Nagyot esett az eredmény az év végén, de rosszabbat vártak
Mintegy 43 százalékkal, 62,3 milliárd forintra csökkent a Mol-csoport tisztított, kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredménye (EBITDA) 2014 negyedik negyedévben az egy évvel korábbihoz képest.
Az újrabeszerzési árakkal becsült „tiszta” EBITDA 146 milliárd forint lett - ez jobb a vártnál, elemzők 127 milliárd forint körüli negyedéves tisztított EBITDA-ra számítottak a portfolio.hu által készített konszenzus szerint.
Az értékesítés nettó árbevétele 1174,5 milliárd forint volt 2014 utolsó negyedévében, amely 14 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbihoz képest.
Egész éves mérleg: 531 milliárddal kisebb árbevétel
A konszolidált, nemzetközi számviteli elvek (IFRS) alapján készült pénzügyi gyorsjelentés szerint 2014-ben 410,9 milliárd forint volt a tisztított EBITDA, 17 százalékkal kisebb az előző évi 494,2 milliárd forintnál.
A nettó árbevétel tavaly 4869,4 milliárd forintra csökkent a 2013-ban elért 5400,4 milliárd forintról.
Ideje, hogy a Mol elkezdjen vásárolgatni
A jelentés idézi Hernádi Zsoltot, az olajipari vállalat elnök-vezérigazgatóját, aki szerint 2014 erős év volt a Mol számára annak ellenére, hogy a változó iparági környezet már éreztette hatását.
Hozzátette: a feldolgozás és kereskedelmi (downstream) üzletág az elmúlt 10 év legjobb negyedéves eredményét érte el és a Next Downstream Program további hatékonyságjavító intézkedéseivel, valamint a növekedési projektek megvalósításával 500 millió dollár EBITDA-javulás várható az üzletágban. Kifejtette: az upstream (kutatás és kitermelés) termelésnövekedésnek indult 2014 második felében, így idén további, csaknem 10 százalékos növekedést könyvelhet el az üzletág.
Az elnök vezérigazgató szerint akvizíciókon keresztül kiaknázhatók az alacsonyabb olajár nyújtotta lehetőségek.
Miért lett gyenge a 4. negyedév? Emlékeztetőül: így alakult az olajár (WTI) 2014-ben |
A negyedik negyedévben a Mol-csoport tiszta, újrabeszerzési árakkal becsült EBITDA-ja 146 milliárd forintot ért el, amely 11 százalékkal alacsonyabb az előző negyedévi bázisnál. 2014-ben viszont a vállalat 510 milliárd forint újrabeszerzési árakkal becsült EBITDA-t ért el, ami csupán 1 százalékos csökkenés 2013-hoz képest. A Mol szerint ez az eredmény nagyon erősnek mondható a zuhanó olajárak és a downstreamet érintő szezonális hatások tükrében.
Így teljesítettek az üzletágak
Az olajipari vállalkozások tevékenységét az alábbi terminus technicusokkal nevezik meg: Upstream: kutatás-kitermelés Downstream: feldolgozás-kereskedelem Midstream: tárolás, szállítás, marketing (gyakran a downstreammel együtt tartják nyilván) |
Az upstream üzletág a negyedik negyedévben 9 százalékos termelésnövekedést ért el, amely részben a kelet-közép-európai szárazföldi és tengeri mezőfejlesztések eredménye. Az upstream 86 milliárd forinttal, 24 százalékkal kisebb tisztított eredménye elsősorban az alacsonyabb olajárnak, az érett mezők természetes termeléscsökkenésének és a kedvezőtlen szabályozói változásoknak tudható be a jelentés szerint.
A downstream üzletág tavalyi negyedik negyedéves eredménye valamelyest elmarad a harmadik negyedévtől, ugyanakkor a 73 milliárd forintos tiszta, újrabeszerzési árakkal becsült EBITDA az utóbbi tíz év legjobb negyedik negyedéves eredménye - közölték.
A gáz midstream (gázszállítási üzletág) 37 százalékos veszteséget könyvelt el (a tisztított EBITDA alapján) a megváltozott horvát szabályozás által kikényszerített, alacsony áron történt gázkészlet-értékesítés nyomán. További negatív hatásként jelentkezett, hogy a hazai gáztárolási üzletágat (az MMBF Földgáztároló Zrt.-ben lévő tulajdonrészt) 2013 év végén értékesítették, ami a tárolási bevétel elmaradásához vezetett.