7p

Formálódik Magyarország második legnagyobb bankja. A Budapest Bank (BB) már március végén beolvadt az MKB Bankba, jövő május 1-jén pedig a Takarékbank is csatlakozik, s így, együtt MBH néven folytatják a tevékenységüket. Vajon hogyan befolyásolja mindez a private banking területet, amellyel mindhárom pénzintézet rendelkezett, illetve rendelkezik? Erről is kérdeztük Pleschinger Gyula Márkot, az MKB Private Banking igazgatóját.

Már fél év sincs hátra az óriásbank elindulásáig, ezért adja magát az első kérdés: milyen változások várhatók a private banking üzletágban?

Ami talán a legfontosabb, hogy a privátbankok összeolvadása nagyon olajozottan működik. A fúziós munka jelentős részét már sikerült abszolválnunk, azzal, hogy a három privátbank közül a két nagyobb szervezetet, az MKB-ét és a Budapest Bankét egy véglegesnek tekinthető állapotba össze tudtuk vonni, s ebbe a szerkezetbe a Takarék Private Banking is zökkenőmentesen beapplikálható. 

A szervezetünk tehát késznek tekinthető, számunkra a fúziót előkészítő munka hátralévő részében elsősorban az informatikai rendszerek egybeolvasztása lesz fontos feladat. Hiszen a termékkínálatunk eddig is a legszélesebbek között volt a piacon.

Mi lesz a private banking üzletágakban dolgozókkal?

Szeretnénk minden kollégát megtartani és ennek révén is elérni, hogy a három bank közösen nagyobb erőt képviseljen majd a fúzió előttinél.

És mit mutatnak a számok?

A kezelt vagyon tekintetében a fúzió eredményeként stabilan Magyarország második legnagyobb privátbankja jön létre. Jó esélyét látjuk annak, hogy az egyesülésnek köszönhetően az ezermilliárd forintos álomhatárt el tudjuk érni. Persze fontos a méret, mert az érzékelteti az ügyfélbizalmat is, de, ahogy eddig sem ez alapján alakítottuk ki az önképünket, hanem sokkal inkább a szolgáltatásaink színvonala a meghatározó, továbbra is ezt tartjuk szem előtt. De azért azt hiszem, az elvárható tőlünk, hogy középtávon legalább a mindenkori piaci átlaggal azonos mértékben tudjunk növekedni. Ez jelenleg 7-8 százalék.

Az ügyfelek mit fognak érezni abból, hogy nem három, hanem egy privátbank szolgálja ki őket? 

A belépési limiteket már egységesítettük, ez most 50 millió forint – ennél korábban az MKB-é magasabb volt, a duplája, a BB-é és a Takarékbanké viszont alacsonyabb. Ez az 50 millió tiszteletben tartja a korábban megszerzett privát banki ügyfélstátuszok létjogosultságát. Ráadásul a mi jövőképünk – ami a családi vagyontervezés és több generáció privátbanki kiszolgálása – is könnyebben megvalósítható, ha a fiatalabbaknak egy alacsonyabb belépési limitet tudunk biztosítani.

Ezek szerint akkor nem tartanak attól, hogy egykori BB-s, valamint takarékbankos ügyfeleket elveszítenek a limitek felemelései miatt.

Nagyon fontos, hogy minden ügyfél számára biztosítsuk a nyugodt átmenetet. Természetesen nem célunk, hogy aki limitemeléssel szembesült, ne kapna meg minden lehetőséget és támogatást az üzletágtól, hogy a privátbanki státuszát meg tudja őrizni. E célból már megkerestük az érintett ügyfeleket és tettünk nekik ajánlatokat.

Netán az lesz a megoldás, amit az OTP Bank már évek óta alkalmaz, s tavaly már a K&H is átvett, amely pénzintézeteknél már két kategória van, egy az alacsonyabb, egy pedig a magasabb minimális beugróval rendelkezőknek?

Megvizsgáltuk, hogy esetleg egy új szegmens bevezetésévél tovább tagoljuk a privátbanki kiszolgálást, de végül amellett tettük le a voksunkat, hogy mi a privátbankot egységes arculattal, tényleg a kiszolgálási mix tetejére szeretnénk pozicionálni. Számunkra nehezen értelmezhető, hogy van egy legjobb meg egy legeslegjobb kiszolgálás. Tehát a privátbanki területen belül minden egyes ügyfelünk számára biztosítjuk a banki szolgáltatások legerősebb mixét. Azon ügyfelek számára, akiknek speciális igényeik vannak, például családi vagyontervezést szeretnének, van egy szolgáltatási javaslatunk, amelyet remélhetőleg a jövő évben már élesíteni is tudunk. Ez reményeink szerint a hazai privátbanki piac legizgalmasabb és legkomplexebb új szolgáltatása lesz, azt bárki elérheti majd, de várhatóan csak a legnagyobb vagyonú ügyfelek, családok fogják majd igénybe venni. 

Pleschinger Gyula Márk, az MKB Private Banking igazgatója. Fotó: MKB Bank
Pleschinger Gyula Márk, az MKB Private Banking igazgatója. Fotó: MKB Bank

Akkor a családi vagyontervezésnél piacvezetők szeretnének lenni?

Az Euromoney idei szavazásán a családi vagyontervezés kategóriában mi lettünk a legjobb privátbanki szolgáltató. Mi úgy értékeljük, hogy ezt a díjat az az infrastruktúra alapozta meg, amelyet a bizalmi vagyonkezelők kiszolgálására hoztunk létre. Úgy véljük, hogy a mostani szolgáltatásunk stabilan a legjobbak között van a piacon, talán e díj birtokában kijelenthető, hogy a legjobb. Ez fogja az alapját jelenteni a már említett új szolgáltatási csomagunknak. 

Maradjunk azonban még a jelennél. Tombol az infláció, szinte minden drágul, a privátbanki szolgáltatások is?

A banki szolgáltatások piaca annyira kompetitív, hogy a szolgáltatások jelentős részében az inflációt áthárítani aligha lehetséges. A privátbankok jövedelmezőségét elsősorban a volumen határozza meg és nem a magas marzsok. 

De azért feltehetően egy privátbanki ügyfél és az ő vagyonának a kezelése a mostani válsághelyzetben más megközelítést igényel, mint „békeidőben”.

A közhiedelemmel ellenétben egy privátbanki ügyfél alapvetően kockázatkerülő. Ennek van közgazdasági oka, nevezetesen a csökkenő határhaszon elmélete, miszerint, ha egy jószágból többet birtoklunk, akkor kisebb az igény arra, hogy legyen belőle még egy. Ez a pénzügyi megtakarításokra is igaz, miközben még az is érvényesül, hogy asszimetrikusan éljük meg a nyereséget és a veszteséget, utóbbitól sokkal jobban tartunk, mint amennyire a profitra törekszünk. 

De természetesen a privátbanki portfoliókban szoktunk növelni a kockázatot, erre volt példa a pandémia 2020 márciusi berobbanását követő időszak, amikor az árfolyamok esése miatt az általános piaci kockázati szint emelkedett. A tőkepiacok jellemzően előre tekintenek, nem az aktuális állapotokat árazzák, hanem próbálnak előre gondolkodni, egy, két, három negyedévre. Ez különösen igaz, a részvénypiacokra. Ki gondolta volna például, hogy a 2008 őszén kitört válság után alig fél évvel, már 2009 márciusában elkezdenek majd emelkedni az árfolyamok? Pedig ez történt.

Összességében tehát defenzívek vagyunk, de hiba lenne nem nyitott szemmel járni. Vannak már olyan jelek a kockázatkereső befektetők számára, hogy talán ebben a mostani medvepiacban a teljes kapituláció, azaz a kontroll nélküli eladási hullám teljesen elmarad és ha lassan is – mert azért vannak geopolitikai kockázatok, infláció, recesszióközeli gazdasági helyzet –, de például a részvénypiac legalább stabilizálódni tud, olyannyira, hogy én azt jósolom, éppen a részvénypiacok teljesítménye jelenti majd a 2023-as év egyik meglepetését. Ezért vizsgáljuk, hogy nagyon óvatosan, ésszel, de hogyan lehet a részvénypiaci befektetéseket elindítani. Ugyanakkor a dollárban denominált kötvényalapokban, vegyes alapokban már teljesen elfogadható és hosszú távon is vonzó előre tekintő hozamokat lehet találni. 

És mi a helyzet az arannyal, illetve az ingatlannal? A közgazdasági tankönyvek szerint mindkettő hatékony menedékeszköz, védi a pénzünket az infláció okozta miatti leértékelődéssel szemben.

A mi private banking üzletágunk sem fizikai arannyal, sem ingatlannal nem kereskedik. Az aranyról egyébként a véleményem ambivalens. Elfogadom, hogy erős az az uralkodó nézet, miszerint az arany jó eszköz az inflációval szemben és ez önbeteljesítő jóslatként az esetek többségében működött is. Ám az idén láthatóan nem, ami intő jel kell, hogy legyen mindenki számára. Az aranynak nincs kézzelfogható, domináns szerepe a világgazdaságban, jövedelmet nem termel, a tárolása pedig meglehetősen költséges. Nincs tehát egyetlen olyan fundamentális tényező, ami azt bizonyítaná, hogy az arany hatékony lenne az inflációval szemben. 

Ami pedig az ingatlanokat illeti, piaci szakértőkkel való konzultációk alapján én nem vagyok annyira negatív a négyzetméterárak esésével kapcsolatban. Persze arra számítok, hogy a tranzakciók száma fog csökkenni, de kényszerértékesítésekre talán nem kell ebben az enyhe recessziós időszakban számítani. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Leolvadtak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 16:26
Szerény csökkenéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Fontos változás jön az OTP fintech cégénél
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:50
Július 1-től SimplePay Zrt. néven folytatja a működést a fizetési megoldásokat fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil Kft. Mostantól SimplePay márkanév alatt egységesítik a vállalkozásoknak kínált digitális fizetési megoldásokat.
Pénzügyi szektor Új korszak indul a bankolásban, minden bankszámlás érintett
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:41
Elindult a Központi Visszaélésszűrő Rendszer (KVR) működésének első szakasza, amely a legkorszerűbb technológiát felhasználva, a másodperc tört része alatt képes felismerni a banki utalásokat célzó csalásokat. A nemzetközi szinten is egyedülálló rendszer része a jegybank „öt csapás” intézkedéssorozatának, amelyet Varga Mihály jegybankelnök jelentett be június elején.
Pénzügyi szektor Meghosszabbították a kamatstopot, de szükség van rá?
Herman Bernadett | 2025. június 30. 20:14
Marad az év végéig a kamatstop. A kormány 300 ezer megmenekített családról beszél, a valóságban ennek a tizede sem szorul rá az intézkedésre. Az immár több száz milliárd forintos, nagyrészt fölösleges adósmentés összegét hasznosabban is el lehetne költeni – erről is beszélt főmunkatársunk, Herman Bernadett a Trend FM héfői adásában. 
Pénzügyi szektor Az amerikai GDP a vártnál is jobban csökkent az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 16:21
Az idei első negyedévben az eddig becsültnél jelentősebben, 0,5 százalékkal csökkent évesítve az Egyesült Államok hazai összterméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai hivatala, a Bureau of Economic Analysis csütörtökön ismertetett végleges adata szerint.
Pénzügyi szektor Új adószabályok jönnek – ezeket érdemes tudni
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 14:21
A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett új adócsomag. A jogszabály számos, eddig veszélyhelyzeti rendeletben szabályozott előírást emelt törvényi szintre, és több ponton is módosította a már érvényben lévő adózási és számviteli szabályokat. Szakértő foglalja össze a legfontosabb változásokat.
Pénzügyi szektor Különleges engedélyt adtak a világ legrégebbi bankjának
Privátbankár.hu | 2025. június 25. 16:04
Az Európai Központi Bank (EKB) feltételekkel ugyan, de engedélyezte az olasz Monte dei Paschi di Siena (MPS), a világ legrégebbi, ma is működő, 1472-ben alapított bankjának azt a tervét, hogy fölvásárolja nagyobbik versenytársát, az 1946-ban alapított Mediobanca Banca di Credito Finanziario pénzintézetet.
Pénzügyi szektor Nagy bejelentésekre készül a Hungarikum Alkusz
Herman Bernadett | 2025. június 25. 15:02
Felvásárlások, tőzsdére lépés, a közvetítői szakma presztízsének javítása, szabályozókkal való együttműködés az extraprofitadó jövőbeli helyzetéről – Keszthelyi Erik, a Hungarikum Alkusz elnök-vezérigazgatója komoly célokat tűzött ki maga elé. Az extraprofitadót kivezetné 2027-től, mert a szektorban és a biztosítókban bizonytalanság van, ami visszaveti az iparágban a fejlesztéseket. 
Pénzügyi szektor Tovább erősödik a rendkívüli összefogás: az Allianz Hungária is csatlakozott
Natív tartalom | 2025. június 24. 16:40
Egyre több hazai biztosító ismeri fel azt, hogy a jövő biztosítási szakembereinek képzése nemcsak egy vállalat belső érdeke, hanem az egész szektor versenyképességének záloga és közös felelőssége. Az Allianz Hungária csatlakozásával már öt meghatározó piaci szereplő sorakozott fel a Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetsége (MBTSZ) átfogó, felsőfokú képzési programja mellé. A kezdeményezés célja nem kevesebb, mint a magyar biztosítási kultúra színvonalának érdemi emelése, a szakma presztízsének visszaépítése, és egy olyan tanácsadói utánpótlás biztosítása, amely képes érdemben válaszolni a jövő ügyféligényeire.
Pénzügyi szektor Global Capital: ismét Magyarország a régió legjobb kötvénykibocsátója
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 16:07
A januári 2,5 milliárd eurós kötvénykibocsátással összefüggésben az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) munkáját két szakmai díjjal ismerte el a Global Capital nemzetközi pénzügyi szaklap – tájékoztatta az MTI-t az ÁKK csütörtökön.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG