A hónap elején 86 dolláron tetőző Brent olaj ára először 80 dollárig ereszkedett vissza, majd tegnap hirtelen tovább zuhant 76 dollárig, az amerikai WTI 66 dollárig csökkent.
Brent olaj |
Az árak túl magasan lehettek már, és hiába az egyes olajtermelő országokkal kapcsolatos rossz hírek (Irán, Szaúd-Arábia, Líbia), alapvetően mégiscsak óriási a kínálat (önmagában az orosz és az amerikai), a keresletet pedig fékezi a megújuló energiák térnyerése. Hosszabb távon semmi keresnivalója az árnak 100 dollár közelében.
Az amerikai tőzsdék hónap eleji összeomlását ugyan szép korrekció követte, azonban újra az eladók kerültek túlsúlyba, és a két legfontosabb index, az S&P 500 és a Nasdaq Composite ismét a 200 napos mozgóátlagok alá estek.
S&P 500 |
Ez most már felveti a tartósabb korrekció lehetőségét, sőt, akár az emelkedő trend végleges megtörését is, ezt támogatná, hogy a jegybankoktól immár nem áramlik új pénz a piacra az eszközvásárlási programok keretében, sőt, miután az amerikai Fed évi 600 milliárd dollárt visszavon, jövőre jelentősen csökkenhet is a pénzmennyiség.
Ázsiában és Európában is komoly esés volt, míg mi zárva voltunk, bár ma már korrigálnak a piacok. A főbb indexek 10 százalékot estek hónap eleji értékeikhez képest, a német DAX pedig 2016 vége óta nem látott szinten van.
DAX, már év eleje óta esik |
A pesti börze ma pótolja az elmaradt esést, de nem vészes mértékben. Maga a BUX 0,7 százalékkal van lejjebb 37 900 ponton, a Mol 2962 forintig gyengül, az OTP 10 310-ig, a Richter több mint egy százalékkal csökken, ára 5295 forint.
A múlt héten egyesülési szándékot bejelentő Konzum és Opus ára csökken, előbbi 252, utóbbi 462 forinton tartózkodik.