Törökország és Szíria határán (fotó: UNHC, AFP) |
“Legalább ismét veszekednek egymással” – írja például a német Der Spiegel, utalva arra, hogy már a találkozó ténye is pozitívum. Ennek ellenére nem lesz könnyű meccs.
Törökországnak korábban összesen már mintegy hatmilliárd euró segítséget ítéltek meg, de a törökök arra panaszkodnak, hogy a pénzek kifizetése túl lassan, döcögve halad – tudósított a bajor B5 Aktuell és a berlini RBB rádió. Egy másik komoly panaszuk, hogy nem halad előre a törökök vízummentes beutazásának ügye.
Az EU legfőbb félelme ugyanakkor azt lehet, hogy a jó idő közeledtével ismét menő majd a menekültek száma. Ezen kívül kritizálják a szigorú török terrorellenes jogszabályokat, általában a török jogállam leépítését, valamint a nemrégiben Szíriában, Afrinban kezdett török beavatkozást.
EU-csatlakozást? Na ne!
Ehhez jön még a Ciprus környéki tenger alatti ásványkincsek körüli nézeteltérés, a törökök februárban egy olasz kutatóhajót tartottak fel – sorolja a német sajtó.
Törökország EU-csatlakozásának kérdésében mindkét fél úgy tesz, mintha még mindig folynának a tárgyalások.
Holott akkor sem volt erre igazán esély, amikor az Ázsia és Európa között fekvő ország egyre nyitottabbá vált és valóban az EU felé igyekezett. Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy akkori francia elnök akkor is legfeljebb valamilyen különleges státuszt helyezett kilátásba – írja a Der Spiegel. Sok török még mindig szeretné, ha országa a EU tagjává válna, de a legtöbben ebben már alig reménykednek.
Fiatalok, kell a pénz
Bár Erdogan elnök nagy eredményei közé tartozott a jó gazdasági teljesítmény, ez mára megváltozott. Bár a növekedés még magas, elszállt az infláció, rekordménységben van a török líra árfolyama. Magas az eladósodottság, devizában is, és minden negyedik török fiatal munka nélkül van.
Emiatt, bár időnként eljátsszák, hogy Európának van nagyobb szüksége van Törökországra, mint fordítva, valójában szükségük van Európa pénzére, és nagyon kellene nekik egy vámunió az EU-val.
Falnál halnak, nem vízben
Sikeres-e a 2016-ban kötött menekültügyi megállapodás? – ezen is folyamatos a vita. A német kormány szerint igen, mások szerint csak eltolódott a probléma másfelé. Ma a menekültek nem az EU vagy Németország határán, hanem Szíria és Törökország határán várakoznak, egy több száz kilométer hosszú, három méter magas betonfal előtt. Nem az Égei-tengerbe fulladnak bele, hanem Erdogan fala előtt vagy annak átmászása közben halnak meg.
Kurz a törökök ellen
Sokan a Törökországnak nyújtott nyugati, köztük német fegyverszállítások leállítását követelik, vagy hogy Európa ne köpje szembe saját morális értékeit érdekből, amikor a törökökkel tárgyal – írja például a német nyelvű The European.
Sebastian Kurz jobboldali osztrák kancellár a mai találkozó előtt azt szorgalmazta, hogy hivatalosan szakítsák meg a Törökországgal folytatott EU-csatlakozási tárgyalásokat – írta a német Die Welt. Emlékeztetett arra, hogy az országban évek óta megsértik az emberi jogokat, mintegy százezer embert elbocsátottak állásából és másik ötvenezer ma is őrizetben van azok közül, akiket letartóztattak a 2016 nyári puccskísérlet óta.
A lényeg talán meglesz
Az egyébként német közszolgálati ZDF értékelést is ad arra, melyik probléma, nézeteltérés megoldásának mennyi az esélye. A török állampolgároknak megadandó vízumról azt gondolják, kicsi. Bár a törökök azt állítják, teljesítették a 72 darab, korábban szabott feltételt, az EU a jelek szerint még mindig nem.
A 2016-s menekültügyi megállapodást, amelynek keretében az EU visszaküldheti a Törökországon keresztül érkező menekülteket, valamint az ehhez kapcsolódó hatmilliárd eurós segélycsomagot a ZDF szerint nagy valószínűséggel megújítják majd. Az EU-Törökország vámunió kiterjesztése bővítésének csak csekély, az EU-belépési tárgyalások folytatásának, kiterjesztésének egyenesen nulla valószínűséget adnak.
Színjáték az egész?
Azt valószínűsítik, hogy a szíriai beavatkozásról, s terrorizmus-ellenes harcról és az emberei jogokról, valamint a ciprusi konfliktusról sem fognak majd közeledni egymáshoz az álláspontok.
Ha a híroldalnak igaza van, ezek alapján nagyon úgy tűnik, hogy a csúcstalálkozó lényegében csak a menekültügyi megállapodás meghosszabbítására és az ezzel kapcsolatos piszkos anyagiak rendezésére jön ma létre.
A találkozó Erdogan elnök számára nagy PR-siker – állítja a német Die Welt. Megmutathatja saját országának, hogy az EU csúcsvezetői is fogadják, és nemrég további hárommilliárd eurónyi menekültügyi segélyt helyeztek számára kilátásba. Még az ellene felhozott pkritikákat is plusz pontokká tudja változtatni az általa uralt otthoni sajtóban.