Az USA-ban füstölgő romok maradtak sok helyen a napok óta tartó, sokszor erőszakos tüntetések után. Ennek gazdasági hatásai is lehetnek, kifosztott üzletek, esti kijárási tilalom, bezáró éttermek, a vírus gyorsabb terjedése formájában. Az elnök, akit egy alkalommal állítólag a bunkerbe is lemenekítettek testőrei, a hadsereg bevetésével fenyegetőzik.
Mi erre az amerikai tőzsde reakciója? Békésen tovább emelkedett tegnap, fél százalék körüli mértékben mentek fel az indexek. (Tegnap a legtöbb helyen volt tőzsde, csak fél tucatnyi európai ország tartott ünnepet, mint Németország, Svájc, Ausztria, Magyarország.) Ma az európai tőzsdék ismét szépen emelkednek, a német DAX index közel három százalékkal. A mutató a tegnap az ünnep miatt elmaradt emelkedést is ma hozza be. A DAX-ot főleg a Lufthansa esélyei húzzák fel, a légitársaság 7,5 százalékkal emelkedik. A cég megmentésének tervére a társaság felügyelőbizottsága is rábólintott.
Három hónapos csúcson jár Európa
A francia index 1,4 százalékkal, a brit mutató fél százalékkal megy feljebb. Az európai részvények ezzel három hónapos csúcs közelébe emelkedtek. Az amerikai határidős indexek vegyesek, a Nasdaq technológiai index enyhe pluszban, a Dow Jones enyhe mínuszban tartózkodik.
A Budapesti Értéktőzsde indexe, a Bux 0,7 százalékos pluszban van 11 órakor. Az OTP 3,5 százalékos emelkedése húzza, miközben a Mol stagnál és a Richter 1,7 százalékkal esik. Az Opus gyorsjelentése után 5,7 százalékkal ugrott meg. A Magyar Telekom is 1,2 százalékkal emelkedik.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Jó erőben van a forint
A forint már péntek késő este szárnyakat kapott, az euró árfolyama akkor 347 környékére esett. Hétfőn este már benézett 345 alá is az árfolyam, itt folytatja ma is. Most 344,8 forintot adnak csak egy euróért, amire március közepe óta nem volt példa.
Jó erőben van a forint az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele szerint.
A pénteki kereskedésben letörésre került a 347,50-nél húzódó támaszt, ezzel technikailag eladási jelzést kaptunk. A mai pozitív korrekcióban visszatesztelhető lehet a jelzett szint, de ezt követően ismét csökkenés várható. A következő meghatározó támasz 340-nél található – írta a brókercég.
Leértékelt Mol, Opus-jelentés
A Goldman Sachs elemzője 1700 forintra csökkentette a Molra vonatkozó célárát a KBC Equitas szerint. Ez 14 százalékkal alacsonyabb a múlt heti záróárfolyamnál. Az elemzőház ajánlása jelenleg eladás, ezzel pedig a legpesszimistább az olajcég részvényére. A Goldman korábbi célára 2200 forint volt semleges ajánlás mellett.
Ez a brókercég írt az Opus hétvégén érkezett gyorsjelentéséről is:
16 százalékkal alacsonyabb bevétellel zárta az első negyedévet az Opus az egy évvel korábbi időszakhoz képest, viszont a működési költségek is jelentősen csökkentek az energetikai portfólió eladásának köszönhetően. Így 4,7 milliárdos működési eredménnyel zárta az idei első negyedévet, ami az előző év 19,1 milliárdos veszteségéhez képest nagy előrelépés. Az energetikai portfólió eladásával a saját tőke is csökkent, így az egy részvényre jutó saját tőke 346 forint körül alakult.
Mi lesz veled, német autóprémium?
Németországban a kormány új gazdaságsegítő programon dolgozik, amelyről ma fognak tárgyalni. Az egyik vitatott pont a gépkocsik vásárlási támogatása, úgynevezett prémiuma. Ezt a gyárak szívesen kiterjesztenék a benzinnel működő járművekre is, ami a környezetvédők heves ellenállásába ütközik. A német gazdasági minisztérium mindenesetre ötmilliárd eurós összeget szán az autóeladások támogatására. (Részletesebben itt írtunk róla.)
Ez a német autógyárak részvényeit felviszi ma, a Volkswagen, a Daimler és a BMW négy-nyolc százalékos ugrást mutatnak. A norvég Seadrill olajtársaság viszont kilenc százalékkal esik, mivel óriási értékleírást hajt végre, és több mint hétmilliárd dolláros adósságának egy részét részvényekre szeretné konvertálni a túlélés érdekében.
Csak a mohóság mindenütt
Az egyik legnagyobb brókercégünk is mintha csodálkozna, hogy a részvények csak egy irányt ismernek, a felfelét.
Úgy tűnik, hogy nem számít semmi sem. Lehet kevésbé hatásos a gyógyszer, lehetnek zavargások az USA-ban, merülhetnek fel aggályok a vakcinák tesztelésével kapcsolatban, lehetnek kínai-amerikai feszültségek, a piacok nem igazán akarják megváltoztatni a pozitív módot. Pedig az árazás is magas az előremutató P/E alapján – írta ma az Erste Befektetési Zrt.
A CNN Money összetett “félelem és mohóság” (fear and greed) indexe egyébként enyhe mohóságot mutat a befektetők körében. Nincsen extrém szinteken egyik irányban sem.
Bitcoin, ether, ingatlanok
A bitcoin hosszas ostrom után átlépte a 10 ezer dollárt, most 10 150 körül jár. Egy hét alatt 12 százalékkal drágult. Az ether mostanában még többet ment, az okosszerződésekre kihegyezett, a bitcoin után tőkeértékben örök másodikként szereplő ether hét nap alatt húsz százalékot ugrott.
Az Egyesült Királyságban a lakóingatlan-árak 2009 óta nem látott mértékben zuhantak májusban áprilishoz képest, 1,7 százalékkal. Az elemzők egy százalékot vártak. Év/év alapon azonban még mindig 1,8 százalékos pluszban van az árszínvonal.