Szabó Gábor, az Aegon Alapkezelő részvényportfólió-menedzsere |
Bár az elmúlt hetek-hónapok eseményei alaposan megviselték a magyar tőzsdét és a főbb részvények árfolyamát is, érdemes az események mögé nézni és végiggondolni, hogy a sokszor egy legyintéssel elintézett BÉT-en egyáltalán van-e befektetési sztori.
A közelmúlt hírei arra utalnak, hogy a Mol-ban lehet növekedési potenciál. Nem tettek jót a magyar olajpapírnak az elmúlt hetek piaci pánikjai, a nemzetközi kockázatkerülés illetve az olajár esése sem. A Budapesti Értéktőzsdén hetek óta a nyári szünetnek megfelelően alacsony a forgalom, emiatt is okozhat nagy mozgást az árfolyamokban akár egy-két vétel, illetve eladás.
Szabó Gábor, az Aegon Alapkezelő részvényportfólió-menedzsere ugyanakkor a Privátbankárnak elémondta: a közelmúlt Mollal kapcsolatos bejelentései adnak okot a távlati bizalomra a céggel kapcsolatban.
A Mol megvásárolja a kazahsztáni Észak-Karpovszkij blokk 49%-os részesedését a kazah nemzeti olajvállalat leányától. A régióban több sikert ért már el a Mol, így érthető, hogy további terjeszkedési lehetőségeket keresnek.
A Mol adásvételi szerződést írt alá a JSC Kazmunaigas Exploration and Production vállalattal a JSC Karpovskiy Severniy projektvállalat részvényeinek 49%-ának megvásárlásáról, amely az Észak-Karpovszkij kutatási licenc tulajdonosa Kazahsztánban.
Az Észak-Karpovszkij blokk Uralszktól kb. 40 km-re északnyugatra helyezkedik el, a Mol által kezelt Ferdorovszkij blokk, illetve más sikeres szénhidrogén-felfedezések közelében, a Kaszpi medence északi szegélyén. A blokk területe 1670 km2. Korábbi kutatási tevékenység eredményeképpen a területen jelentős kiterjedésű szeizmikus mérés történt, a működő szénhidrogénrendszer jelenlétét a korábbi fúrásokból származó jelentős mennyiségű információ támasztja alá. A KMG EP a kazah nemzeti olajvállalat, a JSC Kazmunaigas leányvállalata. A vállalat részvényeit a Kazahsztáni Értéktőzsdén, a GDR-jait a Londoni Értéktőzsdén jegyzik. |
A szakember a Mol kazahsztáni jelenlétének bővítését pozitívnak látja, mégpedig két okból. Egyrészt a megvásárolt kutatási blokk földrajzi elhelyezkedése alapján költségoldali szinergiákkal lehet számolni, másfelől érdemes kiemelni, hogy a Mol kutatási partnere az állami kontroll alatt álló, meghatározó kazah szereplő, a Kazmunaigaz. Szabó Gábor szerint mindkét fél profitálhat az együttműködésből: a meglehetősen érett fázisban levő mezőkkel rendelkező kazah olajtársaság ugyanis évek óta kihívásokkal szembesül, hogy szinten tartsa a kitermelését, míg a Mol számára a közös projekt egy alacsony politikai kockázatú lehetőséget jelent a kazah jelenlét bővítésére.
A mező próbafúrásai után ráadásul az a cég, amely minősíti a területet, csökkentette a kockázatokat és növelte a valószínű kitermelési mennyiséget. Szabó Gábor szerint nyilvánvalóan pozitív hír, hogy ismét jelentős mértékben felfelé módosultak a fellelhető olajvagyonra vonatkozó becslések, ezekből láthattunk többet az elmúlt negyedévek során. Az elemző szerint lassan nem túlzás azt állítani, hogy gigantikus lelőhelyen dolgozik a Mol Kazahsztánban, miután az elemzőcégek jelentősen csökkentették a várható kockázatokat és a próbafúrások is nagy olajvagyont sejtetnek a föld mélyén.
Az Aegon részvénystratégája szerint a befektetői figyelem a következő negyedévek során a magasabb tulajdoni hányad miatt a Mol számára jelentősebb, geológiai sajátosságaiban ugyanakkor még kevésbé ismert Akri-Bijeel blokkra irányulhat, amelyben a kezdeti munkálatok folynak - a Mol nemrég kezdte meg a Gulak-1 kutatófúrás lemélyítését a blokkban. Az elemző szerint az a tény, hogy nagyobb olajcégek, mint az Exxon, egyre nagyobb arányban vannak jelen a régióban, a politikai kockázat és instabilitás csökkenését vetítik előre.
Szabó Gábor emlékeztet rá, hogy a regionális kurd kormányzattal kötött szerződéseket továbbra sem ismeri el a központi iraki kormányzat, ami jelentős mértékben hozzájárul ahhoz, hogy a Mol -részvényenként kb 5-6 ezer forintra becsülhető- kurdisztáni kutatási projektjeiből a jelenlegi árazás alapján elhanyagolható értéket árazhatott be a piac.
Az Aegon értékelése szerint a Mol részvényei mellett elsősorban az átváltható vállalati kötvényben (Magnolia) van további felértékelődési potenciál, az utóbbit főként a total return megközelítésű alapokban (Aegon Alfa) preferálják.