A brüsszeli hírek húzták az OTP-t
Erős napot zárt a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX, amely 306 pontos, 0,87 százalékos emelkedéssel, 35 488,15 ponton fejezte be a keddi kereskedést. A magyar piacot egyértelműen az OTP részvényei lendítették fel, amely optimistán reagált a hajnalban lezárult uniós csúcstalálkozóra. Ezen, mint arról beszámoltunk, sikerült megegyezni nem csak az Unió következő hétéves költségvetéséről, de a Merkel-Macron fémjelezte gazdasági mentőcsomagról is.
Erre a kedvező hírre a blue chipek közül az OTP reagált leginkább, a bankpapír árfolyama emelkedett több mint 2 százalékkal emelkedett, és 11 ezer forinton zárt. A Mol 10 forinttal, 0,57 százalékkal 1760 forintra erősödött, a Richter árfolyama nem változott, míg a Magyar Telekom árfolyama 7 forinttal, 1,81 százalékkal 380 forintra csökkent
Nem csak a pesti parketten értékelték pozitívan a brüsszeli híreket, hanem a német és a francia tőzsdén is. Előbbi kifejezetten sokat emelkedett napközben, igaz a bizonytalanabb amerikai nyitás miatt a zárásra némileg korrigált a mutató. A londoni FTSE-100 mutató 0,11 százalékos, a frankfurti DAX index 0,96 százalékos, a párizsi CAC-40 index pedig 0,22 százalékos pluszban fejezte be a napot.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A Wall Streeten vegyesen nyitott a piac, hiszen a Dow Jones mutatója felfele ment, ahogy az S&P 500-as is, ám a Nasdaq kisebb gyengülést mutatott a keddig kereskedés első felében.
Kamatvágás után erősödött a forint
Kedden délután tartotta kamatdöntő ülését a Magyar Nemzeti Bank, ahol nem született meglepetés, hiszen ahogy azt az új alelnök, Virág Barnabás korábban beharangozta, 15 bázispontos vágásról döntöttek. Az első reakció ugyan minimális forintgyengülés volt, ám azt követően, hogy a jegybanki kommentár is megjelent, megnyugodtak a kedélyek.
Ebben ugyanis az szerepelt, hogy az alapkamat 0,6 százalékos szintje fenntartható módon támogatja az árstabilitást, a pénzügyi stabilitás megőrzését és a gazdasági növekedés helyreállítását. A jelenlegi, gyorsan változó környezetben kiemelten fontos, hogy a rövid oldali hozamok biztonságos távolságban maradjanak a nullaközeli tartománytól. A Tanács folyamatosan értékeli a beérkező adatokat és az inflációs kilátások változását. A fentieket pedig a befektetők úgy értékelték, hogy a közeljövőben nem várható újabb kamatvágás. Ennek köszönhetően az euróval szemben a magyar fizetőeszköz a 350-es szintig erősödött.
Drágulás az árupiacokon
Az uniós hírekre reagálva jelentősen erősödött az euró a dollárral szemben. A zöldhasú gyengülése és a kedvezőbb gazdasági kilátások pedig az árupiacokon is visszaköszöntek. Három százalékot meghaladó mértékben emelkedett a kőolaj ára. Az északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára 1,44 dollárral (3,33 százalékkal) 44,72 dollárra nőtt. A nyugati féltekén irányadó WTI amerikai könnyűolajfajta hordónként 1,41 dollárral (3,45 százalékkal) 42,33 dollárra drágult. Emelkedett az arany ára is, amely unciánként 1,32 százalékkal, 24,05 dollárral lett drágább, és kedden késő délután 1840 dollár körül állt.