10:30
A reggeli lendületet hamar elveszítette a forint, délelőtt fél 11-kor már újra 298 forint fölött járt az euró jegyzése. A közös pénz is veszített a svájci frankkal szemben, az árfolyam 1,226 körül állt, míg a dollárral szemben a reggel elért hathetes csúcsot jelentő 1,3955-ről ereszkedik lefelé az euró.
A hangulat csak a devizapiacon romlott el, az európai tőzsdéken tovább tart az erősödés, ahogy a BUX is tovább tudott emelkedni a pozitív nyitás után. Délelőtt fél 11-kor a hazai index nyeresége már meghaladta a 2 százalékot, az emelkedést a bluechipek közül az OTP vezeti 4 százalékkal, de a Mol is közel 3 százalékot emelkedett fél 11-ig.
09:30
A befektetők bíznak abban, hogy az eurózóna tényleg közeledik a válságra adandó megfelelő válasz kidolgozásához.
Az euró különösen a svájci frankkal szemben kapott erőre hétfőn reggelre: a korábbi 1,06 körüli árfolyamok után a frank jegyzése közel 1,3 euróig emelkedett. A befektetőknek megjött a kedve a kockázatvállaláshoz is, a bankközi devizapiacon az euró jegyzése rövid időre 295 forint alá esett a hajnali 298 fölötti szintekről. A svájci frank is 240 alá került reggel 9 óra előtt, miközben hajnalban még 244 fölött állt a jegyzés.
Friss devizapiaci árfolyamok >>
A hirtelen erősödés után elsőre visszapattant a forint a 295-ös szintről, a Raiffeisen devizakereskedői ma 294,30-298,80 közötti mozgást várnak.
A főbb európai tőzsdék is emelkedéssel nyitottak: a frankfurti DAX 0,7%, a londoni FTSE 0,4%, a párizsi CAC-40 0,6% emelkedéssel indult hétfőn. A BUX ezt jócskán felülteljesítette: a magyar index 237,71 pontos, 1,36 százalékos emelkedéssel nyitott.
A dollárra is figyelni kell
Miközben a befektetői világ Európára figyel, a tengeren túl sincsenek rendben a dolgok. A Merrill Lynch szerint az Egyesült Államok AAA besorolását még az idén újra leminősíthetik, ezúttal a a Moody´s vagy a Fitch kerülhet sorra, miután az S&P ezt már augusztusban meglépte.
A Buda-Cash elemzőinek összefoglalója szerint Janet Yellen, a Fed elnökhelyettese pénteken újabb quantitative easing lehetőségét vetette fel: a pénznyomdát újra felpörgetik, ha a gazdasági helyzet tovább romlik. Csütörtökön pedig egy másik Fed-illetékes, Daniel Tarullo szorgalmazta a további monetáris enyhítést ingatlan fedezetű hitelek (MBS) vásárlásának formájában. Yellen szerint az gazdasági növekedés kicsit erősebb lesz a vártnál az utolsó negyedévben, míg az infláció alacsony marad. A QE3 akkor válhat indokolttá, ha az eurózóna válsága a begyűrűzik a reálgazdaságba.
Privátbankár