Indexemelkedéssel indult szerdán a kereskedés a főbb európai értékpapírpiacokon.
A STOXX 600 index 0,43 százalék, az euróövezeti Euro Stoxx 50 index 0,52 százalék emelkedéssel nyitott. Londonban az FTSE 100 index 0,44 százalékkal, a frankfurti DAX index 0,31 százalékkal, a CAC 40 index Párizsban 0,56 százalékkal kezdte magasabban a szerdai kereskedést. A milánói FTSE MIB index 0,50 százalékos, Madridban az IBEX 35 index 0,35 százalékos erősödéssel kezdett.
A tőzsdei befektetők figyelme az Európai Központi Bank (EKB) fórumára irányul, Christine Lagarde elnök beszédére, amelyben a növekvő gazdasági széttöredezettségből és a fokozódó geopolitikai feszültségekből fakadó „kétoldalú kockázatokra” figyelmeztetett. Az EKB-től szeptemberben széles körben újabb kamatcsökkentést várnak az elemzők, miután az eurozóna inflációja elérte a 2 százalékos célértéket, megerősítve a monetáris lazítás folytatásának valószínűségét.
Az adatfronton a befektetők az eurózóna, Spanyolország és Olaszország munkanélküliségi adataira várnak. A vállalati oldalon viszonylag csendes nap várható, jelentős eredményközlések nélkül.
Az arany ára kissé lefelé korrigált az előző napi több mint 1 százalékos emelkedésből, amit a gyengülő dollár támasztott alá, miután a szenátus jóváhagyta Trump 3,3 billió dolláros adó- és kiadáscsomagját. Jerome Powell, a Fed elnöke nyitva hagyta a júliusi kamatcsökkentés lehetőségét, de Scott Bessent pénzügyminiszter szeptemberig tolná el a következő lazító lépést.
Az arany spot jegyzése az európai piacok szerdai nyitásakor unciánként 3332,17 dolláron állt 0,18 százalékos csökkenéssel.
A dollárindex 3,5 éves alacsony szinten ingadozik, a Fed lazításra hajló hangvételének és Trump költségvetési politikájának nyomása alatt. A dollárindex jegyzése 96,87 pont 0,20 százalék napi emelkedéssel.
Az euró 1,18 dollár körül maradt, ami 2021 augusztusa óta a legmagasabb szint. A jegyzés a piacok nyitásakor 1,1778 dolláron állt 0,23 százalék csökkenéssel.
A Brent olaj 67, a WTI pedig 65 dollár/hordó körül stabilizálódott, az OPEC+ várható augusztusi termelésemelése (411 000 hordó/nap) előtt. Az amerikai készletek váratlanul nőttek, míg a csillapodó közel-keleti feszültségek csökkentették az olaj kockázati prémiumát.
A Brent nyersolaj ára az európai piacok szerdai nyitásakor hordónként 67,03 dolláron állt a nemzetközi kereskedelemben 0,12 százalékos napi csökkenéssel, a WTI ára pedig 0,16 százalékkal csökkent 65,34 dollárra.
(MTI)