(Fotó: Wikimedia Commons) |
Az USA-ban szépen emelkednek a főbb tőzsdeindexek, aminek fő oka a békülékenység lehet: az USA és Kína tárgyalásokat kezdeményezett a sajtó által “kereskedelmi háborúnak” elnevezett védővámokról, valamint az amerikai cégek részvételéről a kínai piacon.
Az európai konkurenseknek nem biztos, hogy annyira jó, ha ezek ketten kiegyeznek, ráadásul az euró is vészesen erősödött ma, avagy gyengült a dollár. Ehhez jött még az Oroszországgal kapcsolatos újabb feszültséghullám, kiutasítás-sorozat.
Így végül az európai tőzsdék estek rendesen. A brit FTSE-100 15 hónapos gödörben, a Marketwatch szerint főleg Oroszország miatt. De a német DAX is éves mélyponton, 0,8 százalékos eséssel végzett és a többi nyugat-európai mutató is hasonló veszteséget szenvedett el.
Richter, OTP az élen
Az S&P 500 index és a Nasdaq indexe pillanatnyilag másfél százalékos emelkedést mutat, a Dow Jones ipari átlag pedig 1,8 százalékkal száguld. Ezzel azonban a múlt heti csúnya esésnek még csak egy részét dolgozták le. Egyes cégeket ma sem szeretnek, így a Facebook lejtmenete folytatódik, 1,6 százalékkal süllyed. A Tesla pedig beesett 300, sőt 295 dollár alá, 2,2 százalékos zuhanást szenvedett el ma.
Miután a BUX index pénteken csak egy hajszállal végzett idei, március 2-ai mélypontja felett, 36 940-en, ma ismét felfelé vette az irányt, 0,4 százalékkal emelkedett. Eközben a lengyel index lefelé, a prágai és a bukaresti pedig felfelé mozdult el. A Richter 0,8, az OTP 0,4, a Mol 0,1 százalékkal emelkedett, a Telekom fél százalékkal esett.
Olcsó az erőmű, most vegyenek?
Volt ma egy kis Mészáros-felfüggesztés, délután pedig jött a bejelentés, hogy a meglepően rossz állapotban levő Mátrai Erőműből kiszáll a cseh partner, és marad az egész a Mészáros-birodalomnak. (Erről itt írtunk.) Az Opus 2,8 százalékkal emelkedett a kereskedés végére visszaállított forgalomban, de volt előtte jóval feljebb is.
Maradt gyengécske a forint
Az euró/dollár 1,2450, ami jelentős, 0,8 százalékos dollárgyengülést takar, miközben a dollár/jen emelkedett, tehát erősödött a dollár a jenhez képest. Az euró/forint 312,80-312,90, ami nem jelent változást péntek este óta, de gyengébb forintot jelent, mint amit az utóbbi két hétben megszokhattunk. Ma este még két Fed-vezető is beszél különböző rendezvényeken.
Talán a dollár, talán a sok bizonytalanság jót tett az aranynak, amely 1355 dollárra emelkedett. Az olaj viszont szerényen eseget.
Mi lesz veled, líra, bitcoin?
A török líra ma gyengült az euróhoz, de kissé erősödött a dollárhoz képest. Este Várnában tanácskoznak a törökök az EU vezetőivel. A fő téma a menekültek kérdése lehet, meg a török hozzáállás eurómilliárdokkal való honorálása. (Cikkeink itt>>> és itt>>>.)
A bitcoin és a többi kriptodeviza újra nehéz napokat él át, a BTC/USD árfolyam már a 8000 dolláros határral küzd. (Egy hete 7400 körül volt az alja.) Az ether 500 alá hullott, 485 dollár körül jár. Különösebb magyarázata mindennek nem látszik, mint hogy csekély a forgalom és az érdeklődés a kriptók iránt. Nem volt ugyanis nagyobb kriptodevizás esemény a napokban.