A napokban egy Financial Times-cikkre reagált Matolcsy György, amelyet Eric Knight befektetési szakember, a Knight Vinke Asset Management vezetője még júniusban tett közzé. Knight a cikkében arról ír: sokan várnak tőzsdei összeomlást a következő időkben, aminek persze megvan az esélye, de nem szabad megfeledkezni arról a masszív fiskális és monetáris stimulusról, ami különösen a járvány miatti gazdaságélénkítés miatt kapott újab lendületet az elmúlt időkben. Az azóta eltelt hónapok igazolták Knight várakozását arról, hogy a költségvetési hiányok emelkedő pályára állnak, a pénznyomtatással finanszírozott deficit miatt az infláció komolyan felpöröghet számos országban.
Knight: ne azt keressük, mit lehet olcsón megvenni, hanem azt, ami értéket teremt
A befektetőknek azt mondja: ő is érzi, hogy régóta érik már egy tőzsdei korrekció, de a piacokon uralkodó eufóriát nem lehet figyelmen kívül hagyni - ez az ellentét pedig sok befektetőt megbénít. Szerinte az a megoldás, hogy aki teheti, törekedjen arra, hogy értéket teremtsen ahelyett, hogy megpróbálja elcsípni a következő piaci visszaesés jelentette beszállási pontot. Az értékalapú befektetésekkel pedig hosszú távra érdemes tervezni. Szerinte csak így lehet elkerülni az újrabefektetési kockázatot is - amikor lejár egy befektetés, a felszabaduló tőkét már nem fogjuk tudni hasonlóan kecsegtető hozamú eszközzel helyettesíteni.
Azt is javasolja, hogy olyan reáleszközökre koncentráljunk, amelyek valamennyire védenek az infláció hatásairól. Végül pedig azt, hogy fedezzük az árfolyamkockázatokat. Szektorális és földrajzi szempontból az infrastrukturális eszközöket ajánlják saját ügyfeleiknek és azt, hogy kerüljék az eurózóna déli részéhez tartozó országok felé a kitettséget.
Kettészakadhat az eurózóna? Matolcsy egyetért
A cikk másik részében ugyanis Knight annak a véleményének ad hangot: a mostanában kialakuló adósságválság az eurózóna két blokkra szakadásához vezethet: az erősebb gazdaságú északi országoktól leszakadhat a főként turizmusra alapozott gazdasággal rendelkező déli rész.
Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke erre az utóbbi állításra reagált a Facebookon. Szerinte a kialakulófélben lévő adósságválság valóban az eurozóna felbomlásához vezethet.
Az Európai Unió és az eurózóna a Covid-19 okozta jelenlegi krízis előtt öt jelentős válságot szenvedett el: 2000 körül, 2007 és 2009 között, 2010-ben, 2011-12-ben, és a 2015-ös migrációs válság során. Mind az öt recesszió megcáfolta azt az Európában elterjedt, mélyen gyökerező nézetet, miszerint a válság erősíti az európai integrációt. Az EU és az eurozóna mind az öt sokkból a korábbinál gyengébben került ki - írja Matolcsy.
Szerinte a 2020-as években több krízis is várható, és részben megismétlődnek az 1970-es évek eseményei. Minden eljövendő válságnak ugyanaz lesz az eredménye, mint a legutóbbi ötnek.
A közelgő újabb pénzügyi válság hozzájárulhat ahhoz, hogy az eurozóna két blokkra szakadjon, vagy japán mintára egyre nagyobb adósságokat halmozzon fel - véli a magyar jegybankelnök, de hozzáteszi: a két kimenetel keveréke is megvalósulhat.