A koronavírus-járványt megelőzően az elemzők többsége piaci szempontból egyértelműen a novemberi amerikai elnökválasztást tartotta a legfontosabb idei eseménynek. Sőt, annak ellenére a komoly kockázatokkal járó történések listájának dobogójára tették, hogy korábban úgy tűnt, csak valami meglepő fordulat akadályozhatja meg a regnáló elnököt, Donald Trumpot abban, hogy esélyesként szálljon ringbe. Más kérdés, hogy akkor a demokraták oldalán nagyon sok volt a kérdőjel, hiszen egyáltalán nem volt biztos, hogy Joe Biden lesz a jelöltjük. A szocialista jelzővel illetetett Bernie Sanderstől az üzleti szféra egységesen tartott, hiszen az ő esetleges győzelme szinte biztosan mély változásokat indukált volna, a szegénységben élők helyzetének javításához például a kivételezett helyzetben lévő szupergazdagoknak és a nagyvállalatoknak a mostaninál sokkal nagyobb mértékben kellett volna hozzájárulniuk.
Az élet tavasszal egy teljesen váratlan fordulatot hozott, a koronavírus-járvány ugyanis világszerte nagyon komoly gazdasági visszaesést okozott, ráadásul az amerikai kormányzat által sokáig félvállról vett fenyegetés rekordszámú megbetegedéssel és halálos áldozattal járt. Az emberi és anyagi áldozatok pedig nagyon sok szavazót elbizonytalanítottak, így a közvéleménykutatások most egyértelműen demokrata győzelmet várnak. Ez azonban a befektetők körében már nem annyira rémisztő, ami annak köszönhető, hogy végül Sanders visszalépett a kandidálástól, és a demokraták elnökjelöltje Joe Biden lett.
A héten publikált adatok szerint a CNBC által megkérdezett tőzsdei stratégák nagy többsége Joe Biden demokratikus jelölt győzelmét várja a novemberi elnökválasztáson. Azzal kapcsolatban viszont a pénzügy szakértők erősen megosztottak, hogy ha visszaszerzik a demokraták az Egyesült Államok elnöki posztját, az mit jelent a részvénypiacok számára.
A felmérés során 20 nagy befektetési bank szakértőjét kérdezték, és 14 közülük úgy látja, hogy Donald Trump nem kap még egy ciklust. A stratégák fele szerint a voksolást követően az év végéig a tőzsdeindexek csökkenni fognak. Bár a pesszimisták között értelemszerűen többségben voltak a Biden győzelmét valószínűsítők, ám volt olyan is, aki minden szempontból meglepetést vár, vagyis egy olyan kombinációt, hogy Trump nyer, de a tőzsdék elhasalnak. A maradék 10 elemző is megosztott volt, hiszen a megkérdezettek fele szerint a választás után komoly emelkedés jön majd, de hasonló arányban voltak olyanok, akik azzal számolnak, hogy a piacok az év végén sávoznak majd, vagyis szerintük nem lesz nagyon komoly elmozdulás sem fel, sem le.
Ha esés jön, az sem lesz összeomlás
A fent említett, visszaesést váró elemzők döntő többsége (10-ből 8-an) inkább korrekciót vár, mint komoly zuhanást, hiszen úgy vélték, hogy 5 százalékot nem fogja meghaladni az S&P 500-as index csökkenése. Csupán ketten – egyébként megosztva Biden és Trump győzelmére is tippelve - vélekedtek úgy, hogy jelentős mértékű, 10 százalék feletti zuhanást várnak.
Biden győzelme esetében egyébként a demokraták adópolitikája az, amitől az elemzők némileg tartanak. Tény, hogy a Trump által bevezetett adózási módosítások a nagy pénzek felett diszponálóknak kedveztek, hiszen a szupergazdagok és a nagy multik is kedvezményeket kaptak. Ugyanakkor az is kérdéses, hogy a szenátusban hogyan alakulnak majd az erőviszonyok. Ott jelenleg ugyanis republikánus többség van, és csak a képviselői helyek egy részéről fognak idén a szavazópolgárok dönteni. A felsőházba minden állam két képviselőt delegál, ami azt jelenti, hogy még a mostani helyzetben, amikor sokan elfordultak az elnöktől és a republikánusoktól, sem egyértelmű, a demokraták térhódítása. Ha pedig a republikánusok meg tudják a szenátust, akkor Bidennek sokkal nehezebb dolga lesz az adószabályok és a kulcsok esetleges változtatásakor. Vannak persze olyanok, akik minden területen demokrata előretörést várnak, igaz ők többségükben a tőzsde gyengülését valószínűsítik.
A Biden győzelmét és további piaci fellendülést előre jelző szakértők egyébként azzal indokolják a feltételezésüket, hogy a demokraták terveiben számos olyan elem van, ami komoly lökést adhat a gazdaság egyes területeinek. Így például az egészségügy fejlesztése, a megújuló energia támogatása és várható infrastrukturális beruházások ellensúlyozhatják a befektetők előzetes félelmeit.
Trumptól sem várnának csodát
Az elemzőket megkérdezték, hogy mi lenne a piaci reakció, ha egy fordulat révén Donald Trump nyerné az elnökválasztást. Érdekesség, hogy miközben Trump szeret a tőzsdék egyfajta vezérének képében tetszelegni, a szakértők többsége szerint az sem járna kirobbanó növekedéssel. Igaz a válaszadók fele azért mérsékelt emelkedést valószínűsítene ebben az esetben.
A mostani elnök kapcsán a startégáknak jellemzően azért vannak problémáik, mert szerintük az elnök folytatná a kereskedelmi háborút, ami nem tesz jót a gazdaságnak. De fenntartásaik vannak Trump migrációs politikájával szemben is, amely szinten visszafoghatja az amerikai gazdaság teljesítményét.
Jellemző vélemény volt, hogy a piacok számára fontos lenne, hogy a választások eredménye egyértelmű legyen, ne lehessen azt megkérdőjelezni, mert az abból adódó bizonytalanság lenne a legrosszabb. Emlékeztettek arra, hogy 2000-ben például George W. Bush és Al Gore között már-már patthelyzet alakult ki, Floridában pedig újra is számolták a szavazatokat, és a legfelsőbb bíróság döntése mondta ki a végső szót. Miután a faji kérdések miatt egyébként is megosztott az amerikai társadalom, egy esetleges eldöntetlen elnökválasztás lenne a piacok számára a legrosszabb forgatókönyv.