A tegnap esti Fed-ülés után kezdődött rossz részvénypiaci hangulat az Amerikai Egyesült Államokban ma is tart, sőt erősödött a pesszimizmus. Megint elsősorban a technológiai részvényeket adják, a Nasdaq 100 index 2,4 százalékkal esik, miközben az S&P 500 1,6 százalékos mínuszban van, pont 3333 ponton. Európában a DAX megúszta 0,4 százalékos eséssel, Párizsban 0,7, Londonban 0,5 százalék volt a süllyedés. Bár az indexek kontinensünkön a nap folyamán voltak általában sokkal lejjebb is.
Varsónak sikerült 0,4 százalékos emelkedést összehozni a végére, a BUX index viszont 0,8 százalékos mínuszban végzett. Míg délelőtt az OTP és a Richter fej fej mellett húzták le az indexet, estére a bankpapír kissé javult, így csak 0,3 százalékos mínuszban, 10 220 forinton fejezte be a napot. A Mol megúszta stagnálással, 1620 forinton. A nap vesztese a Richter 2,1 százalékos eséssel, ami 6700 forintot jelentett . A Magyar Telekom 0,6 százalékkal süllyedt.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Zuhannak az autóipari nyersanyagok
A forint gyengült, 360,40 forint az euró ára, ez mintegy másfél forinttal van a tegnap esti érték felett. Az euró/dollár bizonytalan, alig mozdult tegnaphoz képest. A nemesfémek esnek, az olaj emelkedik. Különösen nagyot, 4-5 százalékot esett a palládium és a platina, amelyeket az autóiparban használnak elsősorban. Nem csoda, délelőtt rossz hír érkezett az európai autóiparból. (Erről délelőtti tőzsdetudósításunkban írtunk részletesebben.)
Nagy valutaválságra van kilátás Törökországban, ahol a líra új történelmi mélypontra érkezett. A török állami bankok dolláreladásokkal próbálják megtámasztani az árfolyamot a Bloomberg.com szerint. A régóta gyengélkedő török devizának betehette az ajtót a héten, hogy a Moody’s alaposan lerontotta a török államadósság osztályzatát.
Nem rózsás az USA-foglalkoztatás
Némileg javuló, vagy inkább felemás folyamatokat tükröz a mai amerikai foglalkoztatási jelentés. A munkanélküli segélyért jelentkezők száma továbbra is magas, bár eközben a munkanélküli ellátásban részesülő munkaerő száma 13,5 millióról 12,6 millióra esett. Egy tegnapi adat egyébként a fogyasztás szerény csökkenését mutatta augusztusban az USA-ban.
Ma napközben olyan hírek szivárogtak ki, hogy a britek hajlandók bizonyos engedményekre az EU-val folytatott Brexit-tárgyalások folyamán.
Mi történt a Teslával?
A General Electric közel négy százalékkal emelkedett, miután vezére egy interjúban kijelentette, hogy cége cash flow-pozitívvá válhat az év végére. A kereskedés elején hatalmasat, mintegy nyolc százalékot esett a Tesla, igaz, ennek felét később ledolgozta, és most csak 4,4 százalékos mínuszban van, 422 dolláron. A zuhanás okaként a Fool.com azt jelöli meg , hogy kétségek merültek fel a szeptember 22-i Battery Day során bejelentendő hírekkel kapcsolatban.
A Baird elemzői úgy vélik, hogy vagy egy új, alacsony költségű akkumulátor-cellát fognak bejelenteni, vagy jelentős növekedést az akkumulátor-előállító kapacitásokban. A harmadik lehetőség, hogy az akkumulátor-telepek területén lesz valami előrelépés, amelyet például magánházaknál lehet felszerelni. A negyedik variáció, hogy esetleg mindhárom téren lesz valamilyen bejelentés. A probléma az, hogy az elemzők nem igazán vannak feldobva egyik lehetőségtől sem. Ezért a részvényre semleges ajánlást adtak ki, 332 dolláros célárral, ami 20-25 százalékos diszkontot jelent a jelenlegi árfolyamhoz képest.
Most jön a járvány neheze?
Jó esetben is évekig tart, mire a gazdaság túl lesz a koronavíruson – írja az Alapblog.
Móricz Dániel, a Hold Alapkezelő befektetési vezetője szerint szinte biztos, hogy az őszi-téli hónapokban a mostanihoz képest Magyarországon és máshol is romlani fog a járványhelyzet. A járvány előtti GDP-szint szerinte csak 2022-ra lesz elérhető, de egyes országokban csak évekkel később, 2023-2024-re. Magyarországon a növekedés is lassabban áll majd vissza, mert más kormányokhoz képest a magyar költségvetés nem sokat költött. Illetve az elköltött állami pénzek sem hasznosultak olyan mértékben, mint más országokban.
Új blogbejegyzésében Zsiday Viktor alapkezelő is a járvány súlyosbodását várja sok országban, így nálunk is. Abból kiindulva, hogy a jelek szerint a betegség más vírusokhoz hasonlóan szezonális. Így most a nyári könnyebbség után következik egy sokkal nehezebb időszak, annak súlyos gazdasági következményeivel együtt.