Nincs jó hangulat ma Európában, a német és francia indexek fél-fél, a brit 0,2 százalékos mínuszban vannak. A hosszú hétvége, azaz a hétfői szünnap után az USA-ban a határidős indexek 0,1 százalékkal süllyednek.
Itthon a BUX index csak 0,1 százalékkal van lejjebb, az OTP és a Richter 0,2 százalékkal esik, a Mol hasonló mértékben emelkedik. Jó napja van a Rábának, az Opus viszont visszaadta annak nagy részét, amit tegnap megnyert. A Telekom fél százalékkal lett olcsóbb.
A forint nagyobb gyengülést mutat ma, 353,60 az euró, két forinttal a tegnap esti felett. A nemesfémek és a réz 1-2 százalékkal emelkednek.
Fontos adatok érkeztek
A részvénypiacok aggódnak az emelkedő olajárak miatt, ami magasabb inflációt és így magasabb kamatszintet is okozhat. Már az amerikai kormányzat is sürgeti az OPEC-megállapodást a termelés növekedéséről.
Váratlanul visszaesett a német ZEW-konjunktúraindex és a német gyáripari megrendelésállomány is. Amerikából délután ISM szolgáltatóipari index érkezik.
Széteshet-e az OPEC?
Az olajexportáló országok szervezetének tanácskozása hosszú idő óta először eredménytelenül végződött a szaúdiak és az Egyesült Arab Emirátusok közötti nézeteltérés miatt. Sokan már azon vitatkoznak, jelentheti-e ez a szervezet szétesését.
Tavaly márciusban a nézeteltérések az olaj árának soha nem látott zuhanásához (közvetve a negatív olajárak kialakulásához) vezettek, most azonban a reakció olajár-emelkedés. A Brent típusú olaj másfél százalékkal 77 dollár fölé jutott tegnap, a WTI is 76,30 volt, mintegy 2,5 éves csúcson. De tartósabban csak 2014-ben volt az árfolyam a jelenlegi szint felett.
Ma kissé tovább emelkednek az árak, a Brent 77,30, a WTI 76,40 dollár.
Mi jöhet az OPEC-kudarc után?
A vita közvetlen hatása az lehet, hogy az augusztus elsejétől tervezett kitermelés-növelés csúszhat vagy elmaradhat, így pedig szűk maradhat az olajpiac kínálati oldala – írja az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele.
A kartellen belüli szembenállás azonban hosszú távon káros lehet az olaj árfolyamára nézve, ugyanis amennyiben kilépnének tagok, az csökkenthetné a szervezet alkupozícióját és ármeghatározó képességét. Az olajkínálat növelésére nagy szükség lenne, mert ötmillió hordó/nappal lehet magasabb az idei második félévben a kereslet, mint az első hat hónapban.
Ellenkező következtetésre jutott az Erste Befektetési Zrt., szerintük hosszú távon épp áremelkedés jöhet.
A mostani bizonytalanság rosszat tesz a kőolajpiacnak hosszú távon, mivel ha a kartell konfliktuskezelő képességébe vetett bizalom megrendül, az még inkább visszafogja a szervezeten kívüli beruházásokat. Ez pedig elégtelen kőolaj kínálatot és magasabb fogyasztói árakat eredményezhet – írta Pletser Tamás árupiaci elemző.
De azt is írják, hogy “túl sokat veszíthetnek az olajtermelők, ha felborul az egység”, így ezt a konfliktust várhatóan meg fogják oldani.
Folytatódik a DiDi vesszőfutása
Nem kevesebb mint 25 százalékkal zuhant ma reggel a DiDi kínai autómegosztó árfolyama az amerikai tőzsdén kívüli (“premarket”) kereskedésben, 11,60 dollárra. Ez 17 százalékkal van a nemrégiben zajlott részvénykibocsátás 14 dolláros ára alatt is. Amint arról tegnap is beszámoltunk, a kínai hatóságok célkeresztjébe került a társaság, és kötelezték a kínai szoftver-áruházakat az alkalmazása eltávolítására.
Emellett több más techcég ellen is vizsgálatot folytatnak – írja a KBC Equitas. A probléma a vállalatok adatgyűjtése lehet, a kínai vezetés a szakértők szerint nem szeretné, hogy a nagyvállalatok birtokában is jelentős mennyiségű felhasználói adat legyen, ez ugyanis veszélyeztethetné a kínai állam dominanciáját.
Hat nagy kockázattal néz szembe, aki a Robinhood-ot jegyzi?
A közelgő Robinhood (HOOD) részvénykibocsátás kapcsán foglalta össze a kockázatokat a SeekingAlpha befektetési oldal, amely szerint hat nagy rizikófaktorral kell számolni.
- Az első meglepő módon a Dogecoin. A cég első negyedéves bevételeinek 17 százalékát adták a kriptodevizák, ennek is harmada a mém-kriptóra, a “kutyaérmére” jutott. Ha ettől elfordulnak, csökken a cég bevétele.
- A kisbefektetők a járvány elmúltával egyszerűen beleunhatnak a tőzsdézésbe, amit sokan a karantén alatt kezdtek.
- A GameStop, AMC és más “mém-részvényekkel” való tömeges játszadozás, manipuláció a felügyeleti szervek nemtetszését váltotta ki, az ilyen ügyletek újraszabályozása várható. Ez is csökkentheti a forgalmat.
- Nem kizárt egy újabb üzemszünet, ami a nagy forgalmú tavalyi napokban többször előfordult, és rossz hatással lehet az üzletmenetre.
- A várhatóan emelkedő kamatok növelhetik a hitelből tőzsdézők terheit és a nem teljesítő, nem fizető ügyfelek számát.
- Az elemzők szkeptikusak. Sokan túl kockázatosnak tartják a részvényt, ami alacsonyabb keresletet okozhat.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.