A befektetők az aranyba és a német államkötvényekbe menekültek ma a közel-keleti feszültségek, a brit választás, a volt FBI-főnök vallomástétele előtt – foglalta össze a napot kora délután a Reuters. Egy kereskedőt idézve „szupercsütörtökről” írtak, amelyen a britek szavaznak, méghozzá egy olyan választáson, amelynek eredménye rendkívül kiszámíthatatlan.
Az EKB pedig aznap, bár a Bloomberg 60 közgazdászt szondázó felmérése szerint sem a kamatokban, sem a kötvényvásárlási programban nem várható tőle változtatás. De a szervezet már megosztott lehet. Van rá esély, hogy végre hivatalosan is napirendre tűzik a könnyítési programokból, alacsonykamat-politikából való kivonulás kérdését.
Lemaradtunk Varsótól
Ezeknek a fényében nem véletlen, hogy a befektetők kockázatvállaló kedve alacsony volt, és erősen adták az európai részvényeket. A német DAX index 1,0, a francia 0,6 százalékos mínuszban zárt, a brit lényegében nem változott. A vezető amerikai indexek 0,1 százalék körüli mínuszban voltak kevéssel fél hat után.
Budapesten a BUX index nagyjából az európai átlagnak megfelelően, 0,6 százalékkal esett, miközben a varsói WIG 20 1,2 százalékkal emelkedni tudott. A Richter 1,1 százalékkal 7065 forintra, a Mol 0,9 százalékkal 22 170-re, az OTP 0,7 százalékkal 8640-re süllyedt. A Telekom egy forinttal 469-re drágult.
Trump-rali helyett mi jöhet?
A forint is gyengült, 70 fillérrel feljebb, 308,10 körül volt este az euró. A dollár indexe sok hónapos mélypontra süllyedt.
A Bloomberg szerint a befektetők, miután a Donald Trump által ígért gazdaságélénkítés tovább tart a vártnál, kivonulnak a Trump-spekulációból ("Trump-trade"), és most főleg európai eszközökbe mennek. Az euró, az európai részvény lett a leginkább tömegesen választott spekulációs célpont ("crowded trade"). De a feltörekvő piacokra szakosodott alapokba is bőven áramlik a tőke. Ezt azonban még tegnap este, a mai európai részvényár-esés előtt írták.
Csúcson a bitcoin
Jól láthatóan az aranyba, ezüstbe is menekültek ma, ezek 1,2, illetve 1,0 százalékkal drágultak. A bitcoin árfolyama új történelmi csúcsra érkezett, a Coindesk átlagár-indexe a 2966 dollárt is elérte, legutóbb azonban már csak 2850 dolláron állt. Az ether is tovább drágult, megközelítette a 262 dollárt.
Az olajnak meglepő módon nem tettek jót a közel-keleti feszültségek, talán azért, mert az Arab-öböl menti országok közötti feszültségek az OPEC-megállapodás felbomlásával is fenyegetnek. Este fél százalék körüli mínuszban, 47,30, illetve 49,20 dolláron állt a WTI és a Brent.
Hiányzik valami
A volatilitás volatilis – írta a Bloomberg. Sok befektető töri a fejét, hogy lehet az, hogy miközben rengeteg a politikai kockázat, a VIX volatilitás-index történelmi mélység közelében volt a napokban. (Az index az S&P indexre kötött származékos ügyletek ingadozását mutatja, elvileg minél magasabb, annál nagyobb a veszélye a piaci szereplők szerint egy részvénypiaci visszaesésnek.) A JPMorgan azt találta, hogy az index a múltban főleg a gazdasági jellegű meglepetések mennyiségével mozgott együtt, és ezek száma mostanában nagyon alacsony volt.
1000 dollár felett a kép
A bűvös 1000 dollár felett jár a Google és az Amazon – írta a KBC Equitas. A technológiai szektor az elmúlt években sokat emelkedett, a 2008-as válság mélypontja óta 360 százalékos emelkedésen van túl. A cikk következtetése szerint a két 1000 dolláros részvény közül talán a Google szintje tekinthető indokoltabbnak.
De mindkettő képes volt „jó időben egy nagy trend élére állni, és ebből profitálni. Merész dolog lenne tehát kijelenteni, hogy a növekedés hamarosan kifullad ezeknél a meglehetősen innovatív cégeknél, és 1000 dollárnál biztosan nem mennek majd magasabbra az árfolyamok” – teszik hozzá.