Ellentétesen mozognak a világ tőzsdéi
A keddi napot is felemásan zárták az amerikai részvényindexek: míg a félezer tengerentúli részvény mozgását tükröző S&P 500-as mutató 0,22 százalékos erősödést követően új zárócsúcsot állított fel (338,37 ponton) és a technológiai részvények Nasdaq Composite indikátora is erősödött, 0,73 százalékkal, addig a 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 0,24 százalékkal gyengült.
A szerdán elsőként kinyitott ázsiai börzéknél is vegyes volt a kép, de az amerikaihoz képest fordított arányban. Eszerint a vezető indexek közül csak egy emelkedett, a tokiói, 0,26 százalékkal, ezzel szemben kettő csökkent: a sanghaji 1,24, a hongkongi 0,74 százalékkal.
Európát stagnálásközeli állapot jellemezte a kereskedés első óráiban, szinte percenként változott, hogy a három legfontosabbnak számító kontinentális tőzsde (Frankfurt, London, Párizs) barométere közül melyik volt éppen pluszban, illetve mínuszban.
Hozzájuk képest a Budapesti Értéktőzsdének jól indult a napja, hiszen a kereskedés második órájában 0,4 százalékos pluszban tanyázott. Annak köszönhetően, hogy az értékét leginkább meghatározó blue chipek közül a Mol, az OTP Bank és a Richter árfolyama is nagyjából ugyanennyivel emelkedett, ami bőven ellensúlyozta a Magyar Telekom-papírok fél százalékos gyengülését.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A legnagyobb hazai bank részvényeinek erősödéséhez az a kereslet is hozzájárulhatott, amelyet maga az OTP teremtett. Ma reggeli bejelentése alapján a hitelintézet a keddi kereskedésben 55 ezer darab saját részvényt vásárolt, az átlagár ezúttal 10 945 forinton alakult. Az OTP tulajdonában lévő részvények aránya jelenleg 1,45 százalék. (Az OTP sajátrészvény-vásárlásairól lapunk is beszámolt.)
Ne feledjük, a magyar részvénypiac az augusztus 20-ai ünnepi hosszú hétvége miatt csütörtökön és pénteken zárva lesz, legközelebb augusztus 24-én, hétfőn lehet majd kereskedni.
Enyhén erősödött a forint
A hazai fizetőeszköznek az euróval szemben ma délelőtt sikerült eltávolodnia a 350-es lélektani határtól, azt közelebb jegyezték a 349-es szinthez. S a dollárral szemben is teret nyert, a zöldhasú egységéért 292,6 forintot adtak a bankközi devizapiacon.
Ennek ellenére az Equilor Befektetési Zrt. a technikai kép alapján továbbra is forintgyengülést vár.
Korrigáltak a nemesfémek
Az arany ma reggel 0,75 százalékos gyengülést követően a 2000 dolláros szint alá került, kora délelőtt 1998 dollárnál állt. Jóval masszívabban, közel 2 százalékkal zuhant az ezüst árfolyama, 27,5 dollárra.
Stagnálás-közeli állapotban az olajárak
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára is csökkent. A Brent hordója csaknem 1 százalékos bukóban, alig valamivel 45 dollár felett állt szerda délelőtt, míg a WTI megúszta 0,8 százalékos mínusszal, aminek következtében a jegyzése 42,5 dollárra ért le.
Idehaza viszont még a korábbi emelkedést leképezve nő péntektől a benzin ára.
Ma délután érkeznek a heti amerikai olajkészlet-adatok, amelyben ismét csökkenésre számít a konszenzus – hívja fel a figyelmet reggeli hírlevelében a KBC Equitas. Az olajárak kapcsán pedig a mai OPEC+ tagországok egyeztetésére figyelhetnek a befektetők.
Szünetelnek az amerikai-kínai tárgyalások
Árfolyambefolyásoló hír lehet az is, hogy Donald Trump elhalasztja az újabb kereskedelmi tárgyalásokat Kínával, a Reuters információi szerint egyelőre bizonytalan ideig. Az amerikai elnök közben ismét bírálta a kínaiakat a vírus terjedése miatt. Ezzel tovább húzódik az első fázisú megállapodás esetleges felülvizsgálata, valamint a két ország közötti feszültségek növekedése miatt kétséges, hogy Kína teljesíti-e egyáltalán a megállapodásban vállaltakat.