Ismét az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalásokkal kapcsolatos remények fűtik a tőzsdéket, legalábbis a reggeli ázsiai kereskedésben még ez látszott. Sőt tulajdonképpen a Karácsony előtti mélypontok óta bekövetkezett emelkedést nagyrészt ugyanezzel magyarázzák, az S&P 500 azóta 17 százalékot ment. Ma Japánban 1,8, Sanghajban 2,7 százalékkal száguldott az index.
Ám amint egyre többen rámutatnak, nemcsak Kínával vámháborúzik az USA. Ma az európai autógyártókkal kapcsolatban aggódtak kontinensünkön, mert az USA-ban az EU-s gépkocsobehozatal káros hatásairól tárgyalnak. Eközben a német gyárosok és politikusok panaszaitól hangos a sajtó.
Emiatt a német DAX stagnált, a brit FTSE 100 negyed százalékkal esett, igaz, Párizsban volt 0,3 százalékos emelkedés. A Stoxx 600 Automobiles index 0,35 százalékkal esett, a Porsche, a Volkswagen, a Renault egy százalék feletti mértékben süllyedt. A német autógyártók helyzete nyilván a magyar gazdaság számára sem éppen közönbös.
Amerikában az Elnökök Napja miatt nincs kereskedés, a határidős indexek sem mutatnak érdemi elmozdulást.
Kilőtt az OTP
Itthon a BUX index 1,2 százalékkal ment fel, amiben az OTP 2,5 százalékos emelkedése nagy szerepet játszott, a bankrészvény 11 690-ig ugrott. A Mol 0,7, a Richter 0,1 százalékkal ment fel (3310, illetve 5460 forint).
További árfolyamok itt láthatók
Az Autowallis mintegy 11 százalékkal esett, a Konzum viszont 8,6 százalékkal emelkedett. A forint nem változott sokat, majdnem pontosan 318 forint egy euró ára. Az olaj és a nemesfémek szolidan emelkednek.
Az ether a húzóerő
Megindultak a kriptodevizák, a bitcoin hét százalékkal 3950-re ugrott. Az igazi nyertes azonban ether, amely 14 százalékkal ment fel 24 óra alatt, 147-re. A hónap végén az Ethereum-rendszerben hard fork (kemény elágazás) várható Constantinople néven. Ennek lényege, hogy szoftverfrissítéssel járó újításokkal javítanak majd a rendszeren.
A gyorsjelentések szabhatnak irányt a kereskedésnek az Erste Befektetési Ötletgyára szerint. A Mol péntek hajnalban, a Magyar Telekom szerda este teszi közzé jelentését.
Mennyi Telekom-osztalék jön?
“A fő kérdés, hogy a menedzsment életben tartja-e a magasabb osztalékkal kapcsolatos várakozásokat, vagy kijózanító pofon jön és összeomlanak a magasabb osztalékkal kapcsolatos álmok” – írja a brókercég a telekomrészvényről.
Ismét a 3300 forintos ellenállást ostromolja a Mol árfolyama, ami több mint 10 éves csúcsot jelent – írják a Molról. Ennél magasabban csak 2007-ben, a MOL-OMV felvásárlási csata idején járt az árfolyam.