Utasok csomagjaikkal a londoni Heathrow repülőtér 5-ös termináljának bezárt utasfelvevő pultjai előtt 2017. május 27-én, miután összeomlott a British Airways (BA) brit légitársaság számítógépes hálózata. (MTI/AP/Jo Kearney) |
Tegnap hatalmas, 4,5-5,1 százalékos emelkedéssel zártak az irányadó amerikai tőzsdeindexek. Ma európai társaik is hasonlóan viselkednek, a Stoxx 600 index majdnem három százalékkal ment fel eddig. Varsó indexe 3,9, Budapest 3,5 százalékos pluszban áll.
Az OTP közel négy, a Mol és a Richter 3,2-3,2 százalékos emelkedést mutat 11 óra körül, a Telekom egy százalékkal drágul. A forint keveset változott, 337,20 az euró ára.
Pedig Ázsiában nagyon mélyre zuhantak a beszerzési menedzserindexek. Ennek oka egyértelműen a koronavírus, amely fennakadásokat okoz a termelésben, a beszállítói láncban. A tőzsdék ma ennek ellenére jól tartják magukat a kontinensen, Kínában és Koreában szerény plusz, Japánban és Hong Kongban csekély mínusz volt a zárásban.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
1. Jön a még olcsóbb pénz korszaka
Az emelkedés fő oka, hogy a monetáris politikai döntéshozók szerte a világon sorban tesznek ígéretet a gazdaság megsegítésére. Mintha csak összebeszéltek volna. A Fed-től már eddig is kamatcsökkentést vártak, legkésőbb áprilisban, de inkább márciusban. Most az Európai Központi Bank elnöke, Christine Lagarde is csatlakozott a cselekvésre készülő vezetőkhöz. Az USA jegybankjának szerepét betöltő Fed pénteken, valamint a Bank of Japan és a Bank of England hétfőn publikált hasonló értelmű közleményt.
Mára virradó éjszaka Ausztrália központi bankja csökkentette a kamatlábakat és jelezte, hogy kész tovább mérsékelni azokat. Időközben a hét vezető pénzügyminiszter csoportja is állásfoglalást készít, bár nem szólít fel kifejezetten új állami kiadásokra vagy összehangolt kamatcsökkentésekre – foglalta össze a Bloomberg hírlevele.
Német rádióadások szerint ott most az adók csökkentése került napirendre a gazdaság megsegítésére. Az eddig szerényen szufficites költségvetés terhére csökkenthetik a vállalati nyereséget terhelő adókat, vagy eltörölhetik az úgynevezett szolidaritási járulékot – tudósított a bajor B5 Aktuell.
2. Trump oltással kecsegtet
A németországi koronavírus-fertőzések száma ütemesen növekszik, nemrég elérte a vírus Berlint. De például Csehország és Szaúd-Arábia is bejelentette, hogy megjelent a betegség. Az USA még jól tartja magát, New Yorkban egy eset ismert, Kínában pedig visszaszorulóban van a vírus.
Donald Trump amerikai elnök azzal kecsegtetett, hogy nyár végéig-ősz elejéig elkészülhet a vírus elleni oltás. Magáncégek és katonai laborok egyaránt teljes gőzzel dolgoznak rajta. Mások szerint viszont Amerika teljesen felkészületlen ezen a téren, Trump szétzilálta a korábbi egészségügyi szervezeteket. Azt is mérlegeli az amerikai kormányzat, hogy adócsökkentésekkel segítse meg a gazdaságot, ha a koronavírus miatt ez szükségessé válna. Illetve nyomást gyakoroljon a Fed-re a további kamatcsökkentések érdekében.
3. Mindenki maradjon otthon?
Először a Lufthansa és az EasyJet, majd a Ryanair és a British Airways is csökkentette járatainak számát. A British Airways most 200 járatot törölt német, olasz és amerikai célpontok felé. Az IATA nemzetközi repülésügyi szervezet már-már tragikus folyamatokról beszél. Az olaszországi foglalások lényegében nullára estek. A többi online foglalás is esik, sokan pedig lemondják az utakat. Sok dolgozót a légitársaságok fizetés nélküli szabadságra küldenek – írta a Financial Times.
Számos amerikai nagybank és az ország legnagyobb életbiztosítója hétfőn munkavállalóira utazási korlátozásokat vezetett be. Stoppot rendeltek el az összes nem alapvető fontosságú külföldi utazásra, azzal az indokkal, hogy a koronavírus az egész világon elterjedt – írta a Bloomberg. A Berkshire Hathaway, Warren Buffett cége viszont azt jelentette be, hogy május 2-án esedékes éves közgyűlését minden körülmények között megtartja.
4. Nem bírta a Robinhood-alkalmazás
A Reuters hatalmas forgalomról számolt be a tőkepiacokon hétfőre, aminek egyik oka az automatikus megbízások, robotizált kereskedés. Nagy volatilitás mellett hatalmas mennyiségű részvény cserélt gazdát. Olyannyira, hogy a fiatalok körében népszerű Robinhood-alkalmazás leállt, amikor az árfolyamok felfelé indultak el, nem bírta a terhelést. A múlt héten még mintegy 12-14 százalékkal estek a tőzsdeindexek, a Lehman-válság óta a legnagyobb mértékben. A nagy forgalmat a hangulatváltozás okozhatta.
5. Ma van a szuperkedd
Az USA-ban a demokraták ma tartják az előválasztás oroszlánrészét, 14 államban szavaznak elnökjelöltre. Ez a szavazók közel kétharmadát jelenti, mert olyan népes államokról van szó, mint például Kalifornia. A nagy esélyes Bernie Sanders, akinek nézetei erősen baloldaliak, például a szupergazdagok megadóztatásából szeretne ingyenes egészségügyi ellátást teremteni. Mindez azonban már régen ismert, így a választásnak a piacokra való hatása kérdéses.
6. Erdogan drónhadsereggel támad
Feszült a helyzet Szíria körül. Ankara “gyakorlatilag egy hadüzenet nélküli háborút indított Damaszkusz ellen – és ezzel automatikusan Szíria védhatalma, Moszkva ellen is” – írtuk ma délelőtt. Erdogan elnök gyakorlatilag felmondta az EU-val évekkel ezelőtt kötött menekültügyi egyezményt.
Konfliktusa van Görögországgal is a Földközi-tengeri vizek feletti fennhatóság, az azok alatt levő nyersanyagok kapcsán, és beavatkozott Líbiában. Vannak, akik azt számolgatják, hány orosz-török háború volt az utóbbi évszázadokban. A Bloomberg szerint pedig Törökország gyilkosdrón-hadserege jelent komoly kihívást Putyinnak Szíriában.
Ennek ellenére a török részvények is a többihez hasonlóan emelkednek ma, bár a líra kissé gyengül.
Nevet vált és végrehajtás alatt áll egy magyar tőzsdei cég – írtuk tegnap. Neve hivatalosan is Delta Technologies Nyrt.