Jó ma a hangulat az európai tőzsdéken, a német DAX index 0,3, a párizsi CAC 0,5, a londoni FTSE 100 pedig 0,9 százalékos pluszban van. Az amerikai határidős indexek is fél és egy százalék közötti emelkedést mutatnak. Varsóban viszont 0,3, Budapesten pedig 0,9 százalékkal esik az index.
Nálunk a nagy vesztes a Mol, amely 2,4 százalékkal 1608 forintra esett eddig. Az OTP 0,7 százalékkal 10 630-ra, a Richter 1,2 százalékkal 6885-re esett. A Magyar Telekom viszont 0,8százalékkal emelkedni tudott. A forint kissé gyengült, a 357,80 forintos euró fél forintos drágulást jelent.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Fordul az olaj?
A nemzetközi piacokon gyengült a dollár, ez is és a holnapi Fed-üléshez kapcsolódó várakozások is hathattak a nemesfémekre. Az arany lassan közelít a kétezer dolláros szinthez, ma 0,6 százalékkal 1976 dollárra ment. Az ezüst 1,1 százalékkal, a platina 1,4 százalékkal drágul. A régóta lefelé csordogáló olajár ma fordult, másfél százalékos pluszban van. Pedig az International Energy Agency (IEA) csökkentette az idei olajkeresletre vonatkozó előrejelzését, napi 200 ezer hordóval napi 91,7 millióra.
Versenyfutás az oltásért
A kínai állami tulajdonban lévő Global Times nevű lap arról tweetelt, hogy az ország már novemberben elkezdheti a kínai átlagemberek beoltását. Eközben az Egyesült Királyság kutatói vizsgálják, hogy az Oxfordi Egyetem és a Londoni Imperial College két különböző vakcinája belélegezhető-e, remélve, hogy így hatékonyabb immunválaszt váltanának ki – írta a Bloomberg.com.
Tegnap az oltásról két jó hír is jött, egyrészt az oxfordi fejlesztésű vakcina tesztjeit rövid szünet után folytatják. Másrészt a Pfizer is optimistán nyilatkozott a szer elkészültének várható idejéről.
Növekedés és munkanélküliség egyszerre?
A ZEW gazdasági hangulatindexre nagyon figyelnek a piacok, a ma közzétett érték 77,4 pont volt Németországban az elemzők által várt 69,8 pont helyett. (Az előző hónapban 71,5 pontot mértek.) A DAX index az adat közzététele óta 130 pontot emelkedett. A koronavírus-válság miatt a német iparban foglalkoztatottak száma viszont erőteljesebben csökkent, mint bármikor az utóbbi tíz évben.
Július végén 5,5 millió embert foglalkoztattak a gyártó cégek, ami 164 ezerrel, 2,9 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. Ez a legmagasabb százalékos csökkenés 2010 májusa óta – közölte a német statisztikai hivatal. Abban az időben az ipar még a 2008-2009-es pénzügyi válság következményeitől szenvedett.
Jött ma brit munkanélküliségi adat, emelkedett az állástalanok száma, de ez nagyjából megfelelt a várakozásoknak. Tegnap a kínai kiskereskedelmi eladások magas szintje is hozzájárult az optimizmushoz.
Brexit-fejlemények
Boris Johnson brit kormányfő terve, amely szerint a korábbi Brexit-egyezmény egy részét elutasítja, hétfőn este legyőzte az első akadályt.
A Parlament alsóháza kényelmesen, 77 szavazattal elfogadta a belső piaci törvényjavaslatot, amely így a következő szakaszba léphet. A miniszterelnök szerint a kilépési megállapodás egy részének átírása „elengedhetetlen” az Egyesült Királyság gazdasági és politikai integritásának fenntartásához. Johnson ezen döntése óta az Európai Unió jogi lépésekkel fenyegetett, és felszólította őt, hogy a hónap végéig vonja vissza a javaslatot – írta a Bloomberg.
Elon Musk kettőt is twittelt
Elég volt, hogy Elon Musk, a Tesla vezére (még péntek késő este) bejelentse, hogy majd egy hét múlva “sok izgalmas dolgot” fog bejelenteni, az árfolyam hétfőn alaposan elszállt. A részvény közel 13 százalékos pluszban, 416,90 dolláron zárt tegnap este. A Tesla-rajongók nagy várakozásokkal néznek a Battery Day (akkumulátor-nap) néven emlegetett közelgő esemény elé. Elon Musk egy másik tweetben cáfolta viszont, hogy cége okosórát fejlesztene. Szerite az okosórák és a mobiltelefonok a múlt technológiáját képviselik, a jövő az idegrendszeri kapcsolatoké (“neuralink”), azaz az agy és a gépek közötti közvetlen összeköttetésé. (Amin egyébként egyik cége dolgozik.)
A Goldman Sachs szerint viszont szépen emelkedik a Tesla mobiltelefon-alkalmazásának letöltésszáma, év/év alapon 20 százalékkal, ami jó hír. (A szoftverrel az autótulajdonos kommunikálni tud járművével, távolról is.) A befektetési bankház óvatos, célára 295 dollár a részvényre (a régi névértéken ez ötszöröse, 1475 dollár lenne).
Bajban a Nikola, kevesebb Playstation készül?
A Nikoláról, az elektromos teherautók gyártását tervező másik üdvöskéről pedig az a hír érkezett, hogy az amerikai tőzsdefelügyelet, a SEC is vizsgálódik a Hindenburg Research által világgá kürtölt csalási vádakkal kapcsolatban.
A Sony a PlayStation 5 idei pénzügyi évre becsült termelését négymillió egységgel körülbelül 11 millióra csökkentette, az új konzol egyedi tervezésű rendszerchipjének gyártási problémái nyomán – szellőztette meg a Bloomberg. A rivális Microsoft a múlt héten két új generációs konzol, a 299 dolláros Xbox S és a 499 dolláros Xbox Series X agresszív árképzését jelentette be, ami nyomást gyakorolt a Sonyra.
Megint a svédek jártak jól
A világjárvány következményeiből való vártnál gyorsabb kilábalás a H&M részvényeinek árrobbanásához vezetett. A világ második legnagyobb divatcsoportjának papírjai 13,5 százalékot erősödtek, miután a svéd vállalat nyereséget ért el. A kétmilliárd koronás (192 millió eurós) adózás előtti eredmény ugyan jóval elmaradt az előző évi értéktől, de magasabb volt, mint amit az elemzők várták.
A divatkereskedő szerint a kevesebb kedvezmény és a szigorú költségkontroll tette lehetővé a nyereségesség helyreállítását. A második pénzügyi negyedévben a járványügyi korlátozások következtében bekövetkezett forgalom-visszaesés még veszteséghez vezetett.