Ma egész nap negatív maradt a hangulat a részvénypiacokon, az európai indexek végül 0,5-2,5 százalék közötti esésben zártak. A skála jobbik végén a német DAX index állt fél százalékkal, az egyik legrosszabb az olasz index másfél százalékos esése volt. Az amerikai indexek is jelentős mínuszban vannak, 1,8-1,9 százalékkal esnek hat óra után. A rossz hangulat egyik oka lehet, hogy az USA-ban továbbra is romlanak a járványstatisztikák, az eddigi legtöbb halottat regisztrálták például New Yorkban. Európában is várat magára a fordulópont.
Az USA-ban 1975 óta nem látott ütemben ugrott meg a munkanélküliség márciusban, 3,5-ről 4,4 százalékra. Az elemzők 3,8 százalékot vártak. A foglalkoztatottak száma is a vártnál jobban, 701 ezerrel zuhant vissza. Az adatokban a legrosszabb azonban az, hogy még csak egy előszelét adják annak, ami áprilisban jön – írja a tőzsdei sajtó. Valójában a sokkot már a csütörtöki adatok előidézték, amikor a heti munkanélküli-kérelmek száma haladta meg az összes lehetséges elképzelést.
OTP fel, Mol le
Itthon a BUX index egy százalékkal esett, az OTP három százalékos emelkedése, a Mol hat százalékos zuhanása és a Richter két százalékos esése mellett. Annak ellenére esik a Mol, hogy a napokban nagy izgalmakat kiváltó olaj ismét 5-10 százalékos pluszban van.
A forint reggel viszonylag erős volt, 360 körül járt az euró, de azután fokozatosan gyengült a nap során. Most este 367,70 az árfolyam, vészesen közelít ahhoz a 370-es szinthez, ami előtt az MNB pár napja beavatkozott. A cseh korona és a lengyel zloty is gyengült, bár valamivel kevésbé, mint a mi fizetőeszközünk.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
Marad a nyomás a forinton
Nehezen fordul a forint az Erste Befektetési Zrt. kora délutáni elemzése szerint. Bár 360 forint alatt is járt az EUR/HUF tegnap, ma ismét 365 forint környékén van az árfolyam. (Azóta már 368 közelében.) “A nyomás így továbbra is ott van a forinton, azonban ez most a régiós devizákra is igaz. Az MNB kvázi kamatemelése és a kormány jövő hét elejére várható fiskális stimulusa azonban hozzájárulhatnak a forint árfolyamának stabilizálásához a közeljövőben” – véli a brókercég. (A forinttal kapcsolatos véleményeket idéztünk szokásos délelőtti piaci tudósításunkban is.)
A befektetők veszik az aranyat, az ETF-ekben tárolt arany mennyisége ma reggelre tovább nőtt, 2826 tonnára – írja az Erste Befektetési Zrt. A piacon gondot okoz az is, hogy a fizikai kínálat eltűnt a járvánnyal kapcsolatos korlátozások miatt. A svájci aranyöntők kérték a kormányt, hogy újra elkezdhessék a tevékenységüket, mivel jelentős igény lenne a fizikai aranyra, rudakra, érmékre és ékszerekre. A fundamentumok mindenesetre továbbra is kedvezőek az aranyra nézve – tartja a brókercég.
Fontos támasznál a BUX
E héten már nem volt tapasztalható a korábbi erőteljes eladói nyomás a részvénypiacokon, de továbbra is rendkívül törékeny a hangulat, a koronavírus-járvány gyorsulása bármikor kiválthat egy újabb csökkenő hullámot. A hazai részvényindex lényegében oldalazást mutatott, de most meghatározó támaszhoz ért 32 ezer pontnál, melynek szignifikáns letörése újabb negatív hullámot indíthat el a hazai részvénypiacon – írta az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele.
Összeomlottak a sertésárak
A sovány sertéshús ára az USA-ban valósággal összeomlott. Ma újabb 5-8 százalékkal tíz éves mélypont közelébe estek a közelebbi határidők. Egy hét alatt már 40 százalék körüli az esés, amiben nyilván a koronavírus-járvány amerikai súlyosbodásának lehet oroszlánrésze. A sertéshús az árutőzsdén általában tavasszal, nyár elején drágul. Akkor, amikor az USA-ban megindul a szabad téri hússütögetés, a kertiparty– és barbecue-szezon. Ez az idén lehet, hogy teljesen kimarad. A hús jelentős részét egyébként Kínába exportálják.