Ma a német és francia tőzsdeindexek 0,7 százalékkal, London 0,5 százalékkal emelkedik, követve az amerikai indexek előző napi szép teljesítményét. Az USA határidős indexei további 1-2 ezrelékes pluszban járnak.
Budapesten a BUX index azonban szerény mínuszban áll, az OTP 0,4 és a Mol 0,1 százalékkal veszített értékéből. A Richter 0,7, a Telekom 0,4 vagy a 4iG 1,6 százalékos emelkedése ezt nem tudja teljesen kompenzálni.
Ütemesen tovább gyengül a forint
Most éppen 377,40 az euró, de volt ma már 378,80 is, vagyis erőteljesen tovább gyengült a fizetőeszközünk. A hollandiai földgáz tőzsdei ára 30 euró alá esett, ami 2021 júniusa óta nem látott szint, de ma ismét 30,60, két és fél százalékkal megy fel. Az európai gáztározók átlagos töltöttségi szintje egyébként historikusan is nagyon magas az évszakhoz képest, 60 százalék feletti.
Mitől esik ennyire a magyar deviza?
Tegnap napon belül a 370 forintos szinttől rövid időn belül 375 forint felett találta magát az EUR/HUF. A jól látható gyengülés okai a KBC Equitas szerint sokrétűek:
- A dollár erősödése nem segített a magyar deviza helyzetén.
- A gyengélkedésben szerepet játszhatott az újabb uniós szankciós csomag és békekeret Magyarország általi blokkolása.
- Más régiós devizák is gyengébben szerepeltek tegnap.
- Emellett a jövő héten esedékes kamatdöntő ülésre fókuszálhatnak a befektetők, egyre többen vizionálnak kamatvágást, a 18 százalékos irányadó ráta mérséklődhet.
Egyrészt a jövő heti kamatdöntést, várhatóan vágást árazza a piac, másrészt a dollár elmúlt két heti ralija is komoly ellenszél a magyar devizának – foglalja össze az Erste Befektetési Zrt is a forintgyengülésről.
Ugrott a Netflix, húz a Walmart
Kilenc százalékot ugrott a Netflix árfolyama, mivel a streaming-óriás arról számolt be, hogy ötmillió havi aktív felhasználója váltott a reklámos előfizetésre. Emellett már a második negyedévben szélesebb körben bevezetik a fizetett jelszómegosztási funkciót. Ez elég volt ahhoz, hogy a befektetők széttépjék a papírt – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Kellemes meglepetést okozott a Walmart is. Az erős keresletnek hála a vártnál jobb negyedéves számokat közölt a kiskereskedelmi cég.
Az USA-ra figyelnek a piacok
A részvények csütörtökön szépen emelkedtek az USA-ban a washingtoni adósságplafon-megállapodással kapcsolatos optimizmus miatt. A Kongresszusban a jövő héten szavazásra bocsáthatják a megállapodást, június eleje előtt próbálnak egyezségre jutni. A fizetésképtelenség kilátása a közelmúltig eléggé nyomasztotta a piacokat.
A Federal Reserve júniusi ülése előtt is erősen folynak már a találgatások, a csütörtöki adat szerint az új munkanélküliségi kérelmek a vártnál alacsonyabb szinten voltak. Jerome Powell Fed-elnök ma délután várhatóan részt vesz egy panelbeszélgetésen Ben Bernanke volt Fed-elnökkel.
A mezőgazdasági és építőipari gépeket gyártó Deere & Company várhatóan 8,53 dolláros részvényenkénti eredményt jelent ma, 14,86 milliárd dolláros bevétel mellett – írta az Investing.com.
Amerikában már emelkedik a gázár
Miközben Európában újabb és újabb éves mélypontokat üt a földgáz ára, az USA-ban más a helyzet, második egymást követő héten emelkedik. Mi lehet ennek az oka? Az Investing.com szerint abban az átmeneti időszakban vagyunk, amikor a nyári légkondicionálási és a téli fűtési szezon között a gáztárolók feltöltése folyik. Valószínűleg százmilliárd köbméteres készletnövekedés következik, a tárolók pedig öt éves visszatekintésben is viszonylag magas szinten állnak.
Ez az időszak azonban lassan véget ér. A bikapiaci narratíva szerint lecsap majd a nyári hőség, a termelés közben csökkenhet. A szélenergia-termelés pedig gyenge, megakadt a szélerőművek telepítése az Államokban. A cseppfolyós földgáz (LNG) iránti kereslet is magasabb, mint az elmúlt években (lásd európai export). Így a mostani időszak vihar előtti szünet is lehet, ami után “óhatatlanul magasabb árak jöhetnek.
Mások szerint azonban ez az átmeneti szezon becsapós, tele piaci stresszel, volatilitással, háttérzajjal, a határidős árak pedig egy szűk sávban csapkodhatnak.
Kinek kamatoznak a kriptók?
A Circle nevű cég, amely a második legnagyobb kapitalizációjú dollárhoz kötött kriptoérmét, az USDC-t kezeli, 8,7 milliárd dollárt mozgatott amerikai állampapírokból készpénzbe és repo-megállapodásokba az amerikai költségvetési vita miatt – írja a Coindesk. Az USDC-érmékben jelenleg közel 30 milliárd dollár van, az első helyen álló USDT (Tether) kapitaizációja pedig 83 milliárd dollárra rúg.
Mindkét cég biznisze, hogy a stabilérmékre (stablecoins) nem fizet kamatot, a mögötte levő, biztosítékként letétbe helyezett dolláron keletkező hozamokat viszont zsebre vágja. A Tetheren így csak az első negyedévben 1,48 milliárd dollár nyereség keletkezett, aminek egy részét bitcoinba fektetik.
Szabályozói ellenszél az USA-ban
Az amerikai Képviselőházban stabilérme-meghallgatás volt, középpontjában két, egymással versengő törvényjavaslattal, amelyek eltérő megközelítésűek. Az egyik a kibocsátóknak az FDIC pénzügyi felügyeletnél történő regisztrációt írná elő. A második pedig a CFTC árutőzsdei hatóság által felügyelt stabilcoin-szabályozást – írta a Cointelegraph.
A tőzsdefelügyelet, a SEC újabb kriptoérmére húzta rá, hogy engedély nélküli részvény. Szerinte a Filecoin (FIL) megfelel az értékpapír fogalmának – közölte a Grayscale. A cég ugyanis nyilatkozatot nyújtott be a SEC-hez a Grayscale Filecoin Trust vállalat ETF-é történő átalakítására, amit épp ezzel az indokkal utasítottak el.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.