Mol-kút Balatonföldváron |
A Donald Trump politikai botrányai, sokak szerint megrendült helyzete kapcsán szerdán kibontakozott globális részvényeladási hullám csütörtökön is tartott egy darabig, estek az ázsiai piacok és rossz maradt a hangulat Európában egészen a zárásig. A német, francia, brit részvényindexek 0,3, 0,5 és 0,9 százalékkal süllyedtek.
Miután szerdán szeptember óta nem látott mértékben estek az amerikai részvényárak, csütörtökön az amerikai piacot segítette pár makroadat, mint a munkanélküli kérelmek száma és a philadelphiai Fed gyáripari indexe. Főleg a technológiai papírok teljesítettek jól, igaz, tegnap is ezek estek nagyobbat. A Nasdaq indexe 0,2, a Dow Jones és az S&P 500 0,1 százalék körüli pluszban van.
Délután háromtól magyar részvényt vettek
A BUX index idehaza sokáig mínuszban volt, de három órakor, tehát még az amerikai nyitás előtt elindult felfelé, és négy részvényünkből három nagyon szép napon belüli ralit mutatott be. Végül a Mol 2,1, a Richter 1,9, az OTP 0,3 százalékkal drágult (22 475, 6980 és 8750 forintra), a Telekom viszont kimaradt a szórásból. A részvény egész nap esett, végül másfél százalékkal lejjebb, 454 forinton állt meg. A Rába, amely tegnap este tette közzé gyorsjelentését, négy százalékkal ment fel.
Ismét itt a szamba-party
A devizapiac is megnyugodott. Az euró/forint 310,70-ig is felugrott nap közben, de ez nem tartott sokáig, és visszaesett 309,90-re. Ez is nyolcvan fillérrel magasabb a tegnapinál. A dollár gyengülése megállt, az euróval szemben erősödött is kissé, 1,1120-ig. Nagyot emelkedett a bitcoin új konkurense, az ether, 8,7 százalékkal.
Most megint Brazíliában áll a bál, újra korrupciós botrány van. Ennek alkalmából nyolc százalékkal gyengült a reál a dollárhoz képest és kilenc százalékkal zuhant a tőzsdeindex, így most 17 százalékkal olcsóbbak a brazil részvények, mint egy nappal korábban. A többi latin-amerikai tőzsde is eléggé megszenvedi ezt, Argentínában 2,9, Chilében 1,6 százalékos az esés.
Kaszált a titokzatos vevő
Pár héttel ezelőtt már megszellőztették, hogy egy rejtélyes vevő, akit Mr 50 Centnek neveztek el, olcsón, 50 cent körüli áron vásárolja a VIX-opciókat. A VIX volatilitás-index akkor alacsony, amikor a piacok emelkednek, nyugodtak, és akkor emelkedik nagyot, amikor idegesség, áresés van. Az idén jellemzően nagyon alacsony volt az értéke a Trump-rali során, sok-sok éves mélypontokat ütött.
Tegnap viszont a tőzsdei esések miatt hatalmasat emelkedett, szeptember 9-e óta nem volt ekkora ugrás benne, 23 százalékkal ment fel. A Bloomberg egy kereskedő becslésére hivatkozva azt írja, a titokzatos vásárló vagy vásárlók tegnap nagyon ünnepelhettek, mert az üzleten hozzávetőleg 27 millió dollárt kerestek egy nap alatt. Bár a nagy mennyiségű opciót vélhetően nem tudták lezárni egy nap alatt, és az is lehet, hogy részvénypozíciók kockázatának csökkentésére szolgáltak, és nem is akarják eladni. (Állítólag egy Ruffer Investment Co. nevű londoni cég lehetett.)
Elmaradt az Alibaba
Az olaj ma 0,7 százalékkal emelkedett, a nemesfémek viszont a tegnapi száguldás után visszaestek.
Eközben Trump körül azért tovább verdesnek a hullámok, az Equilor blogja „Újabb Szög Trump koporsójába?” címmel arról ír, hogy már török kapcsolatokkal is vádolják tanácsadóját, Michael Flynnt.
Nem lett elég nyereséges az Alibaba a KBC Equitas szerint, a vártnál kisebb ütemben nőtt a cég profitja az első negyedévben, miután a felhő alapú szolgáltatások és a szórakoztatási divízió továbbra is combos veszteségeket termel. A befektetők nem örülnek, két százalékos mínuszban van az árfolyam az amerikai kereskedésben.