A részvénypiac forgalma a háromnapos kereskedési héten 41,48 milliárd forint volt, szemben az előző heti 62,72 milliárd forinttal. A vezető részvények a Magyar Telekom kivételével gyengültek a héten.
Mi történt Budapesten a héten?
Az Equilor elemzése szerint a héten fontos, piacmozgató, magyar vonatkozású hír nem érkezett, a részvénypiac alapvetően a nemzetközi befektetői hangulattal mozgott, amely továbbra is negatívnak mondható. A befektetőket elsősorban a globális kereskedelmi feszültségek, a Brexit-tárgyalások kimenetele, illetve az olasz költségvetéssel kapcsolatos bizonytalanságok aggasztják.
Szerdán azt írtuk, hogy mozgalmasak voltak a piacok, míg mi ünnepeltünk, mivel kedden nagyot esett az olajár, a tőzsdéken pedig folytatódott a hónap elején kezdődött zuhanás. A BUX szerdán pótolta az esést, és gyengélkedett a fuzionáló Konzum és Opus. Részletek. >>>
Csütörtökön a Privátbankár.hu tőzsdenyitása szerint zuhantak az amerikai részvények, ismét a technológiai papírokkal az élen. A magyar tőzsde jól állta a sarat, viszont ismét gyengélkedtek a Mészáros-papírok, és a Vajna-őrület is alábbhagyott. Részletek. >>>
Péntekre valamennyire magukhoz tértek az amerikai tőzsdék a szerdai szakadás után, de az Amazon óvatos pesszimista előrejelzése miatt zuhantak az európai piacok. A hazai börze is gyengélkedett, viszont fontos szintről nagyot pattant az Opus, és hasít a kárpótlási jegy is. Részletek. >>>
Egymásnak feszült Olaszország és az EB
Az Európai Bizottság kedden nem fogadta el az olasz kormány által összeállított, jövő évi költségvetés-tervezetet, és módosításra visszaküldte azt. Arra hivatkoztak, hogy a mostani költségvetésben szereplő számok nem felelnek meg a korábbi uniós ajánlásoknak és az olaszok kötelezettségvállalásainak.
Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság euróért felelős alelnöke kiemelte, hogy minden uniós tagországra azonos szabályok vonatkoznak, nem tudnak mozgásteret biztosítani, mivel a bizalom további megrendülése minden tagállam számára káros lenne. Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettes azonban kizárta annak a lehetőségét, hogy korrigálják a terveket, és szerinte a bizottságnak nincs joga beleszólni a költségvetésbe.
Csütörtökön az olasz kormány részéről többen is kijelentették, hogy nem változtatnak a 2019-es költségvetés tervezetén, az EB által adott 3 hetes határidő lejártát követően ugyanazt a tervezetet nyújtják majd be.
Szintén csütörtökön az Európai Központi Bank kamatdöntő ülést tartott, ahol a várakozásoknak megfelelően, nem változtak a kamatszintek, a megjelenő közlemény sem tartalmazott érdemi változást. Az ülést követő sajtótájékoztatón Mario Draghi, az EKB elnöke elmondta, hogy továbbra is kiegyensúlyozottnak mondhatók az eurózóna kockázatai. Az EKB elnöke szerint az eurózónában a belső fogyasztás továbbra is erős, melyet támogatnak a kedvező munkaerőpiaci folyamatok, és a folyamatos monetáris ösztönzés is.
Így teljesítettek a bluechipek
A Magyar Telekom árfolyama 1,15 százalékkal erősödött a héten, pénteki záróértéke 397 forint volt, heti forgalma meghaladta a 630 millió forintot. Az OTP árfolyama a héten 3,62 százalékkal csökkent, pénteken 9975 forinton zárt, heti forgalma 22,3 milliárd forintot ért el.
A Mol árfolyama 4,36 százalékkal esett a héten, a részvény 2854 forinton fejezte be a kereskedést, heti forgalma 9,24 milliárd forint volt. A héten a Richter árfolyama 3,36 százalékkal gyengült, pénteken 5170 forinton zárt, heti forgalma 5,7 milliárd forintot tett ki.