljesítő. Igazán nagyot a forint esett ma, az euró árfolyama 2,2 forinttal 346,5-re ment fel.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A tőzsdére nagy hatással van a gyorsjelentés-dömping, a Reuters szerint főleg a Ralph Lauren és az AIG fogta vissza a lelkesedést. A divatáruház-lánc részvénye nyolc százalékkal esett, miután majdnem egymilliárd dollárral alacsonyabb forgalmat ért el a negyedév során. Mindez a koronavírus miatt bekövetkezett boltbezárások és a csökkenő kereslet miatt. Az AIG (American International Group) profitjának visszaesése miatt 6,5 százalékkal esett a tőzsdén.
A TikTok lopás?
A TikTok kínai közösségimédia-alkalmazás körüli harc sem feltétlenül jó a tőzsdéknek, mert az amerikai-kínai ellentétek kiéleződését jelzi. A helyzetet jól jellemzi, hogy Kína azt mondta, nem engedi a vállalat ellopását az amerikaiaknak. Ezt a China Daily állami újság hozta le. Ennek nyomán a Microsoft részvénye is esett, ez a cég tűnik Donald Trump kijelölt vevőjének.
Németországban a Bayer húzta le a tőzsdeindexek, erről délelőtt itt írtunk. Az Infineon számai viszont a vártnál jobbak lettek, így a chipgyártó két és fél százalékkal emelkedett.
Makroadatok is jöttek, az amerikai ipar megrendelés-állománya júniusban 6,2 százalékkal emelkedett az előző hónaphoz képest, sokkal jobban, mint ahogy az elemzők várták. Ők csak 4,9 százalékos javulásra számítottak. A tartós fogyasztási cikkek megrendelésállománya 7,3 százalékkal ment fel, miután felfelé módosították az előzetes becslést.
Ütős árupiaci koktél készül?
Az arany határidős árfolyama újabb másfél százalékos ugrással átlépte a kétezer dolláros szintet, az új történelmi csúcs tehát 2004,1 dollár. Bár az ezüst még mindig nagyon messze van az ötven dollár körüli rekordtól, óriási sebességgel, öt és fél százalékkal ment ma felfelé, ezzel 25,777 dolláron tetőzött. Az amerikai típusú WTI olaj ára másfél százalékkal emelkedett, a Bernt fél százalékkal ment fel. A palládium és a platina is két százalék körüli mértékben drágul.
Bár az amerikai dollár árfolyama alig változott, az utóbbi hetekben sokat süllyedt. Ez egy erős bikapiaci (“bullish”) koktélt teremt az árupiaci termékek számára az Investing.com szakértője szerint. Andy Hecht azt mondja, a dollár kritikus szintet tört át az utóbbi időben, és érzékenyek erre a nemesfémek, az ipari fémek, az energiahordozók és a mezőgazdasági termények árai egyaránt. A 2008-2011-es időszak fejleményei is azt jelezhetik, hogy a gyenge dollár a nyersanyag árakra “turbó-hatást” tud kifejteni.