Egymillió fölé emelkedett a fertőzöttek száma a világban, és 53 ezer fölé a halottaké. Nagy-Britanniában, az USA-ban, de Magyarországon és még számos országban tovább terjed a kór, másutt, mint Olaszországban vagy Spanyolországban magas szinten ingadozik a fertőzöttek és halottak napi száma. (Lásd cikkeinket a vírus terjedéséről itt»»» és itt»»».)
Tegnap az egész részvénypiac emelkedését részben az olajárak ugrásával magyarázták, a nagy bajban levő olajiparnak ugyanis az egész amerikai gazdaságra nézve lényeges a kihatása. Mára azonban az optimizmus hatás halványulni látszik, mert a Bloomberg megfogalmazásában “az ördög a részletekben rejlik majd”. Az OPEC mindenesetre ma délelőtt “virtuális találkozót” hívott össze a helyzet megvitatására hétfőre.
A Molt is sújtja az olajválság
Kora reggel mínuszban volt az olaj ára, délelőtt már újra pluszban látjuk, főleg a Brent északi-tengeri típust, amely hat százalékos pluszban volt tíz órakor. A WTI ezzel 25,70, a Brent 31,70 dolláron állt. Az olajrészvények viszont esnek. (A Macrotrends.net fenti ábrájának érdekessége, hogy az inflációval korrigálva mutatja az olaj árát ,amely a kilencvenes évek óta nem volt ilyen alacsony szinteken. A szürke oszlopok az USA recessziós időszakait jelzik.) Tegnap emlékezetes, 25 százalék körüli robbanást mutatott be a fekete arany, miután Donald Trump beszélt a szaúdi herceggel, és reményét fejezte ki, hogy az oroszok és a szaúdiak megegyeznek a kitermelés jelentős csökkentéséről.
Az európai tőzsdeindexek jellemzően egy százalék körüli mínuszban vannak ma délelőtt, a német DAX egyelőre megússza fél százalékkal. Az amerikai indexek határidős árai is 1,0-1,2 százalékkal süllyednek. Itthon a BUX is egy százalékkal esik, a Mol 3,3, a Richter 1,1 százalékkal gyengül. Az OTP pár ezrelékes pluszban, a bank egyébként szorgalmasan vásárolja saját részvényeit.
Szigorít az MNB, csúcson a dollár/forint
A forint kissé gyengült, az euró több mint egy forinttal drágább, 364,60. A forintot két napja az MNB-nek kellett stabilizálnia, amikor az euróárfolyam a 370-et ostromolta. Egyfajta részleges kamatemelés történt, hiszen bevezettek egy új tendert a bankoknak, ahol magasabb kamatot kínálnak a lekötött pénzért. “Kevesebb mint 24 óra alatt monetáris könnyítésből monetáris szigorításba váltott a magyar jegybank” – írta a Bloomberg Orbán teljhatalmát és a hazai helyzetet elemző cikkében.
“A jegybank monetáris szigorításként értelmezhető intézkedései segítettek a hazai devizának. A lépéssel a látszólag gyorsuló gyengülést megakadályozhatták, ugyanakkor a régiós trendektől nehéz lesz függetlenedni, a koronavírus miatt továbbra is kockázatkerülő üzemmódban vannak a befektetők, így rövid távon nem biztos, hogy nagy erősödést kell várni” – írta csütörtökön a KBC Equitas is.
Új történelmi csúcsra emelkedett a dollár-forint árfolyama a mai kereskedésben, de ez most elsősorban a dollár euróval szembeni erősödésének tudható be, és csak kisebb részben a forint gyengülésének– írja az Equilor Befektetési Zrt. “Technikailag igen nyugtalanító a kép, Fibonacci-szintek alapján akár a 352-es szint is elérhető lehet a következő időszakban” – teszik hozzá.
A Reuters által megkérdezett elemzők viszont egy év alatt hét százalékos forinterősödést várnak.
Robbant a Tesla, csökkent a Mol-célár
A Tesla árfolyama 18 százalékkal emelkedett tegnap a zárás utáni kereskedésben, miután a vállalat meglepetésre arról számolt be, hogy 88 400 autót szállított le az első negyedévben, jóval többet, mint a 78 ezres konszenzus. A Goldman Sachs a Mol célárát 3400 forintról 2200 forintra csökkentette, az ajánlásuk pedig vételről tartásra módosult. Az elemzői konszenzus így jelenleg 2544 forint a Mol részvényére, amely 27 százalékkal magasabb a tegnapi záróárfolyamnál – írta a KBC Equitas reggeli összefoglalója.
Ingyenes HBO-sorozatok
Az AT&T által tulajdonolt HBO a mai naptól világszerte ingyenesen elérhetővé tesz rengeteg sorozatot, több, mint 10 ezer órányi tartalmat – írta az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele. A felhasználók az összes HBO által támogatott platformon hozzáférhetnek a műsorokhoz. A vállalat közleménye szerint egy hónapig lesz ingyenes a tartalom, ugyanis májustól indul az HBO Go streaming szolgáltatás havi 14,99 dollárért.
Ma sok makrogazdasági adat érkezik majd, például újabb beszerzési menedzserindexek. Bár a hatásuk most különösen kiszámíthatatlan, ahogy a tegnapi borzasztó amerikai munkanélküliségi adat sem akadályozta meg az indexeket abban, hogy emelkedjenek.