Nem tudni, mi lesz az ukrán sztoriból
Gyengüléssel kezdhetik a pénteki kereskedési napot a fontosabb nyugat-európai tőzsdék. Piaci elemzők szerint továbbra is az ukrajnai helyzet magyarázza a tőzsdei befektetők óvatosságát. Egyre több állam vezet be szankciókat Oroszországgal szemben az ukrajnai beavatkozás miatt, de még nem látni, hogy pontosan milyen vége lesz az eseményeknek, ez pedig bizonytalanságot okoz.
Csütörtökön az Európai Központi Bank (EKB) kamatdöntő ülésén 0,25 százalékon hagyta alapkamatát. A döntés után az euró erősödött a dollárral szemben, és ezt az erősödést péntek reggelig is sikerült megőriznie. Szakértők szerint Mario Draghi EKB elnök nyilatkozata alapján az EKB elég messze van az újabb kamatcsökkentéstől.
Ázsiai vegyes
Vegyesen zártak pénteken a fontosabb ázsiai tőzsdék. A japán részvénypiacot segítette a jen gyengülése, Dél-Koreában azonban rosszul teljesítettek a bankok és az autógyártók, az ausztrál tőzsde többéves csúcson van, Kínában pedig először fordult elő az, hogy nem tudta időben kifizetni egy vállalat az általa kibocsátott kötvények hozamát.
Mi lesz ma?
Pénteken jelennek meg a német ipari termelés januári, az amerikai külkereskedelem januári és az amerikai foglalkoztatás és munkanélküliség februári statisztikái.
A fenti adatok közül a piaci befektetetők az utolsót várják legjobban. A kormányzati foglalkoztatási adat az egyik legfontosabb statisztika az amerikai gazdaság teljesítményéről. A várakozások szerint februárban 152 ezer új munkahely jött létre a mezőgazdaságon kívüli ágazatokban, és 0,1 százalékkal 6,5 százalékra csökkent az amerikai munkanélküliség.