Nem változtatott az irányadó kamat 0-0,25 százalékos szintjén az amerikai Fed monetáris döntéshozó testülete, a nyíltpiaci bizottság (FOMC) szerdán.
A döntés megfelelt a piaci várakozásoknak, sajtótájékoztató nem volt, ezért a kommentárból próbálják kihámozni a szakértők, mikor kezdhet kamatemelésbe a Fed.
Esélye sem volt a kamatemelésnek
A FOMC ülése után kiadott közleményben a Fed megállapítja, hogy átmeneti tényezők miatt gyengült a gazdaság teljesítménye és a munkaerőpiaci helyzet. Kiemeli, hogy az alapkamat emelésének akkor jön el az ideje, ha további javulás mutatkozik a munkaerő piacon és ésszerűen bízni lehet benne, hogy az infláció visszatér a 2 százalékos célértékhez.
A közlemény - ellentétben a márciusi ülés után kiadott kommünikével - nem zárja ki, hogy a bank akár már a következő ülésen döntsön a kamatemelésről. Így elvben a Fed már júniusban megtehetné ezt a lépést, a gazdasági adatok azonban csaknem kizárják ezt - vélik elemzők. A legtöbben a közlemény alapján is úgy vélik: a Fed szeptember előtt várhatóan nem emeli az irányadó kamatot.
Nem a naptárt nézik, hanem a számokat
Wayne Kaufman, a Phoenix Financial Services vezető elemzője szerint a Fed világossá tette, hogy politikája az adatokon és nem a naptáron alapul, és bár szeretné normális szinten látni a kamatokat, a gazdasági adatok ezt jelenleg nem teszik lehetővé.
A tőzsdéket még ez sem ránthatta pluszba
Nagyon izgalmas nap volt a tőkepiacokon, eleve eléggé rossz hangulatban indult minden, hogy azután még rosszabbra forduljon. A várva várt amerikai makroadat sokkal gyengébb lett a vártnál, erre szinte összeomlott a dollár, még nagyobbat estek a részvények. A háttérről itt írtunk részletesen >>
A Fed megnyugtató kommentárja segítette valamelyest az amerikai részvényeket, de ez csak arra volt elég, hogy megmentse a New York-i tőzsdét az európaihoz hasonló méretes zakótól - pluszba nem tudtak fordulni az indexek, 0,3-0,6 százalék közötti veszteséggel zártak a vezető mutatók.