Jerome Powell |
A tőzsdék szempontjából a keddi nap messze legfontosabb híre az amerikai jegybank, a Fed rendkívüli kamatvágása volt. 50 bázisponttal csökkentették az alapkamatot, ami finoman szólva sem szokványos. A 2008. évi pénzügyi válság óta először végrehajtott rendkívüli kamatcsökkentés után ismertetett rövid Fed-közlemény szerint az irányadó kamat mérsékléséről egyhangú döntés született. A közlemény szerint "az amerikai gazdaság alapjai továbbra is erősek, de a koronavírus növekvő kockázatokat jelent a gazdasági aktivitásra". Röviddel később Jerome Powell sajtóértekezletet tartott, ahol sietett leszögezni: "az embereknek meg kell érteniük, hogy nem politikai megfontolás állt a döntés mögött". A kamatvágást azonnal üdvözölte Donald Trump amerikai elnök, aki máris további kamatcsökkentéseket szorgalmazott.
A kamatcsökkentés hírére mindenütt kilőttek a piacok, ám az emelkedés gyorsan visszafordult, miután a kétkedő hangok felerősödtek, és végül komoly mínusszal zártak a Wall Street indexei. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 785,91 ponttal, 2,94 százalékkal, 25 917,41 pontra zuhant. Az S&P 500-as mutatója 86,86 ponttal, 2,81 százalékkal gyengült, és 3003,37 ponton fejezte be a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 268,08 pontot, 2,99 százalékot vesztett értékéből, és 8684,09 ponton zárt.
Az európai tőzsdéken a nyitás után mérsékelt optimizmus tapasztalható, az angol, a német és a francia piacon is erősödéssel kezdődött a kereskedés. Az első óra végén fél és egy százalék közötti pluszokat láthattunk az irányadó indexeknél. A magyar tőzsdén, amely kedden a nap végi visszaesést megúszta, visszafogottabb kezdést láthatunk, az első óra végén a BUX 0,2 százalékos erősödést mutatott.
További árfolyamokat itt találnak
Lássuk a legfontosabb piacmozgató híreket.
1. Újabb kamatcsökkentések jönnek?
A kamatcsökkentés hírére az EKB illetékesei is kilátásba helyezték, hogy megtesznek minden szükséges lépést, ami a koronavírus negatív gazdasági hatásainak kezelése miatt szükséges lehet. Más kérdés, hogy az EKB kamatot nem igazán tud csökkenteni, hiszen az most is rekordalacsony szinten van, de további mennyiségi lazításról hamarosan döntés születhet.
Az Egyesült Államokban a Fed ülésén nem merültek fel további lépések, de a jegybank kommunikációjában jelezte, hogy vizsgálják más eszközök bevetését is. A piacok egyébként további 50 bázispontos vágást kezdtek el árazni. A kötvényhozamok például rekordalacsony szintre estek, és a határidős és opciós árazások is ebbe az irányba mutatnak.
2. Termeléscsökkentésről dönthet az OPEC
A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagállamait és az olajkartellen kívüli szövetségeseket, köztük Oroszországot tömörítő, OPEC+ néven emlegetett csoport a termelés további csökkentéséről dönthet a Bécsben március 5-én kezdődő kétnapos ülésén.
Az ülés célja annak a megállapítása, hogy a jövőben mekkora legyen az olajtermelés, miután az év eleje óta csaknem 20 százalékkal zuhant az olajár. Az energiahordozó ára azért esett ilyen jelentős mértékben, mert a piac szerint visszaveti a keresletet, hogy a koronavírus miatt lassul a globális gazdasági növekedés. A jelenlegi, januártól érvényes napi 1,2 millió hordós kitermeléskorlátozási megállapodás hatálya március végén lejár.
A csütörtökön kezdődő kétnapos miniszteri ülést előkészítő, technikai bizottság kedden azt javasolta, hogy az év végéig hosszabbítsák meg a januártól érvényes napi 1,2 millió hordó termeléscsökkentést, és hogy a második negyedévben a termelést ezen felül napi 600 ezer hordóval fogják vissza. Ez egyelőre azonban csak javaslat, a minisztereknek kell dönteniük a kérdésről.
3. Biden lehet a demokrata kihívó?
A piacok egyértelműen pozitívan fogadták, hogy a demokraták előválasztási küzdelmeiben Joe Biden erőre kapott, és úgy tűnik, az úgynevezett szuperkedd győztese lett. A befektetők rendkívül bizalmatlanok a legnagyobb riválisával, Bernie Sanders-szel szemben, aki számos területen radikális reformokat hirdetett. Ezzel szemben Joe Bident piacbarát politikusnak tartják, és esetében nem tartanak attól, hogy felforgatná a gazdaságot.
4. Úgy tűnik, Kínában sikerült megfékezni a koronavírust
A járvány terjedése Kínában nagyon lelassult, a hivatalos jelentések szerint alig vannak új esetek, 119 új beteget regisztráltak. Örömteli hír, hogy más gócpontokban, így Dél-Koreában és Olaszországban is sikerült fékezni a terjedést, a korábbi napoknál kevesebb új esetről adtak számot a helyi illetékesek. Emelkedett a betegek száma Németországban és Spanyolországban, és a régiónkban Lengyelországban is megjelent a vírus.
5. Célárat emeltek az OTP-nél
A korábbi 14 250-ről 15 500 forintra emelte az OTP-részvényekre vonatkozó célárat az Erste. Indoklásukban azt közölték, hogy az eredmény előrejelzésüket a tavalyi és az elkövetkező évekre is jelentősen (cirka 10 százalékkal) megemelték a magasabb nem kamatjellegű bevételeknek és jutalékoknak köszönhetően. Ugyanakkor, mint fogalmaznak konzervatívok maradtak, hiszen a céltartalékképzésben az elkövetkező években duplázódást várnak évente. Így az idei eredmény 400 milliárd forint lehet, ami azt is jelenti, hogy a negyedik negyedéves eredmény 100 milliárd forint körül alakulhat. Ez péntek hajnalban derül ki, az OTP Bank akkor publikálja negyedik negyedéves eredményét. Így a tavalyi EPS 1591 forint lehet, míg az idei 1704 forint. Ennek révén a 15 500 forintos célár valójában 9 körüli előremutató P/E rátát jelent, ami alacsonyabb a historikus 10 körüli értéknél.