Az európai tőzsdék egész nap meg tudták őrizni a kezdeti szép emelkedést, sőt még növelték is valamelyest az előnyt. Zárásra a német index 2,1, a párizsi mutató 1,9, a brit pedig 1,4 százalékkal emelkedett. Az Egyesült Államokban a technológiai részvények indexe stagnált ugyan, de az S&P 500 mutató újra 0,8 százalékkal emelkedik, és hasonlóan megy a Dow Jones ipari átlag is.
Itthon a BUX index alulteljesítő volt, 0,2 százalékkal süllyedt a nap végére. Az OTP 0,8 százalékkal emelkedett és kicsivel tízezer felett tudott zárni. A Mol 1,7 százalékkal esett, 1657 forintra, és hasonló mértékben süllyedt a Magyar Telekom is. Közben a Richter 7110 forinton stagnált. A dollár erősödése közepette a forint nagyot gyengült, 358,30 az euró ára, két és fél forinttal feljebb van, mint tegnap este.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Laza maradhat a Fed
A befektetők szemében most a jó hír is jó hír, meg a rossz hír is jó hír – írja az Investing.com annak kapcsán, hogy a rossz munkaerő-piaci adat ellenére az amerikai részvénypiac alapvetően jó hangulatban maradt. Magyarázatként azt hozzák fel, hogy a várakozásoktól jócskán elmaradó amerikai foglalkoztatási adat nyomán még valószínűbbé vált, hogy a Federal Reserve politikája továbbra is rendkívül laza marad. (Ez a hozzáállás egyébként korábban éveken keresztül jellemző volt a részvénypiacra – a szerk.)
Az amerikai magánszektorban ugyanis csak 428 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma augusztus első felében, miközben az elemzői várakozások jóval magasabb, 950 ezer és 1,2 millió közötti értéket vetítettek előre. Még tegnap olyan ipari beszerzési menedzserindexek érkeztek, amelyek a gazdaság gyors talpra állását valószínűsítették. Ma ez az adat inkább egy lapos, elhúzódó kilábalást sugall.
Beszéltek a jegybankárok
Kedden este ráadásul a Fed egyik kormányzója, Lael Brainard azt mondta, hogy a központi banknak többet kell tennie az inflációs célok elérése érdekében. Ezt a piacok galamblelkű (lazításpárti) megnyilatkozásnak értékelték, ami jót szokott tenni a részvényeknek.
A Bloomberg.com szerint az euró erősödésének is az EKB egyik vezetője tett keresztbe. Philip Lane azt mondta, hogy a monetáris politika szempontjából igenis fontos az euró árfolyama. A kereskedők erre megnyomták a pánikgombot, és emiatt pattanhatott vissza az 1,2-es határról az euró/dollár tegnap.
Esik az arany, az olaj, a bitcoin
Ennek elég komoly következménye lett például az árupiacokon, nagyot esik az arany és az ezüst, közel kettő, illetve négy százalékkal. Az olaj sokáig tartotta magát, de végül szintén lejtőre került, most több mint két százalékos mínuszban van. Csúnyán néz ki a platina árfolyama, öt százalékos zuhanás után a 900 dolláros szinthez közelít. Érdekes módon a kriptodevizák is mintha az aranyat követnék, illetve az eruó/dollárt. A Bitcoin hat százalékos, az ethereum 10 százalékos mínuszban van.
Az is jó hír lehetett, vagy az amerikai pénzügyminiszter, Steven Mnuchin és a Képviselőház szóvivője, Nancy Pelosi felújították a tárgyalásokat a tervezett központi kormányzati segélycsomaggal kapcsolatban.
Újra tárgyalnak a csomagról
A megbeszéléseket már vagy két hete jegelték, ugyanakkor a csomagra előbb-utóbb ismét nagy szükség lehet. A híradások szerint szeptember végén elfogyhat a gazdaság megsegítésére szolgáló kormányzati keret. A nézeteltérések azonban még mindig erősek, a pénzügyminiszter visszautasított egy 2,2 trillió (2200 milliárd) dolláros ajánlatot. A republikánusok ezzel szemben egy mindössze 500 milliárd dolláros csomag tervénél tartanak éppen.
Az utóbbi napok sztárjai, mint a Tesla, az Apple vagy az Zoom különböző mértékben visszaestek ma. Emelkedett viszont a nálunk is ismert AMC Entertainment részvényeinek árfolyama, több mint tíz százalékkal, mivel a szórakoztatóipari nagyvállalat mozik újranyitását jelentette be.