6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Konzum június 30-ai bekebelezésével már több mint félszáz céget tartalmazó csoport 320 milliárd forintosra duzzadó tőkeereje ugyanis megfelelő alapot biztosít nagyobb „vadak” elejtéséhez. A beolvadással új dimenzió nyílhat a társaságok számára jelentős volumenű, régiós növekedési tervek megvalósításához – ez a hivatalos indoka annak, hogy a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Opus Global Nyrt. és Konzum Befektetési és Vagyonkezelő Nyrt. egyesítik az erőiket.
Ódorné Angyal Zsuzsanna, az Opus Global Nyrt. vezérigazgatója és Végh Richárd, a BÉT elnök-vezérigazgatója.

Az Opus Global néven tovább működő cég kapitalizációja – a jelenlegi árfolyamon és piaci viszonyokkal számolva – a menedzsmentje becslése szerint elérheti a 350-400 milliárd forintot, ami a Budapesti Értéktőzsde ötödik legnagyobb kibocsátójává teszi a Mészáros-birodalmat (az OTP, Mol, Magyar Telekom, Richter blue chip-négyes után). A nemzetközi számviteli szabályok szerint számolt adó-, kamatfizetés és értékcsökkenési leírás előtti eredménye (EBITDA) az idén meghaladhatja a 30 milliárd forintot.

De ami a terjeszkedési ambíciók szempontjából lényegesebb, a fuzionált társaság saját tőkéje több mint 320 milliárd forintra rúghat. Ez akkora tőkeerő, amivel nagyobb cégeket is bekebelezhet az Opus. Ahogy azt a beolvadó cég vezérigazgató-helyettese, Fekete Péter a portfolio.hu-nak március elején adott interjúban kilátásba is helyezte, mondván, „folyamatosan keressük a lehetőségeket, annak hatására viszont, hogy kizárólag nagy horderejű üzleteket akarunk megvalósítani, sokkal hosszabb tárgyalási folyamatokat kell végigcsinálnunk”. Ráadásul a 320 milliárdos szintnél valószínűleg nem áll meg a június végétől már több mint félszáz cégből álló Mészáros-birodalom, hiszen a beolvadással kimondottan az a célja, hogy új befektetők vonzó célpontjává váljon, idehaza és külföldön, ezáltal javulhatnak a forrásbevonási lehetőségei.

A Konzum beolvadásával Magyarország legnagyobb befektetési holdingja jöhet létre, amely a magyar gazdaság stratégiai ágazataiba fektet és szerez domináns pozíciót – írja tőzsdei tájékoztatójában az Opus. Június 30-át követően már így is az iparban, a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban, az energetikában, a vagyonkezelésben, a turizmusban, az ingatlanpiacon, a pénz- és tőkepiacon, valamint a biztosítások területén lesz jelen. Stratégiája szerint pedig a bank- és pénzügyi szektorban és az ingatlanpiacon terjeszkedhetnek és szeretnének megjelenni a telekommunikációs szektorban – e területeken Fekete szerint jelentős növekedésre készülnek.


Márpedig a bankszektorban jelenleg gyakorlatilag egyetlen nagy falat van, a Budapest Bank (BB). Az állami tulajdonú hitelintézet lehetséges vevőit legkésőbb június 30-áig kell felkutatnia Bártfai-Mager Andrea nemzeti vagyon kezeléséért felelős miniszternek. A BB-t vinné a már itt lévő több kereskedelmi bank anyacége, az Erste, a KBC (K&H) és a Raiffeisen is, az ő számukra nem lehet gond a legalább 200 milliárd forintban meghatározott eladási ár előteremtése. Mégis a piacon jó ideje makacsul tartja magát az értesülés, miszerint a kormány nem nekik szánja a Budapest Bankot, hanem magyar tulajdonosoknak. Már csak azért is, hogy ne boruljon Orbán Viktor azon kívánalma, hogy a nemzeti bankrendszer legalább felének hazai tulajdonban kell maradnia – bár a most 15 százalékban állami Erste Bank Hungary győzelme esetén ez az elv nem sérülne.

Esélyesebbnek tűnik azonban, hogy tisztán magyar tulajdonú vevő viheti a BB-t. A Takarékbank elnök-vezérigazgatója, Vida József már ki is nyilvánította, hogy a januártól egy univerzális testbe költöző Takarék Csoport érdeklődik, miközben a Mészáros-birodalom cégkoncentrációja azt a piaci pletykát látszik megerősíteni, miszerint az MKB Bank lehet a befutó. Már csak azért is, mert annak immár több mint 90 százalékban Mészáros és tiszakécskei üzleti partnere, Szíjj László a tulajdonosa. Márpedig azt szintén a Konzum második embere tette egyértelművé, hogy az MKB menedzsmentje akvizíciókat tervez a bankszektorban.



A BB eladásáról szóló kormányrendelet előírja, hogy Bártfai-Mager „potenciális pénzintézetekkel” folytasson tárgyalásokat. Ugyanakkor ennek során az állami vagyonról szóló törvény azon kitételét kell alkalmaznia, miszerint a tárca nélküli miniszter mellőzheti a versenyeztetést az „állami vagyon gazdasági társaság részére, nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásként történő rendelkezésre bocsátásakor”.  Ebből az következhet, hogy az állam nevében eljáró Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. a BB-t a kiszemelt bankba apportálhatja. Méghozzá úgy, hogy a 200 milliárd forintra értékelt apportból legfeljebb 99 milliárdot tesz annak alaptőkéjébe, a többit a tőketartalékába, aminek az értékét, ez esetben tehát 101 milliárdot a vevő kifizeti az államnak. Így számvitelileg a BB-nek csak a kisebbségi része maradna állami tulajdonban, így – ha mintegy másfél éves késéssel is, de – teljesülne az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank felé 2015 februárjában tett vállalás, miszerint a magyar államnak egyetlen hazai hitelintézetben sem lehet többségi tulajdona.

Merészebb, de közel sem teljesen alaptalan feltételezés szerint az Opus Global egy lépéssel korábban bekerülhet a BB-s sztoriba. Eszerint Mészáros új megacége a Corvinust vásárolhatja ki az államtól, amely társaság feletti tulajdonosi jogok nemrégiben kerültek át hivatalosan is az MFB-től Bártfai-Magerhez.  A Corvinus értékének meghatározásához fogódzót ad, hogy saját tőkéje a legutóbbi nyilvánosan elérhető adatok szerint 2017 végén 46,3 milliárd forint volt.  Ennél lényegesebb azonban, hogy a Corvinusnak a BB-vételhez az MFB-től felvett közel 200 milliárdos hitelét is át kell vállalni, ehhez pedig elkél az olyan erős tőkeháttér, amit az Opus Global a Konzum bekebelezésével megteremt. Igaz, az Opus Global már 2018 végén is 87 milliárd forint hitellel és kölcsönnel tartozott a hazai bankoknak, ebből 66 milliárd volt egy éven túli lejáratú, összes kötelezettségei pedig 296 milliárdra rúgtak, ami már így meglehetősen magas, 90 százalék feletti eladósodottsági rátát jelez.

A másik nagy falat a T-Systems Magyarország Zrt. megvétele lehet a Mészáros-cégnek, annak érdekében, hogy megvesse a lábát a telekommunikációs piacon. Korábban arról volt szó, hogy e célból a Telenort próbálja megszerezni, most azonban inkább az tűnik reálisabbnak, hogy a T-Systems Magyarország Zrt.-t vásárolja ki a Magyar Telekom-csoportból. Erre utal, hogy a Mészáros legfőbb bizalmi emberének számító Jászai Gellért bejelentette, lemond az Opusban és a Konzumban viselt tisztségeiről a két cég éves rendes közgyűlésén, hogy a vállalatcsoportba tartozó 4iG Nyrt.-nél – mint a cégek közleménye fogalmaz – a „megkezdett stratégiai feladatokra és vállalatépítésre” koncentráljon. Egyebek mellett arra, hogy a 4iG megvegye a T-Systemst. Mely saját tőkéje 2018 végén 32 milliárdra rúgott, mindazonáltal szakértők szerint ennek akár a háromszorosa is lehet a vételár, amihez már valóban komoly többletforrás bevonására lehet szüksége a Mészáros-birodalomnak. Amelynek azonban ez az utóbbi időben láthatóan nem okozott gondot, s vélhetően ezután sem fog.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26950 26530 26950 +2,08% 0 0 12 186 856 480 HUF 2025-05-09 17:08:41
MOL 3068 3026 3068 +2,27% 0 0 1 635 645 780 HUF 2025-05-09 17:06:01
MTELEKOM 1650 1620 1654 +0,98% 0 0 1 466 929 726 HUF 2025-05-09 17:06:23
RICHTER 10850 10760 10880 0,00% 0 0 923 191 400 HUF 2025-05-09 17:05:08
OPUS 556 552 560 0,00% 0 0 30 540 746 HUF 2025-05-09 17:06:14
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Megint dőltek a rekordok Budapesten, de a Magyar Telekomnál nem örülhettek
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:29
Így alakult a heti tőzsdei körkép.
Részvény / Deviza / Áru Nem csak Magyar Pétert, Mészáros Lőrinc cégének egyik vezetőjét is bennfentes kereskedéssel gyanúsítja az MNB
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 09:47
Lapértesülés szerint egy pécsi ügyvéd a jegybanki vizsgálat szerint kapcsolatban állt az Opus egyik vezetőjével, utóbbi szintén a vizsgálatban érintettek egyike. 
Részvény / Deviza / Áru Sziporkázik a forint az euróval szemben, érdemes megnézni, hol tart most
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 09:12
A dollárvétellel azonban most érdemes várni.
Részvény / Deviza / Áru Nagyon jó hírek érkeztek Nyugat-Európából
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:45
Emelkedéssel zártak a vezető tőzsdék. Az arany és az olaj is drágult, a gáz viszont olcsóbbá vált.
Részvény / Deviza / Áru Vidám nap volt a pesti tőzsdén, megint összejött egy történelmi csúcs
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 19:01
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1333,65 pontos, 1,44 százalékos emelkedéssel 94 061,67 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Mosolyogni fog, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 18:16
Végre érdemi erősödést láttunk.
Részvény / Deviza / Áru A Mol nagyobb, az OTP kisebb, az infláció szomorú meglepetést okozott
Eidenpenz József | 2025. május 9. 12:26
A Budapesti Értéktőzsde két zászlóshajója is jelentett, mindkettő pozitív fogadtatásra lelt. Az inflációt azonban inkább kellemetlen meglepetésként értékelték az elemzők. A forint átmeneti gyengülés után erősödni kezdett, a bitcoin százezer dollár felett forog, a hányatott sorsú ether pedig valósággal felrobbant.
Részvény / Deviza / Áru Csak nézünk, mint a moziban, mit csinál a forint az euróval és a svájci frankkal szemben
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 07:53
Az euróval és a dollárral szemben gyengült, a svájci frankkal szemben viszont erősödött csütörtök estétől péntek reggelig.
Részvény / Deviza / Áru Ha jó áron akar eurót venni, várjon reggelig
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:07
Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot mentek a Mol-papírok
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:29
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 95,24 pontos, 0,1 százalékos csökkenéssel, 92 728,02 ponton zárt csütörtökön.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG