A legnagyobb felhajtóerőt az amerikai és a kínai IPO-k jelentették, az amerikai vállalati szektor 49 milliárd dollárnyi tőkéhez jutott a tőzsdei kibocsátásokból, ami mintegy kétszerese a tavalyi mértéknek. A kínai IPO-ügyletek értéke az összesítés szerint meghaladhatta a 30 milliárd dollárt, 2017-ben mintegy 400 vállalat csatlakozott a tőzsdére. Az európai vállalatok elsődleges kibocsátási tranzakcióinak hozadéka 40 százalékkal ugyancsak 50 milliárd dollárhoz közeli szintre emelkedett az idén.
Rengeteg újonc, kicsi hozam?
A Renaissance Capital nevű, elsősorban IPO-ügyletekre összpontosító alapokat működtető befektetési társaság adatai szerint az amerikai piacokon 2017-ben végrehajtott elsődleges nyilvános kibocsátások átlagos árfolyamnyeresége 23 százalék volt, vagyis az új idei IPO-tranzakciókkal piacra került részvényállomány nem sokkal teljesítette túl a széles merítésű S&P 500-as index 20 százalékos emelkedését.
Ugyanakkor más nagy globális befektetési házak várakozása szerint ugyanakkor a befektetői hangulat jövőre is tovább hajthatja felfelé a vezető indexeket. A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni kutatási részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) piaci stratégiai elemzői szerint 2018 "a befektetői eufória" éve lehet, várakozásaik szerint az S&P 500-as index 2018 elején elérheti a ház 2863 pontos felső előrejelzési célszintjét, a technológiai papírokkal telített Nasdaq Composite pedig a 8 ezer pontot is.
Megérkezett Magyarországra a legújabb téboly, ami elviheti az összes pénzedVan, akinek már nem elég, hogy felülhet 2017 legmeredekebb kalandjára, a bitcoin-hullámvasútra: bár azt se érti senki, hogy mikor miért szárnyal felfelé és miért zuhan lefelé, a blockchain-őrület legújabb vadhajtása még ennél is homályosabb hátterű, mégis dollármilliókat tudnak vele besöpörni egyes startupok a befektetőktől, pusztán bemondásra. >>> |