Az európai tőzsdéken kedden is jó a hangulat, a német DAX index átlépte a húszezer pontos határt is, a többi nemzeti mutató is nagyjából fél százalékkal megy fel. Még a francia CAC is, pedig Franciaország kormánya az „összeomlás szélén tántorog” a sajtó szerint. Ez azonban már korábban felkavarta a tőkepiacokat az euróövezet második legnagyobb gazdaságában, amely emelkedő adósságállománya miatt is nyomás alatt áll.
Az amerikai tőzsdék újabb csúcsokra hágtak, hétfőn a zárásban a Nasdaq és az S&P 500 index is rekordmagasan zárt. Főleg a technológiai szektor indította jól az év utolsó hónapját, az Apple, a Tesla és a Meta voltak az élen. Elon Musk Tesla-vezér 55,8 milliárd dolláros kompenzációs csomagját ismét elutasította egy bíróság.
Itthon a BUX 0,3 százalékkal megy fel, az OTP 1,4 és a Telekom 0,8 százalékos emelkedése mellett. A Mol 0,3, a Richter 1,2 százalékkal süllyedt.
A dollártól a hitelminősítésünkig
A forint hajnalban még gyengült, és 415,4-ig ment az euró ára, majd egy kis enyhülés következett. Most – nem sokkal 12 óra után – 413,80 forintnál járt az árfolyam, kissé a hétfő esti szint alatt.
Brókercégek a dollár erejével és a péntek késő esti Moody’s kilátásrontással magyarázzák a forint gyengeségét. Az utóbbi azt eredményezheti, hogy a Fitch e hét pénteken leronthatja a magyar adósságbesorolást. A Központi Statisztikai Hivatal kedden megerősítette az első becslésében szereplő, gyenge hazai GDP-adatokat.
Megvan, mitől gyenge a forint
A gazdasági csúcsminiszter szereti hangoztatni, hogy alacsonyabb kamatszint kell Magyarországon, mert akkor nagyobb lesz a növekedés. Eközben azt is el szokták mondani a kormány tisztviselői, hogy stabil forintot szeretnének. Sajnos úgy tűnik, a kettő együtt nem megy – írja Zsiday Viktor alapkezelő a Holdblogon.
Magyarországon valóban magas a reálkamatszint, és magas az elvárt kamat/hozamprémium. Viszont még ilyen magas szintek mellet is gyengül a forint, ami azt jelenti, hogy a befektetők még ennél is magasabb prémiumot várnak el, különben nem hajlandóak forintot tartani. Azért magas a kamatszint, mert “mind a hazai, mind a külföldi befektetők jelentős kockázatokat látnak”.
Az elmúlt év árfolyamalakulása azt mutatja, hogy az a kamatszint, amit Magyarország kínál, nem elegendő – húzta alá.
Szép céláremelés a Telekomra
Anyavállalatunk, a Patria Finance új intézményi célárat határozott meg a Telekomra – írta a K&H Értékpapír. A korábbi 1210 forintos célárat 1460 forintra módosította, továbbra is vételre ajánlva a részvényt.
Az elemzők körében a konszenzusos célár 1420 forint, ennek alapján lenne még tér a Telekom emelkedése előtt – tették hozzá.
Új OTP- és Mol-ajánlások
Ismét több célármódosítás érkezett – írta az Equilor Befektetési Zrt.
- Az mBank az OTP célárfolyamát 22 314 forintról 25 708 forintra emelte változatlanul vételi ajánlás mellett.
- Ugyanitt a Mol célárfolyamát 3825 forintról 3 996 forintra módosították, szintén vételi ajánlással látva el.
- A BM Pekao a Mol célárfolyamát 3 015 forintról 2 813 forintra csökkentette, változatlanul “tartás” ajánlást írtak az elemzésre.
Javuló kihasználtság a Wizz Airnél
Idén novemberben 1,7 százalékkal több utas utazott a Wizz Air járatain, mint egy évvel korábban, összesen 4,84 millióan. Ezt úgy sikerült elérnie a légitársaságnak, hogy az elérhető utaskapacitás közben 1,7 százalékkal csökkent. Tehát a kihasználtsági ráta érdemben tudott javulni, 88,4 százalékról 91,5 százalékra – írta a K&H Értékpapír.
Milliárdos bitcoincsomagok mozognak
A kriptovaluták kedden is stagnálnak, egy hétre visszatekintve viszont a bitcoin kettő, az ether hét százalékkal drágult.
A főbb kriptós hírek közé tartozik, hogy a MicroStrategy vállalat 1,5 milliárd dollárért vásárolt újabb 15 400 BTC-t, az átlagos vételár 95 976 dollár volt. Így a cég teljes állománya 402 100 BTC-re nőtt (ami 38-39 milliárd dollárt ér jelenleg). További hírek a szektorból:
- A Marathon Digital is 6484 bitcoint vásárolt, ezzel a második legnagyobb vállalati BTC-tulajdonos lett globálisan.
- Donald Trump elnök állítólag ma bejelenti az amerikai tőzsdefelügyelet, a SEC leendő elnökét (a jelenlegit erősen kriptóellenesnek tartják).
- Az amerikai kormány a tulajdonában levő (a rendőrség által lefoglalt) bitcoinokból a Coinbase tőzsdéhez vagy annak letétkezelői üzletágához helyezett át egy 1,92 milliárd dollár értékű csomagot.
- A Pennsylvaniai Egyetem egyik professzora szerint a bitcoin „a legnagyobb fenyegetés a dollár tartalékvaluta-szerepére nézve”, és már „a világ számos országa alternatív valutaként beszél róla”.
- A DMM Bitcoin japán kriptotőzsde egy májusi 300 millió dollár értékű hackertámadás miatt beszünteti működését.
- Bhutánban a megújuló energiával bányászott bitcoinok összértéke már elérte az ország GDP-jének egyharmadát.
A nyugdíjpénzek bitcoinba mennek?
A kriptovaluták népszerűbbek lehetnek Dél-Koreában, mint a hagyományos tőzsde, a lakossági kereskedési volumenük elérte a 18 milliárd dollárt 24 óra alatt. Ez 22 százalékkal magasabb volt az ottani tőzsde kereskedési volumenénél.
A dél-koreai Upbit és Bithumb kriptotőzsdék is arról számoltak be, hogy harminc százalékkal nőtt a 60-as éveikben járó magánszemélyek által nyitott számlák száma. Ők jellemzően a nyugdíjra szánt megtakarításaikat fektetik kriptókba.
Kambodzsa viszont 16 népszerű kriptopénztőzsdét blokkolt, köztük a Binance-t és a Coinbase-t is.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.