Az elnök kevesebb, mint egy hét alatt négyszer szapulta az Amazont bejegyzéseiben. Azt is gondolhatnánk, hogy ezzel véget akar vetni az emelkedő tőzsdei trendnek, hisz az épp megroggyanóban van, és ha annak egyik legnagyobbra nőtt vezető cégét éri támadás, pont elég ahhoz, hogy össze is omoljon a piac, hisz az S&P 500 index napok óta a kritikus szinttel, a 200 napos mozgóátlaggal küzd.
Ilyen még nem volt
Az igazán meglepő az, hogy pont a kapitalizmus fellegvárában történt most meg, az ország első embere nyilvánosan szidni kezdett egy magáncéget, pellengérre állítva azt. Ha egy céggel kapcsolatban kételyek, problémák merülnek fel, megvannak a megfelelő hatóságok, akik ezt kivizsgálják és intézkednek. Normális esetben az elnök, ha ilyesmit észlel, maga is a hatóságoknak kell, hogy jelezzen. A céget, ahogy mindenki mást, megilleti az ártatlanság vélelme.
Az elnök hatalma pedig nagy, így ha valakit célba vesz, ráadásul négyszer, rossz fényt vet a cégre, pláne, ha fenyegetéseket is tartalmaznak a megjegyzések. Már pedig ez történt: az Amazont azzal vádolta Trump, hogy túl olcsón veszi igénybe az amerikai posta szolgáltatásait, valamint, hogy nem fizet elég adót, szemben a kiskereskedőkkel, akiket tönkretesz. Hozzáteszi, hogy ez nem fogy így maradni, vagyis feltehetően beveti elnöki hatalmát az ügyben.
Ki a hibás: aki olcsón vesz, vagy aki olcsón ad?
Kérdés, hogy ha a vélelem szerint túl olcsó a postai csomagküldő szolgáltatás díja, akkor miért nem azt vonják kérdőre, aki a szolgáltatást túl olcsón adja? Egy, a CNN által megszólaltatott elemző szerint az amerikai posta veszteségesen kézbesít leveleket (miután hanyatlóban lévő iparág, amit azonban még fenn kell tartani), viszont a webkereskedelemhez kapcsolódó árukézbesítésből fedezi a veszteséget, és miután az Amazon a legnagyobb megbízó, neki köszönhető, hogy a posta egyáltalán üzemelni tud. Ha valahol, akkor Amerikában igazán a piac diktálja az árakat, persze a posta még ott is állami intézmény, ami már magyarázhat esetleges ártorzulást.
Sajtóvonal
A helyzetet külön érdekessé teszi, hogy az Amazon főnöke, Jeff Bezos egyben a Washington Post tulajdonosa is, és az elnök finoman szólva nem kedveli az újságot. Az Amazonnak azonban, mint vállalatnak, semmi köze az újsághoz, ahogy a cég sok részvényesének sem, így joggal érezhetik, hogy indokolatlanul sújtja őket az elnöki harag, arról nem is beszélve, hogy Amerikában a sajtószabadságot elég komolyan veszik, és egy ilyen indirekt támadás ebből a szempontból is rosszul hat.
A bika ledöfése?
Ami viszont a legérdekesebb, az maga az időzítés. Az Amazon ára az égbe emelkedett az elmúlt időszakban, tőzsdei kapitalizációja alapján a második legnagyobb céggé nőtte ki magát, vezette az egész piacot. Fundamentálisan meglehetősen túlértékeltté is vált, így ideális ahhoz, hogy ha valaki meg akarja rengetni a tőzsdét, akkor egy jó nagyot üssön rajta. Egy elemző ehhez kevés, az elnök viszont már elég fajsúlyos tényező. Az nem valószínű, hogy pont Trump akarna véget vetni a hossznak, viszont azzal, hogy most ijeszti el a befektetőket az Amazontól, könnyen pont ezt érheti el.