Az európai tőzsdeindexek többnyire szerény, pár ezrelékes mínuszban vannak hétfőn. A hétvégén tartományi választásokat tartottak a németországi Türingiában és Szászországban, ahol előretört a szélsőjobb, de ez az előzetes adatoknak, várakozásoknak nagyjából megfelelt. Kínából a vártnál valamivel jobb PMI-adatok érkeztek.
Ma szabadnap, a munka ünnepe miatt nem nyitnak ki az amerikai tőzsdék. A héten főleg az amerikai munkaerőpiaci adatokra figyelnek majd, főleg, hogy a legutóbbi hasonló számok elég nagy turbulenciákat okoztak.
Megrángatták a Molt
A BUX index hétfőn a nullát kerülgeti, az OTP 0,2 százalékkal felfelé, a Richter 0,6-al lefelé tart. Pénteken felröppent a hír, hogy már jövőre leállhat a Barátság kőolajvezeték, ami egy katasztrófa lenne a Molnak, de azután hamar helyesbítették, miszerint ez csak évek múlva várható. A Mol egészen jól viselte a kavarodást, először leesett ugyan 2700-ról 2558 forintig is, de gyorsan magához tért és a nap végére 2694-re ment vissza. Hétfőn pedig ismét 2700 felett látjuk, 0,4 százalékos pluszban.
Az euró 392,50 forint, harminc fillérrel a péntek esti szint alatt van, vagyis kissé erősödött a forint. Az olaj ára stagnál, az európai földgáz 1,8 százalékkal esik. Ma vizsgálják felül a BUX és a BUMIX indexet, az új súlyok szeptember 23-tól lesznek érvényben.
Új feltételekhez kötik az uniós pénzeinket?
Az EU 2028-tól programokhoz kötheti a források kifizetését – írta az Equilor Befektetési Zrt. A Financial Times cikkében arról írt, hogy a 2028-2034-es fejlesztési ciklusban az országprogramban meghatározott reformok teljesítése esetén járna a kohéziós forrás. A név nélkül megszólaló tisztviselők egyike nyugdíj- és adóreformot említett. Mások szerint pedig ilyen intézkedés lehet a rezsicsökkentési rendszer teljes átalakítása is.
Az Adria felől is megoldható az olajszállításunk
Az ukrán elnöki tanácsadó módosította a korábbi nyilatkozatát, és jelezte, hogy 2029 végéig biztosítható az orosz olaj szállítása a Barátság kőolajvezetéken. Az Erste Befektetési Zrt. véleménycikke szerint a Mol már évek óta készül arra, hogy megszűnik az olajszállítás ezen a vonalon.
Amint az olajcég nemrég elmondta, ha ez az esemény most következne be, akkor a két belső finomítójának kapacitáskihasználtságát 80 százalékra kellene csökkenteni, és az ellátást az Adria kőolajvezetékről tudnák biztosítani. (Jelenleg évi 11 millió tonna orosz kőolajat vásárolnak, az Adria felől pedig nyolcmilliót lehet jelenleg szállítani.)
A Mol 2026-ra teljesen elkészül azokkal a projektekkel, amelyek biztosítják, hogy száz százalékban ellátható legyen az Adria felől.
Drágulna a benzin, la leállna az orosz olaj
Ennél többet is tudna az Adria szállítani, de ehhez a horvát Janaf részéről is beruházásokra van szükség. “Úgy gondoljuk, hogy az orosz olajról való leválás a Mol csoport jelenlegi, hárommilliárd dollár feletti éves EBITDA-ját 2,0-2,4 milliárd dollárra csökkentené, mivel az orosz olaj 5-10 dollárral olcsóbb hordónként, mint a tengeri kőolaj, és a szállítási költség is valamivel drágább az Adriától. Így az orosz olajellátás leállása becslésünk szerint 20-25 százalékkal csökkentené a Mol értékelését, ami részvényenként 500-750 forintot jelent” – írta a brókercég.
A magyar kiskereskedelmi árak ekkor valószínűleg 5-10 százalék körüli mértékben nőnének.
Szeptemberben is nyomás alatt lesz a bitcoin?
A bitcoin a hétvégén is kissé süllyedt, bár az utóbbi 24 órában már alig változott. A szenvedése azonban szeptemberben is folytatódhat, mivel a csődbe ment Mt. Gox kriptotőzsde és az amerikai kormány készleteinek eladása 14,8 milliárd dollár értékű további kínálattal fenyeget – írta a Cointelegraph.
Az amerikai kormány birtokában több mint 203 ezer darab bitcoin van 12,1 milliárd dollár értékben, a megszűnt Mt. Gox kriptotőzsde pedig további 46 ezer bitcoint oszthat még ki, ami durván 2,7 milliárd dollár. (Egy nagyobb csomagot a nyáron már kiutalt a károsultaknak.)
A Mt. Gox hitelezői több mint tíz évet vártak több mint 9,4 milliárd dollár értékű bitcoinra, amelynek árfolyama azóta több mint 8500 százalékkal ment fel, így számos befektető valószínűleg eladásra készül.
Csökkenő marzs a 4iG-nél
Pénteken zárás után tette közzé a friss negyedéves számait a 4iG, és bár a bevételek tekintetében sikerült ismét javulást produkálnia tavalyhoz képest, az értékcsökkenés, a pénzügyi ráfordítások és árfolyamveszteségek miatt változatlanul veszteséges a működése – írta a K&H Értékpapír. EBITDA soron (56,4 milliárd forint) azonban még mindig jól teljesít a társaság, bár tavalyhoz képest így is négy százalékos a visszaesés.
Az EBITDA-marzs 33 százalékra esett vissza, amely önmagában talán nem tűnik gyenge eredménynek, de a Magyar Telekom 40 százalék feletti mutatójától egyelőre elmarad.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.