11p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár a legalább 20 millió forintos megtakarítást privátbanki szolgáltatókra bízók összvagyona 2022-ben csak az éves átlagos inflációtól jelentősen elmaradó mértékben, alig 5 százalékkal bővült, ennyi is elég volt ahhoz, hogy az 8 ezer milliárd forint fölé kerüljön. Nagyobb arányban gyarapodott a privátbanki számlák száma, amely pedig már 60 ezer felé tart. Hogy ez a valóban tehetősek terepe, azt jelzi, hogy az egyes szolgáltatók által vezetett számlákon lévő átlagállományok 66 milliótól 371 millió forintig szóródnak.

Értékelje bárki, bárhogyan is a magunk mögött hagyott évet, abban alighanem megegyezhetünk, mindannyiunk számára sokáig emlékezetes marad a 2022-es esztendő. A már csillapodó, de még mindig áldozatokat szedő koronavírus-járvánnyal, az orosz-ukrán háború kitörésével, az elszabadult energia- és élelmiszerárakkal és az azok miatt több évtizedes csúcsokat döntögető inflációval. Ezeket az izgalmakat szívesen megspóroltuk volna.

Ugyanakkor a megtakarítók, befektetők sem lehettek maradéktalanul elégedettek. „Zuhantak a tőzsdék és velük karöltve a kötvénypiacok. Azon általános szabályok kérdőjeleződtek meg sok befektető fejében, hogy egy befektetésről hosszútávon kell gondolkodni és a kockázatvállalási hajlandóságának megfelelő eszközösszetételt nem szabad feladni, maximum az ajánlott hosszútávúhoz képest alulsúlyt érdemes alkalmazni” – foglalták össze lapunk megkeresésére a K&H Banknál.

Nem ez volt a legjobb évük azoknak, akik vagyonuk kezelését privátbankárokra bízták. Fotó: Depositphotos
Nem ez volt a legjobb évük azoknak, akik vagyonuk kezelését privátbankárokra bízták. Fotó: Depositphotos

A geopolitikai kockázatok utoljára a 2000-es évek elején voltak hasonlóan magas szinten mint 2022-ben, mely törvényszerűen hatással volt a pénz- és tőkepiacokra – érzékeltették a CIB Banknál. Rámutatva, hogy ebben a környezetben az eddig hagyományosan jól működő stratégiák többsége már nem vált be, mivel mind a kötvény-, mind a részvénypiacok negatív teljesítményt produkáltak.

A nem túl rózsás összképet visszaigazolja a hazai privátbanki szolgáltatók körében hagyományosan félévente elvégzett legfrissebb felmérésünk is. Eszerint

a kezelt összvagyon a várhatóan 15 százalékos tavalyi átlagos inflációtól (a pontos adatot pénteken, 13-án teszi közzé a Központi Statisztikai Hivatal) jelentősen elmaradva, alig 5 százalékkal emelkedett, átlépve a 8 ezer milliárd forintos határt.

Arányaiban a legnagyobb mértékű, 70 százalékos éves vagyongyarapodást 2022-ben az Equilor Befektetési Zrt. könyvelhette el. Ezt lapunk érdeklődésére a cég két okkal magyarázta, egyrészt a beáramló összegeknek (kevésbé éri meg ingatlanban tartani a megtakarításokat, készpénzben pedig egyenesen – mint fogalmaztak – hanyagság a jelenlegi kamatkörnyezetben), másrészt az elért hozamoknak. Úgy vélték, az, hogy a forint 2022-ben jelentős volatilitás mellett gyengült az előző évi záróértékhez képest, rengeteg kereskedési lehetőséget teremtett az ügyfelek számára. A lakossági állampapírok kevésbé voltak már vonzóak, de a hagyományosak (a diszkontkincstárjegyek és az államkötvények) állománya jelentősen bővült. 

Az Equiloron kívül még a K&H Banknál nőtt a kezelt vagyon kétszámjeggyel, közel 20 százalékkal. Valamint a Gutmann Banknál (14 százalékkal), amely ugyan egyedüliként nem Magyarországon bejegyzett, hanem bécsi központú, de magyaroknak szolgáltat. A többiek közül még négy cég éves növekménye haladta meg az 5 százalékos szektorátlagot, a Concorde Értékpapíré (8 százalék), az SPB Befektetési Zrt.-é (7,7 százalék), valamint a Hold Alapkezelőé és a Friedrich Wilhelm Raiffeisené (6-6 százalék).

Kezelt vagyonának felértékelődését lapunknak a Concorde Értékpapír a túlnyomórészt új beáramlásának magyarázta. Portfolióik ugyanis – mint mondták – pozitív nulla körüli teljesítménnyel zárták az évet, miután a részvény- és kötvényárak esését csak ellensúlyozni tudta a forint euróval, illetve dollárral szembeni gyengülése. Az emelkedő kötvényhozamoknak köszönhetően a Concorde ügyfelei a kamatozó eszközök, kötvények felé fordultak, a reáleszközök (ingatlan, részvény) vonzereje csökkent.

Összességében a privátbanki számlák száma is nőhetett, s 2022 végére elérhette a 60 ezret.

Azért vagyunk kénytelenek feltételes módot használni, mert a korábbi évekhez képest ezúttal viszonylag sokan nem szolgáltattak adatot lapunknak. Míg ez az utóbbi években csak az MKB Bankra volt jellemző, addig most már a vele idén május 1-jén egyesülő Takarékbank sem közölte a kezelt vagyona mértékét és a vezetett privátbanki számláinak a számát, s mivel a Budapest Bank már tavaly márciusban beolvadt az MKB-ba, értelemszerűen az ő adatai is hiányoznak. Szerencsére azonban azért van némi fogódzónk, jó egy hónapja Pleschinger Gyula Márk, az MKB Private Banking igazgatója lapunknak azt jelezte előre, hogy az egyesülésnek köszönhetően az immár MBH nevet viselő óriás hitelintézet privátbankja által kezelt vagyon elérheti az ezermilliárd forintos határt – így mi is ezt vettük alapul. A trión kívül még a Generali Alapkezelő maradt néma, így az ő adataira mi adtunk becslést.

Ahogy a vagyonnövekedési toplistát, úgy a számlagyarapodásit is az Equilor és a K&H vezeti, mindketten 36 százalékkal több számlát vezettek (ami nem jelent automatikusan több ügyfelet, hiszen egy ügyfélnek több számlája is lehet, s nem is feltétlenül ugyanannál a cégnél). Kevéssel maradt el tőlük a Hold Alapkezelő 33 százalékos mutatója. Ők hárman kiemelkedtek a mezőnyből, miután a többiek kezelt számlák száma maximum néhány százalékkal nőtt. Kivéve az SPB-t, amelynél csökkent, de ez csak az ügyfeleik prémium átsorolásának a következménye, vagyis annak, hogy 2022-ben kevesebben ütötték meg a privátbanki kategóriához elegendő mércét, mint egy évvel korábban.

Ez a mérce, hogy minimálisan mennyi kezelt vagyon szükséges ahhoz, hogy valaki privátbanki ügyfélnek vallhassa magát. A legmagasabb belépési küszöböt immár évek óta a Gutmann tartja fenn, annak 1 millió eurós értéke a forint tendenciózus gyengülése miatt csak egyre feljebb és feljebb megy. Pont a hazai fizetőeszköz devalválódása miatt emelte a Concorde – a privátbanki szolgáltató közül tavaly egyedüliként – az alsó limitjét, 100-ról 120 millióra. Ezzel egy szintre kerülhetett volna az addig a Gutmann után a második legmagasabb belépőt megkövetelő Erstével, csakhogy utóbbi 2023-tól már 150 millióra srófolt. 

Ám ezzel sem sikerült megtartania az ebben az összevetésben ezüstérmes pozícióját, miután azt ma már az OTP Bank foglalja el. A legnagyobb hazai pénzintézet ugyanis a megváltozott gazdasági környezetre és piaci viszonyokra, valamint az ügyféligényekre reagálva úgy döntött, a kiemelt privát banki belépési limitjét 2023. január elejétől az addigi háromszorosára, 300 millió forintra emeli. Mint magyarázták, az OTP Private Banking ezzel az átalakítással fokozatosan egy új kiszolgálási modellt vezet be a legvagyonosabb ügyfelek számára. A hazai privátbanki szolgáltatók körében az elsők között biztosít majd fokozatosan az adott vagyoni szegmens számára exkluzív, fizikailag Magyarországon is elérhető privátbanki kiszolgálást nyugat-európai, leginkább svájci és liechtensteini mintára a high-net-worth individual ügyfeleknek. A kiszolgálási struktúra átalakítása az OTP Private Bankingen belüli privátbanki szegmens 40 millió forintos belépési limitet nem érinti, ugyanakkor az ebben a szegmensbe tartozó privátbanki ügyfelek is fokozatosan megújuló szolgáltatásban részesülnek majd, ha 40 millió forint felett van a vagyonuk, de az nem éri el a 300 milliós szintet. Az átalakítás érinti az OTP Private Banking harmadik kiszolgálási modelljét, a Digitális Privát Bankot, amely megújított szolgáltatása 10 millió forint helyett egységesen 20 millió forinttól érhető majd el.

Az említett szolgáltatókon kívül még a CIB Bank jelezte lapunk érdeklődésére, hogy „a limit átgondolásának folyamata jelenleg még tart”. A Hold egyelőre nem emelte meg a 80 millió forintos belépési limitjét, sőt, az online vagyonkezelési szolgáltatása keretében elérhetővé kívánja tenni a portfoliókezelési szolgáltatását a kisebb megtakarításokkal rendelkezők számára is.

Végül szokás szerint lássuk, mit hozhat a jövő. A privátbanki szolgáltatókat arról is faggattuk, mire számítanak a 2023-ban, hogyan alakulhat a kezelt vagyonuk, milyen tényezők hathatnak arra? Íme a válaszok:

Erste: A tavalyinál jobb évre számítunk. Visszatérhet a vagyonnövekedés korábbi dinamikája, összetevőiben azonban eltolódás következik be. Idén a növekedés fő hajtóereje várhatóan a hozamhatás lesz, tekintettel arra, hogy már az alacsonyabb kockázati szinteken is van szemmel látható hozam, és a részvénypiacokon sem számítunk a tavalyihoz hasonló gyászos évre. Az új pénz beáramlásának dinamikája pedig nagyban függ a gazdaság teljesítményétől, ebben még nem számítunk idén jelentős pozitív megugrásra.

Friedrich Wilhelm Raiffeisen: A gazdálkodási környezetben jelentős javulást várunk, reményeink szerint az inflációs nyomás csökkenni fog a következő hónapban, ezáltal a kötvénypiaci hozamok stabilizálódnak és a részvénypiacokon is sokkal nyugalmasabb időszakot várunk a kifejezetten negatív 2022 után. Arra számítunk, hogy ebben a környezetben a tudatos, hosszútávú portfolióépítés szerepe ismét megnő és a befektetési termékeken belül fokozatosan visszatér a kötvény- és részvényjellegű megoldások dominanciája, hiszen a jelenlegi árfolyamszintek kiváló beszállási pontot biztosítanak a hosszútávú befektetőknek. Az ESG-megközelítést alkalmazó befektetési termékek térnyerésével is számolunk. A kezelt vagyon dinamikus, 10 százalék feletti növekedését prognosztizáljuk.

K&H: A 2023-as év tekintetében bizakodóbbak vagyunk, mert a kötvények ismét előtérbe kerülhetnek. Jelenleg egy rendkívül turbulens hozamemelkedésen vagyunk túl, amely mértéke és gyorsasága is több elemzőt meglepett, viszont érzékeljük a lassulás jeleit. Itt már látunk óvatos építkezésre adó okot. Bár az infláció még emelkedik és a jegybankok (Fed, EKB) is emelik a kamatokat, az ütem már lassul. Az inflációs fordulat hozhatja el az ő idejüket, amikor is elindul egy hozamcsökkenés, amit elsőként a fejlett, majd később a fejlődő piacokon is érezni fogunk. A jelenlegi magas hozamszintek jó beszállási pontot jelenthetnek a következő 3-5 évre. Azonban ez az év is a nagy volatilitás jegyében fog telni.

CIB: A gazdaság lassulása várhatóan hatással lesz a magánvagyonok gyarapodására is. A magas hozamkörnyezet a portfoliókban változtatásokat indíthat el, a több mint egy évtizede alacsony szintű kamatkörnyezet növekedése, ha lassan is, de új helyzetbe hozhatja a befektetőket és előidézheti akár az ingatlanportfóliók újragondolását is.

UniCredit: Üzletági szinten folyamatos az állománybővülés a bankunkhoz beáramló új megtakarításoknak köszönhetően. Erre a folyamatra számítunk 2023-ban is a digitalizáció és az értékteremtő üzleti, informatikai fejlesztések hatására. Fejlesztéseink meghatározása során az ügyfélkörre jellemző sajátosságokat és igényeket vesszük figyelembe.

Concorde: 2023-ban folytatódó beáramlással, és jelentősen növekvő portfolió-hozamokkal számolunk. Kezelt vagyonunk 15-20 százalékos bővülésére számítunk.

Hold: Az állományok növekedésére, tovább koncentrálódó vagyonokra számítunk. Rövid távon a kötvény-, hosszabb távon a részvénypozíciók kiépítése különös jelentőségű. A 2022-es év jó teljesítménye, az abszolút hozamú stratégiák és a value szemléletünk a vagyonkezelési szolgáltatások várható további felértékelődése mellett várhatóan még vonzóbbá teszik a befektetési alapjainkat és a privát vagyonkezelési szolgáltatásunkat. A befektetési döntések terhe sokakat fordíthat a portfoliókezelési szolgáltatások irányába.

Gutmann: Volatilis piacra, a vállalati eredmények és a fennmaradó inflációs kockázatok miatt lassú portfolió-feltöltésekre számítunk. Nagy jelentőségű lesz a value stratégia és a befektetési szektorok, vállalatok kiválasztása. Növekszik a vagyonunk és megújuló stratégia mentén erősödik a Gutmann.

Equilor: További pénzbeáramlásokra számítunk, az év közepétől az infláció tetőzése után beindulhat a hozamcsökkenés. A devizapiacon kisebb kilengéseket várunk, de mozgalmas időszaknak nézünk elébe. A részvénypiacon is lehetnek jó lehetőségek, a hazai blue chipek is jelentős felértékelődés előtt állhatnak a közeljövőben. 

SPB: Tőkeáramlás oldalon továbbra is bizakodóak vagyunk. Hozam oldal tekintetében a 2022-es évnél enyhén jobb lehetőségekkel kalkulálunk.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 17665 17400 17700 +2,52% 17660 17690 6 227 211 185 HUF 2024-04-26 13:39:35
MOL 3006 2992 3028 +0,27% 3000 3006 299 740 840 HUF 2024-04-26 13:40:53
MTELEKOM 899 897 907 -0,33% 898 899 158 992 502 HUF 2024-04-26 13:43:07
RICHTER 9100 9070 9145 +0,28% 9090 9100 429 097 305 HUF 2024-04-26 13:39:44
OPUS 389 384 398 +0,39% 389 390 100 043 851 HUF 2024-04-26 13:36:23
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Nyugodtan várja a forint a megmérettetést, fontos határt lépett át a réz
Eidenpenz József | 2024. április 26. 12:28
A részvénypiacok felélénkültek a kedvező amerikai gyorsjelentések hatására, ma nagy fontosságú inflációs adat érkezik. A BUX-ot az OTP húzza, a forint alig mozdul egy péntek esti bejelentés előtt. Újra megindult az arany, a réz pedig átlépett egy több éve nem látott határt.
Részvény / Deviza / Áru Felcsillan a szeme, hogyha megpillantja mennyiért vásárolhat eurót
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 18:31
Jó napja volt a forintnak. 
Részvény / Deviza / Áru Megvan, miért romlott el a hangulat Budapesten
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 17:57
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 247,29 pontos, 0,37 százalékos csökkenéssel, 66 129,26 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Jól megemelték az OTP célárát, nagy pofont kapott a Facebook-anyavállalat
Eidenpenz József | 2024. április 25. 12:21
Az európai tőzsdék többnyire esnek, de a BUX index úgy tud emelkedni, hogy mind a négy vezető papír egyszerre tart felfelé. A forint tovább erősödget a kamatdöntés óta, az arany áresése megállt. Fordított pályát járt be a Tesla és a Meta. Óvakodjunk a bitcoinos csalásoktól.
Részvény / Deviza / Áru Legénykedik a forint csütörtök reggel!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 07:22
A forint árfolyama csütörtök reggelre erőre kapott a főbb devizákkal szemben a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Van egy rossz hírünk a forintról
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 19:01
Már megint lejjebb csúszott az árfolyama.
Részvény / Deviza / Áru Nagy Márton bejelentést tett a benzinárról, szárnyalt a Mol
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 17:44
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 437,29 pontos, 0,66 százalékos emelkedéssel, 66 376,55 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Megrángatták a Molt az ársapka előtt, Musk felbeszélte a Teslát
Eidenpenz József | 2024. április 24. 12:21
Kedvező a hangulat a tőzsdéken, az amerikai gyorsjelentések is jók voltak és egy makroadat is reményt keltett. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatdöntése inkább megnyugtatta a forintpiacot, az euró árfolyama enyhén esett. A pesszimista várakozásoknál is pocsékabbak lettek a Tesla számai, mégis emelkedni tudott. Letiltják a szankciók kikerülésére használt venezuelai kriptószámlákat.
Részvény / Deviza / Áru Félénk mosoly ülhet ki az arcára, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 07:27
A forint még mindig a 393-es szint felett cserél gazdát.
Részvény / Deviza / Áru Mit szólt a forint Matolcsy Györgyék döntéséhez?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 19:04
Délutánra erősödött a főbb devizákkal szemben a hazai fizetőeszköz. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG