Csúnyán visszaestek a tőzsdei árfolyamok Amerikában tegnap este, az S&P 500 2,4, a Nasdaq 100 3,2 százalékkal esett. A kiárusítás a részvények 90 százalékát érintette, az eladási nyomást jelző NYSE Tick index pedig június óta nem látott mélypontra zuhant a Bloomberg szerint.
Ma a rossz hangulat átterjedt Ázsiába is, a kínai és hongkongi indexek másfél-két százalékkal estek vissza. Európában kisebbek a mínuszok, a német, francia, brit vezető tőzsdemutatók fél százalék körüli mínuszban vannak. Az amerikai határidős indexek is kissé tovább süllyednek.
Zuhan az ezüst
Egy százalékos esést mutat a varsói WIG 20 és 0,7 százalékot a magyar BUX index. Az OTP 0,9, a Mol 1,4 százalékkal esik, a Richter 0,2 százalékkal emelkedni tud. A Magyar Telekom és az Opus 1,3 százalékos mínuszban van. A forint kissé tovább gyengült, húsz fillérrel van feljebb, így 365,30 az euró ára. Ma az MNB inflációs jelentését teszik közzé.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A dollár ma stagnál, de tegnap még erősödött. Folytatódik az arany süllyedése, az ezüst pedig ma is nagyobb, 3,6 százalékos mínuszban van. Az olaj szerényebben, 0,7 százalékkal süllyed.
Leminősítették a Molt
Az Erste olaj- és gázipari elemzője frissítette olajpiaci előrejelzését, és nem túl örvendetes eredményre jutott – írta a brókercég.
Az olajkereslet jelentősen növekedhet, de továbbra is elmaradhat a válság előtt látott napi százmillió hordótól. Így az olaj csak 2023 környékén térhet vissza a korábbi 60 dollár körüli szintre. A finomítói árrés jövőre ugyan javulhat picit, de a régebbi várakozások közelébe csak 2024 környékén térhet vissza. Ez a finomítói árrésre érzékeny Mol számára kedvezőtlen, eredménye idén átfordulhat a negatív tartományba. Így az Erste DCF modell által meghatározott célárfolyama 1760 forintra csökkent, “tartás” ajánlással.
Nem csitul a járvány, nincs csomag
Nincsenek igazán jó hírek sehol. A rossz kedv egyik oka, hogy lehetetlennek tűnik az idén új amerikai gazdaságélénkítő terv elfogadása. Gyakran idézik a Fed különböző tisztségviselőit is, akik az utóbbi időben síkra szálltak amellett, hogy további kormányzati intézkedésekre lenne szükség. A ma publikált német Ifo-index ugyan február óta nem látott szinten van, de csak nagyjából az elemzők által vártnak megfelelő lett.
A másik, hogy a járvány nem csitul, és a bevezetett korlátozások is szaporodnak. Újabb korlátozó intézkedéseket jelentett be a koronavírus-járvány megfékezésére szerda este a francia kormány. Németországban április óta nem mért értékeket mutat az új fertőzések száma, napi 2000 felett. Németország 14 európai országban nyilvánított veszélyesnek újabb régiókat, köztük Magyarországon Győr-Sopron-Moson megyét is. (Egy hete Budapestet is ide sorolták.) Ebbe a körbe azok kerülnek, ahol százezer főre vetítve a fertőzések száma hét nap alatt meghaladja az ötvenet.
Perli a kormányt a Tesla
Kaliforniában egy vitatott rendelettel 2035-ig megszüntetnék a benzinnel működő, a dízel, valamint a hibrid gépjárművek forgalmazását. Trump amerikai elnök megint szigorúbb hangot üt meg Kínával szemben a választási kampányban, és elővette a kereskedelmi vitát.
A Tesla autógyártó viszont bepereli a kormányt. Bírósági úton akarja elérni a Kínából származó behozatalra vonatkozó amerikai büntető vámok alóli mentességet. A keresetet hétfőn nyújtották be, és a Bloomberg erről szerdán számolt be először. Az ügy alperesei között van az amerikai kormány, annak kereskedelmi képviselője, Robert Lighthizer, valamint a vám- és határőrizeti hatóság vezetője.
Nem kell megvárni a 25 ezer dolláros Teslát?
Nem kell megvárni a Tesla 25 ezer dolláros olcsó modelljét, ha elérhető árú elektromos autóra vágysz – írja a Fortune magazin. Elon Musk Tesla vezér mintegy három év múlva ígéri az olcsó típust, ezt a befektetők nem igazán díjazták, a részvény mintegy tíz százalékkal esett tegnap.
A lap öt modellt sorol fel, amelyek ma kaphatók, bár mindegyiknek van hátránya. Az egyik, hogy az áruk inkább a 30-36 ezer dolláros kategóriában van. A másik, hogy kisebb az akkumulátoruk kapacitása, főleg éppen ezért olcsóbbak. A lista a következő:
- Chevy Bolt: $36 620
- Tesla Model 3: $35 000
- Hyundai Ioniq Electric: $33 045
- Nissan Leaf: $32 535
- Mini Cooper SE: $30 750
Támadó üzemmód
A német sajtó viszont arra emlékeztet, hogy az Opel és a Volkswagen is bemutatták új elektromos SUV modelljeiket, amelyek Teslának konkurenciát jelentenek. Megfogalmazásuk szerint “támadó üzemmódba mentek át” a német elektromosautó-gyártók.