A tegnapi, szép emelkedést hozó nap után Európában ma kivárásos, irány nélküli kereskedés jellemző, ami nem csoda, hiszen délután az EKB megnyilatkozása következik. Christine Lagarde magyar idő szerint 14:30-kor tart sajtótájékoztatót. A német index 0,2 százalékkal felfelé megy, a francia ugyanannyival lefelé, a londoni 0,6 százalékkal esik. Az amerikai határidős indexek is szerény, pár ezrelékes süllyedést mutatnak. (Tegnap zárásra az S&P 500 index kettő, a Nasdaq százas index három százalékkal ugrott meg.)
Itthon a BUX index 0,6 százalékkal esik, vagyis kissé alulteljesíti az európai átlagot. Az OTP fél, a Richter 1,4 százalékkal van lejjebb. Eközben a Mol és a Magyar Telekom minimális mértékben emelkedik. A forint gyengült, 1,1 forinttal feljebb van az euró, 357,85-ön. Az arany stagnál, az olaj ismét le felé vette az irányt, másfél-két százalékos süllyedést mutat.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Zűrök a német beszállítóknál
A berlini DIW kutatóintézet (Deutsche Institut für Wirtschaftsforschung) úgy nyilatkozott, hogy a német gazdaság jobban teljesíthet, mint ahogy eddig várták. A nyáron erre az évre még nyolc százalékos GDP-zsugorodást becsültek, de ezt most hat százalékra csökkentették – írta az N-Tv.de.
Ám nagy bajban vannak a német autóipari beszállítók. A Continental dolgozói több városban is tiltakozó megmozdulásokat rendeznek az állások leépítése miatt. A Schaeffler pedig bejelentette, hogy 4400 dolgozótól kénytelen megválni 2022 végéig. Ami azonban rossz a dolgozóknak, az jó lehet a részvényeseknek, mindkét részvény szerény pluszban van a tőzsdén. A Schaeffler papírjának egy elemzői felminősítés is segített ma (a Berenbergtől).
Gyorsan megoldották az oltás-problémát
Az AstraZeneca-Oxfordi Egyetem oltóanyag kísérletei állítólag már jövő héten folytatódhatnak, miután kivizsgálták azt a beteget, akinél komolyabb szövődményeket találtak. Az illető egy rejtett, ritkább vírusos betegségben szenvedett.
Donald Trump elnök elismerte, hogy szándékosan festette le ártalmatlannak a koronavírust februárban, állítása szerint nem akart pánikot kelteni. Ellenlábasa, Joe Biden persze lecsapta a magas labdát, és rámutatott az elnök alkalmatlanságára. Szerinte szándékosan nem teljesítette kötelességét, hazudott a népnek. (Lásd még: Kilencszer több fertőzött lehetett az USA-ban, mint amennyit diagnosztizáltak.)
Durvul a Brexit-vita
A londoni tőzsdeindex ma kissé alulteljesítő, a font is gyengül valamelyest, bár már az elmúlt napokban veszített sokat értékéből. Az Egyesült Királyság szerdán tette közzé Brexit-törvényjavaslatát, amelyben elismerte, hogy megszegi a nemzetközi jogot – írja a Bloomberg.com.
Így nem meglepő, hogy az Európai Unió szerint van alapja jogi lépéseknek az Egyesült Királysággal szemben, amiért az megsérti a tavaly lezárt kilépési megállapodást. Az amerikai házelnök, Nancy Pelosi is azt mondta, hogy az Egyesült Királyság elfelejtheti az USA-val kötendő kereskedelmi megállapodást, ha a Brexit veszélyezteti a békét Észak-Írországban. Boris Johnson brit miniszterelnököt súlyos kritikák érik még saját pártja részéről is a lépés nemzetközi hatásai miatt. Emellett a másik súlyos problémát, a skót függetlenség kérdését is kiélezi.
Osztalékstop Magyarországon
Magyarországon meghosszabbították a banki osztalékstopot a jövő év elejéig. A sajátrészvény-vásárlásokat is érinti, ha azok “nem javadalmazási céllal” történnek. Ez akár az OTP árfolyamát is befolyásolhatná, de valószínűleg nem így van. Számos más süllyedő bankrészvényt látunk ma Európában, például a Deutsche Bankét, igaz, például az Erste Group emelkedik.
Mit nem lép vajon az EKB?
Egészen tegnap délutánig széles körű piaci egyetértés volt az EKB mai ülésével kapcsolatban – írta az Erste Befektetési Zrt.
A piac arra számított, hogy ma ugyan nem fog lépni az EKB, de a lefelé mutató kockázatok hangsúlyozásával előkészíti a decemberi lazítást. Ezeket a várakozásokat hűtötte le a Bloomberg, amely szerint a jegybankárok egy része elégedett a gazdaság talpra állásának ütemével. Még az is lehet, hogy az idei évre várt 8,7 százalékos GDP-visszaesési várakozásukat az erős lakossági fogyasztás miatt felfelé módosítják. Az EKB nemrég verbális intervenciókkal próbálta az euró/dollár árfolyamot az 1,2-es szinttől eltántorítani, egy nagyon laza monetáris politikai üzenet pedig pont ezzel ellentétesen hatna – tette hozzá a brókercég.
Állítólag attól is tart az európai jegybank, hogy az USA devizamanipulációs vádjai erősödnek, amint erről tegnap írtunk.
Grafikon: A platina (PL), az arany (GC) és az ezüst (SI) határidős árfolyama egy évre. (Tradingview.com)
Hajrá, platina?
Most kezd igazán érdekessé válni a platina a Concorde Értékpapír blogja szerint.
A platina hányattatása pont öt évvel ezelőtt, a dízelbotránnyal kezdődött. Európában dízelellenesség alakult ki, pedig több benzines modell is megbukott a teszteken. (A dízelautók katalizátorainál főként platinát, a benzinüzeműeknél palládiumot használnak.) Az autóipar kereslete négy év alatt 13,87 százalékkal esett vissza, ami a masszív deficitben lévő platinapiacot évekre többletbe fordította, nyomás alá helyezte a platina árfolyamát. De már van ok az óvatos optimizmusra. A dízel könnyűgépjárművek értékesítése az év első felében a vártnál jobban alakult. A dízel hibridek előretörése várható, legalábbis az EU-n belül – írja a brókercég.