Inkább a pluszok dominálnak a nemzetközi tőzsdéken ma, a várva várt esti Fed-nyilatkozat előtt. A 600 legfontosabb európai részvényt tartalmazó Stoxx 600 0,4 százalékkal emelkedett. A német DAX 0,3, a francia index 0,1, a belga, svéd, spanyol mutatók egy százalék körüli növekedést értek el. Esett viszont a londoni FTSE 100. Az amerikai S&P 500 0,4 százalékos pluszban van, miközben a Nasdaq 100 technológiai index fél százalékkal süllyed. Az ipari részvények Dow Jones indexe viszont 0,7 százalékkal emelkedik.
A varsói tőzsde és a BUX egyaránt 0,3 százalékkal süllyedt ma. Az OTP két százalékos esése húzta le Pestet, mert a Richter 1,3, a Mol és a Telekom 0,3-0,3 százalékos emelkedést tudott elérni. A forint tovább gyengült, 358,80 forint az euró ára, 1,30 forinttal a tegnap esti fölött.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A dollár kissé gyengült, fél százalékkal feljebb van az arany is, de az árupiac nyertese a kőolaj, főleg a WTI. Ez 4,7 százalékos pluszban van és ismét átlépte a 40 dolláros szintet. A Brent négy százalékkal 42,2 dollárra ment. Napok óta felfelé araszol a Bitcoin, ma újabb két százalékkal 11 000 dollár fölé ért.
Törökország a mélyben
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke értékelő beszédet mondott Brüsszelben, az Európai Parlament mai plenáris ülésén. (Erről itt írt az Mfor.hu.) Az amerikai kiskereskedelmi forgalom augusztusban veszített lendületével, már csak 0,6 százalékkal erősödött.
Törökország hitelminősítése rosszabb, mint Ruandáé – írja a német N-tv.de.
Tegnap a Moody’s hitelminősítő közölte, hogy a török államkötvényeket B2-es szintre minősíti le, olyan mélyre, mint még soha az ország történetében. Ezzel Törökország Srí Lanka és Tunézia adósságával van egy szinten, és rosszabb az adósminősítése, mint Ruanda, Bahrain vagy Albánia hasonló értéke. Csak két fokozatra van a köznyelvben csak bóvli szintnek nevezett minősítéstől. (Ráadásul negatív kilátással is ellátta a véleményét a Moody’s.)
A török líra ma kissé tovább gyengült, az euróval szemben a keresztárfolyam 8,8815.
Újabb leépítések, égő BMW-k
Nem akar véget érni a rossz hírek hosszú sora európai járműiparban, a Bridgestone a francia Bethune városában levő abroncs gyárát zárja be, ami 863 dolgozót érint. A Continental dolgozói után a Schaeffler dolgozói is az utcára mentek, hogy az elbocsátások és gyárbezárások ellen tiltakozzanak. A Mahle nevű autóipari beszállító pedig világszerte 7600 állást szeretne leépíteni, ebből 2000 Németországra esik, 1700 pedig egyéb európai országokra.
Dél-Koreában a hatóságok átkutatták a BMW ottani leányvállalatának központját, miután az utóbbi időben 52 koreai BMW is lángra kapott. A hatósági razzia a bizonyítékok összegyűjtésére irányul.
Botrány botrány hátán
Újrakezdődött az USA-ban a Boeing 737 Max repülőgép körüli botrány. Az amerikai képviselőházban egy jelentést mutattak fel a demokraták, amely tervezési hibákra, a hatósági ellenőrzés hiányosságaira és transzparencia-problémákra világít rá. Azt is kétségbe vonják, hogy a tavaly március óta tartó vizsgálat során levonták-e a megfelelő következtetéseket.
Németországban a Viceroy Research nevű, shortolásra specializálódott cég a Grenke lízingcégről tett közzé rendkívül lesújtó véleményt. Lényegében csalással vádolta meg a társaságot. A Bafin német felügyeleti szervezet könyvvizsgálót küldött a céghez, miközben a szenvedő alany negyven százalékkal zuhant a tőzsdén. A befektetők pedig találgatják, hogy vajon kinek van igaza - írta az N-Tv.de.
Hasonló történt a napokban az USA-ban a Nikola nevű elektromosjármű-gyártóval. Ott is egy shortoló vállalkozás feketítette be a céget, de már a felügyelet is vizsgálódik.